Meble kolonialne na zamówienie – czy to możliwe?

meble kolonialne

Niegdyś kolonialne meble kojarzyły się przede wszystkim z produktami pochodzącymi z Indii i innych odległych od nas krajów.

Za czasów kolonialnych tradycyjne drewniane meble trafiały do Azji, Afryki, Ameryki z Anglii, Francji, Hiszpanii i Portugalii, a tam były kopiowane oraz ozdabiane przez lokalnych stolarzy. W ten sposób trwałe, ciężkie i ciemne meble z litego drewna z Europy otrzymywały pierwiastek orientu i odległych kultur, dzięki którym zachwycają do dzisiaj. Obecnie za wzór mebli kolonialnych uchodzą produkty angielskie ozdobione przez hinduskich rzemieślników. I chociaż o czasach kolonialnych pamiętają obecnie co najwyżej osoby zaawansowane wiekiem, to popularność mebli kolonialnych wciąż jest olbrzymia. Pożądane są także w Polsce.

Czym wyróżniają się meble kolonialne?

Meble kolonialne, których historia sięga XIX wieku, w krajach zachodniej Europy zawsze były synonimem luksusu. Na tle europejskich mebli wyróżniały się niezwykłym wyglądem, który wynikał z połączenia prostego i solidnego stylu europejskiego oraz indyjskich, niezwykle egzotycznych ornamentów. Meble kolonialne to produkty niezwykle monumentalne, wyprodukowane z ciemnego, litego drewna. Są ciężkie, wytrzymałe, piękne i znacznie różnią się od produkcji sieciówek oraz oferty tanich sklepów z masowymi seriami szaf, szafek, stołów, łóżek. Kupując mebel kolonialny, decydujemy się na sprzęt, który przetrwa nawet stulecia.

Gdzie kupić meble kolonialne?

Po meble kolonialne nie trzeba wyruszać do Indii, nie trzeba też ich szukać w zachodnioeuropejskich sklepach z antykami. Meble indyjskie produkowane są bowiem także w Polsce, nie z egzotycznych rodzajów drewna, ale z rodzimych. Po właściwej obróbce wcale nie są gorsze jakościowo niż oryginalne, zachwycają i wprowadzają do wnętrza niezwykle dużo ciepła i kunsztu. Polska manufaktura mebli z Indii produkuje też meble na wymiar, które idealnie można dopasować do układu mieszkania lub domu, do każdego wnętrza, niezależnie od jego wielkości i potrzeb mieszkańców lokum.

Polskie meble kolonialne

Meble Kalamantan spełniają marzenia Polaków o posiadaniu wyjątkowego mieszkania. Poszczególne eksponaty mogą mieć wybrany przez klienta rodzaj usłojenia i mogą być wykonane ze wskazanego przez niego rodzaju drewna, chociaż zazwyczaj meble indyjskie produkowane w Polsce wykonywane są z drewna sosnowego. Klient może jednak zamówić szafę, łóżko czy stół w stylu indyjskim z olchy, dębu lub jesionu, z drewna z sękami albo bez sęków. Wybór ten wpływa na koszt produktu, dlatego zlecenia indywidualne są osobno wyceniane. Wciąż jednak cena mebli kolonialnych na zamówienie jest korzystniejsza niż tych przywożonych aż z Azji.

Wielu klientów zainteresowanych stylem mebli kolonialnych może wybrać meble na wymiar według własnego pomysłu lub projektu specjalisty z firmy Kalamantan. Dzięki temu ostateczny produkt jest idealnie dopasowany do wnętrza, do oczekiwań klienta i do charakteru domu, w jakim będzie stał przez długie lata. Konsultacje w ramach przygotowania projektu są bezpłatne.

Jak połączyć meble kolonialne z dodatkami we współczesnych wnętrzach?

Meble drewniane w stylu kolonialnym są stosunkowo masywne. Na potrzeby współczesnych mieszkańców domów i mieszkań stworzono szafki nocne, regały na książki, stoliki na sprzęt telewizyjny, biurka, półki i szafy ubraniowe. Wszystkie elementy są praktyczne, ale jednocześnie niebywale eleganckie, dosyć ciemne, ponieważ oryginalne meble z Indii produkowane są z palisandru, mango lub hebanu. Meble na zamówienie można więc trochę unowocześnić, rozjaśnić, dodać do nich współczesne uchwyty i zawiasy.

Jeśli wnętrze jest małe, mogą mieć też mniejsze wymiary, by wydawały się lżejsze i nie zaburzały odbioru przestrzeni. Nie muszą stać na tle intensywnych odcieni ścian, w otoczeniu dodatków w złotym kolorze i w pobliżu ciężkich zasłon okiennych na wzór indyjskich. Znakomicie prezentują się w stonowanych, utrzymanych w jasnych kolorach salonach, jadalniach czy sypialniach, w których postawiono na nowoczesny, minimalistyczny styl. Zawsze jednak zachwycają swoją solidnością, nieporównywalną z produktami ze współczesnych sklepów meblowych. Są idealnym rozwiązaniem dla tych miłośników wnętrz, którzy stawiają na indywidualny dobór wyposażenia z odnośnikiem do tradycji meblarskiej z poprzednich wieków.