Jak mądrze przygotować się do przeprowadzki?

przeprowadzki

Przeprowadzka i zmiana miejsca swojego zamieszkania może być zarówno ekscytującym, jak i stresującym przeżyciem. Spakowanie całego swojego dotychczasowego dobytku i wywiezienie go w inne miejsce może być bardzo uciążliwe – w szczególności kiedy posiada się dzieci. Źle zorganizowana przeprowadzka może nie mieć końca, a towarzyszące jej niepotrzebne nerwy udzielają się całej rodzinie. Co można zrobić, aby przeprowadzka była szybka i przyjemna? Czy jest to w ogóle możliwe?

Krok pierwszy – planowanie

Tak. Wyprowadzenie się bez nerwów i zbytniego przeciążenia, zarówno fizycznego jak i psychicznego jest jak najbardziej możliwe. Aby to osiągnąć wystarczy wszystko skrupulatnie zaplanować. Najważniejszą kwestią jest podjęcie decyzji czy przeprowadzka będzie odbywała się na własną rękę – swoimi siłami, czy też zatrudniona będzie profesjonalna firma przeprowadzkowa. Jeżeli wybór padnie na opcję numer dwa, to zadanie jest bardzo ułatwione. Wystarczy wybrać tylko dobrą, najlepiej sprawdzoną przez znajomą osobę, firmę zajmującą się pakowaniem i bezpiecznym przewożeniem dobytku w inne, wskazane miejsce. Wydaje się to proste i takie może być. Niestety istnieje ryzyko uszkodzenia niektórych przedmiotów podczas transportu – w końcu nikt tak jak właściciel nie zadba tak dobrze o jego mienie. Na szczęście, większość tego typu wypadków można przewidzieć w umowie, którą podpisze się z tego typu firmą. Często, za dodatkową opłatą, pracownicy spakują zaznaczone rzeczy w specjalne kartony. Cała procedura wydaje się być najlepszą opcją, ale jest niestety kosztowna.

Krok drugi – pakowanie

Często, właśnie z uwagi na wysokie koszty profesjonalnych firm oferujących usługi przeprowadzkowe, większość ludzi decyduje się na samodzielne spakowanie i przewiezienie rzeczy. W takim, bardziej ekonomicznym wypadku, sytuacja nieco się komplikuje. Dlatego warto skrupulatnie zaplanować każdy krok. Najwygodniej pakować pomieszczenia tematycznie. Pokoje dzienne i sypialnia mogą być spakowane w pierwszej kolejności – ubrania, bibeloty i książki nie są produktami pierwszej potrzeby, w przeciwieństwie do środków higienicznych i spożywczych. Na kartce należy spisać kolejne pokoje, których zawartość będzie pakowana. Przed wyprowadzeniem się do nowego mieszkania nie warto także robić większych zakupów spożywczych – dobrze jest korzystać ze swoich kuchennych zapasów minimalizując tym samym zawartość lodówki. Przedmioty kuchenne i łazienkowe warto spakować najpóźniej. Każdy karton powinien być opisany według zasady: nazwa pokoju + zawartość, na przykład – pokój dzienny – książki i ramki. Przeprowadzka z ustalonym planem pakowania jest łatwiejsza – ma się wszystko pod kontrolą. Przeprowadzka to także dobry moment na gruntowne porządki – nie warto zabierać ze sobą starych ubrań i niepotrzebnych dokumentów. Zmiana miejsca zamieszkania to synonim rozpoczęcia nowego rozdziału życia, dlatego też nie zabierać ze sobą zbędnych rzeczy. Podczas pakowania swojego dobytku, warto zaopatrzyć się w środki do sprzątania i miękką ściereczkę z mikrofibry. Przed włożeniem ramki, książki czy też wazonu do kartonu, dobrze jest je przetrzeć. Dzięki temu, w nowym miejscu uniknie się gruntownych porządków na starcie.

Oto proste triki, które mogą ułatwić i usprawnić spakowanie rzeczy:

  • Ubrania z szafy wiszące na wieszakach, wystarczy owinąć folią typu strech. W nowym miejscu, będą wymagały jedynie odwinięcia i będą gotowe od razu do zawieszenia w szafie.
  • Warto zaopatrzyć się w worki próżniowe i zapakować w nie pluszowe zabawki dzieci, kołdry, koce, poduszki i grubsze okrycia wierzchnie – takie rozwiązanie zaoszczędzi sporo miejsca, a przezroczystość worków pozwala na łatwe dopasowanie ich zawartości do konkretnego pomieszczenia – po prostu widzi się co w nich jest.
  • Dobrze jest zostawić w oddzielnym miejscu rzeczy podręczne – pierwszej potrzeby. Mogą to być przybory higieniczne, zmiana ubrań, ładowarka do telefonu, laptop itp. Każdemu według jego potrzeb. Oddzielenie tych ważnych przedmiotów może zapobiec ich zagubieniu a następnie nerwowego przeszukiwania kartonów w ich poszukiwaniu.

Krok trzeci – przewożenie rzeczy

Jeśli nie wynajęło się formy transportowej to trzeba będzie wykonać zapewne parę kursów samodzielnie. Można do tego celu wynająć duże auto, lub przyczepkę. W pierwszej kolejności dobrze jest przetransportować duże gabaryty – meble, sprzęt agd, rtv. Na końcu przewozi się pozostałe rzeczy zapakowane w kartony i zabezpieczone na czas przewozu. Opisane tematycznie kartony dobrze jest rozlokować od razu w konkretnych pokojach – wówczas wystarczy je po prostu wyjąć z kartonu i ustawić w nowym miejscu. Jeżeli skorzystało się z usług formy transportowej wystarczy jedynie wydać odpowiednie zalecenia i nie martwić się przewozem.

Krok czwarty – ostatni – rozpakowanie

Po zakończeniu etapu transportu rzeczy, można zacząć rozpakowywanie. Najpierw warto poustawiać wszystkie meble, podłączyć sprzęt ag i rtv a na końcu zając się układaniem rzeczy – zawartości kartonów. Opisując poprzednio każdy z nich, posiada się pewność jakie przedmioty znajdują się w danym opakowaniu – cały proces przebiega dzięki temu sprawniej. Na końcu można spokojnie usiąść w nowym lokum i cieszyć się z udanej, dzięki planowaniu, przeprowadzce.