Jak dopasować projekt domu do działki?

Jak dopasować projekt domu do działki

Z takim pytaniem nie mierzą się tylko inwestorzy, którzy kupują działkę pod budowę domu o wielkości i pozostałych parametrach określonych przed zakupem i nie muszą się ograniczać co do powierzchni przyszłej posesji i kosztów. Jednak większość osób zdecydowanych na budowę domu albo ma już działkę – kupioną dużo wcześniej lub otrzymaną w spadku czy darowiźnie – albo kupuje parcelę na miarę swoich możliwości, w lokalizacji, która często bywa kompromisem pomiędzy odległością od miejsc pracy i szkół a wielkością i ceną. Najwygodniejsze do zagospodarowania i najdroższe są działki w kształcie regularnego prostokąta o powierzchni około 1000 m. kw. położone w uporządkowanym otoczeniu, jak miasto, wieś, osiedla podmiejskie, z miarę dojrzałą infrastrukturą. Na takiej działce bez większych problemów można postawić niemal każdy dom jednorodzinny. Jednak na parceli w kształcie bardzo wydłużonym, trapezowym lub ze spadkiem także można wybudować komfortowy dom, trzeba tylko dobrze wszystko zaplanować i dobrać do niej odpowiedni projekt domu.

Projekty domów na działki ze spadkiem

Na zboczach i skarpach najczęściej buduje się domy o zwartej bryle i jak najprostszym dachu, czyli dwuspadowym, pulpitowym lub płaskim. Sprawdzają się tu budynki jedno-, dwu-, a nawet trójkondygnacyjne, czyli podpiwniczone, z kaskadowym układem części budynku. Kondygnację zagłębioną w zboczu wykorzystuje się na garaż, pomieszczenia gospodarcze, kotłownię lub domową siłownię, czyli takie, w który przebywamy stosunkowo krótko i nie muszą być dobrze doświetlone światłem dziennym. Właściciele działek ze spadkiem często zamawiają indywidualne projekty domów, ale z powodzeniem mogą także korzystać z projektów gotowych, po modyfikacjach wykonywanych w ramach adaptacji projektu do działki, na której będzie realizowany. Większość pracowni architektonicznych ma w ofercie projekty domów na działki zboczach.

Na wąskiej działce zwykle buduje się domy dwukondygnacyjne

O tym, że wąska działka nie stanowi dużej przeszkody w zaplanowaniu budowy, nie trzeba przekonywać nikogo, kto próbował przeglądać gotowe projekty domów przeznaczone na tego typu posesje. Jeśli inwestor ma zamiar taką działkę kupić, powinien mieć w pamięci przepisowe odległości ścian domu od granicy działki i mniej więcej mieć koncepcję domu, który na niej wybuduje. Jeśli szerokość przekracza 16 metrów, to trzeba będzie stosować się do przepisów ogólnych, czyli wymaganych 4 metrów dla ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi i 3 dla ścian bez otworów. Na działkach o szerokości poniżej 16 metrów można budować w odległości 1,5 metra. Na wąskich działkach zwykle budowane są domy dwukondygnacyjne, ponieważ zapewniają one wystarczającą powierzchnię mieszkalną dla średniej rodziny. Rozłożyste domy parterowe raczej się na wąskich działkach nie udają, tym bardziej jeśli lokalizacja posesji wymaga pozostawienia większej niż standardowo powierzchni niezabudowanej. Jeśli na wąskiej działce ma być zbudowany dom parterowy, to jest on oparty na planie prostokąta, którego jedne bok jest znacznie dłuższy od drugiego. Garaż na wąskiej posesji przeważnie jest wbudowany w bryłę dom i ulokowany od frontu.

Projekty domów na płytkie działki

O działce płytkiej mówimy, jeśli przylega ona do drogi dłuższym bokiem, a od granicy frontowej do przeciwległej jest mniej niż 20 metrów. Dom parterowy na takiej działce nie może być duży, będzie miał poniżej 100 metrów kwadratowych powierzchni, więc więcej powierzchni można uzyskać tylko poprzez dodanie piętra lub poddasza. Garaż lub wiatę garażowa buduje się z boku domu, a tarasy – po stronie przeciwnej. Położenie budynku na działce (bliżej ulicy lub głębiej) i układ pomieszczeń, a zwłaszcza okien, jeśli działka jest naprawdę płytka i z okien po którejś stronie trzeba zrezygnować, zależne  jest od stron świata.

Dzięki dużej różnorodności dostępnych obecnie gotowych projektów domów można dopasować dom niemal do każdej działki i lokalizacji. Zanim inwestor przystąpi do wyboru projektu, powinien zawsze sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czy, a jeśli tak, to jakie są ograniczenia co do wysokości budynki, nachylenia dachu lub inne. Te wymogi połączone w uwarunkowaniu samej parceli zdeterminują podstawowe parametry projektu domu.

Artykuł sponsorowany