Samochód dla branży budowlanej. Czy istnieje furgonetka idealna?

Mercedes Vito

Dla wielu osób, samochód firmowy jest wizytówką biznesu. Coś w tym jest – samochód zawsze spełniał funkcję reprezentacyjną i pewnie szybko się to nie zmieni. Trzeba jednak pamiętać, że auto powinno pełnić również inne funkcje, często bardziej przyziemne, dotyczy to zwłaszcza branży budowlanej. Jakie cechy powinien mieć w takim razie idealny samochód dostawczy?

Wygląd ma znaczenie?

Nie oszukujmy się – auto, które ma przewozić materiały i narzędzia nie musi być piękne. Zresztą sam wygląd to kwestia gustu. To co jednak rzuca się w oczy wszystkim bez wyjątku to to, jak dbasz o auto. Zwróć uwagę na jego wygląd. Brudna karoseria – lub co gorsze – widoczna rdza, od razu wpłyną na Twój wizerunek. Dajesz jasny sygnał: Jak masz zadbać o potrzeby klienta, jeśli nie możesz zadbać o swoje auto? Przy wyborze furgonetki zwróć uwagę na dwie rzeczy – czy zmieści się w myjni i czy jest zabezpieczony przed rdzą, na przykład powłoką cynkową. To drugie znacznie przedłuży żywotność auta. Rozmiar z kolei będzie istotny na wielopoziomowych parkingach lub w podziemnych garażach. Ostatecznie, tam również będziesz miał okazję parkować.

Ładowność to podstawa

Tutaj sprawa wydaje się być oczywista – jeżeli auto nie mieści niezbędnego sprzętu i materiałów, to nie sprawdzi się jako wóz na budowę. Masa ładunku będzie tutaj kluczowa. Zwróć jednak uwagę na kilka detali, które ułatwiają codziennie użytkowanie furgonetki, np. na niską krawędź tylnego pasa, która ułatwi załadunek i rozładunek. Warto wspomnieć o przesuwanych drzwiach bocznych, które pozwolą na szybszy i łatwiejszy dostęp do zawartości furgonu. To szczególnie przydatna opcja, jeżeli chcesz załadować do wozu więcej niż dwie europalety.

Ostatnim, chociaż równie ważnym elementem, który wpływa na ładowność, jest możliwość przyczepu taśm mocujących, dzięki czemu nie ryzykujesz, że towar przemieści się w czasie jazdy. To nie tylko niebezpieczne dla Ciebie. To także ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia kosztownego sprzętu czy materiałów.

Postaw na niezawodność

Jeżeli nie możesz wykonać pracy, to tracisz zlecenie. Cierpi na tym nie tylko Twój portfel, lecz także reputacja. Musisz być w stu procentach pewny swojego sprzętu – samochód nie jest wyjątkiem. Warto wybrać auto, które będzie wytrzymałe i niezawodne. Chodzi przede wszystkim o mocne zawieszenie, które poradzi sobie na nierównej nawierzchni – nawet z dużym obciążeniem. Wymuszony postój samochodem osobowym nie należy do najprzyjemniejszych – co dopiero obciążoną furgonetką, kiedy ciągle odbieramy telefony od zdenerwowanego klienta.

Warto zwrócić uwagę na dostępność i cenę części zamiennych oraz na koszty naprawy i sieć usług serwisowych. Jeżeli wszystko jest na wyciągnięcie ręki, będziesz mieć pewność, że serwis będzie przebiegał tak sprawnie, jak to tylko możliwe.

Nie zmienia to faktu, że prędzej czy później w aucie będzie trzeba coś wymienić lub naprawić. Czasami też będzie konieczny przegląd. Jeśli zainwestujesz w dobrze wykonane auto, przeglądy czy naprawy będą rzadsze. Przykładowo Mercedes chwali się, że przebieg międzyprzeglądowy dla modelu Vito to aż 40 000 km.

Chwila prawdy, czyli tankowanie

Koszty serwisu czy części to niestety nie jedyne koszty eksploatacyjne auta. Nie oszukujmy się, najczęściej sięgamy do portfela na stacji benzynowej i to tam najbardziej czujemy bezpośrednie koszty. Wydajny silnik z korzystnymi parametrami zużycia paliwa nieco zmniejszy opłaty za paliwo.

Pamiętaj też, że auta kupowane jako nowe są tańsze w ogólnej eksploatacji. To kwestia zarówno zużycia materiałów, jak i coraz nowszych rozwiązań technologicznych, które mocno stawiają na wydajność. Firmy od lat konkurują ze sobą na tym polu, a w dobie mody na eko, możemy się spodziewać, że auta będą musiały być coraz bardziej wydajne.

Bezpieczeństwo jest zawsze ważne

Warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Wytrzymałe pasy i poduszki powietrzne – w tym ta dla pasażera – to już standard. Współczesne auta posiadają jednak masę systemów, które zmniejszają ryzyko wypadku lub kolizji. Tylne kamery, czujniki parkowania, asystent koncentracji… opcji jest wiele. Na pewno warto zwrócić uwagę na tego typu dodatki. Pamiętaj, jednak że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku oraz zwykłej ludzkiej ostrożności.

Podsumowanie

Jest wiele cech, które opisują dobre auto dla branży budowlanej. Każdy ma swoje preferencje, inną ilość sprzętu, którą musi przewieźć czy po prostu podejście do pracy. Jedno jest pewne – auto jest na tyle ważną częścią biznesu, że w kwestii jej wyboru, nie ma półśrodków czy kompromisów. Czy poświęcimy bezpieczeństwo i niezawodność dla ceny? Niekoniecznie. Dlatego idealny samochód dostawczy powinien posiadać wszystkie opisane cechy.

Wspomniany Mercedes Vito dobrze wypada we wszystkich kategoriach. Jest dostępny w 3 różnych rozmiarach, a dodatkowo posiada możliwość wyboru napędu na przednią, tylną lub obydwie osie. To dobry wybór na auto dla branży budowlanej, a także świetny punkt odniesienia dla nowoczesnej furgonetki. Wracając do początku artykułu – auto wciąż jest wizytówką biznesu…. a kto nie chciałby jeździć Mercedesem?