Stres zatruwa Ci życie? Oto 5 porad, jak się go pozbyć i przywrócić sobie spokój

Stres

Dawniej stres pełnił ważną funkcję – to dzięki niemu byliśmy w stanie w mgnieniu oka zmobilizować wszystkie swoje siły i uciec przed zagrażającym niebezpieczeństwem. Jednak tego typu stresu dziś raczej już nie doświadczamy. We współczesnym społeczeństwie zazwyczaj do czynienia mamy z jego chroniczną formą- nieprzyjemnym uczuciem, które nęka całymi dniami. Na szczęście my wiemy jak szybko pozbyć się stresu, i podzielimy się z wami kilkoma radami.

  1. Głęboki oddech

Istnieje wiele różnych technik oddechowych, które pomagają się odprężyć i uspokoić. Nauka jednej z nich zajmie dosłownie chwilę i przyniesie natychmiastowy efekt – wystarczy po prostu wziąć dziesięć głębokich oddechów. Każdy wdech powinien trwać około 4 sekundy i w trakcie należy skoncentrować się na towarzyszącym ci poczuciu stresu i lęku. Później następuje wydech – powinien on być dłuższy, około sześciosekundowy. Podczas wydychania wyobraź sobie jak wszystkie negatywne odczucia uciekają wraz z powietrzem. Po tym krótkim oddechowym ćwiczeniu poczujesz się bardziej spokojnie i świeżo.

Rada: Na YouTube wyszukaj uspokajające ćwiczenia oddechowe i wypróbuj kontrolowane oddychanie lub techniki medytacyjne.

  1. Rozpieść się

Pozwól sobie na wieczór, kiedy nie będziesz robić nic, tylko odpoczywać. Przygotuj sobie ulubioną herbatę lub kieliszek dobrego wina, miękki kocyk i wygodnie umość się na kanapie. Wybierz dobry film lub serial i po prostu zrelaksuj się. Polecamy wybierać raczej lekkie gatunki, takie jak komedie, aby wyczyścić głowę i wprawić się w dobry humor. Dobrej atmosferze pomogą również świeczki i kilka kostek czekolady.

  1. Spoć się

Trening, zwłaszcza ten aerobowy, jest korzystny nie tylko dla ciała, ale i umysłu, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.Każdemu z nas odpowiada inny rodzaj aktywności oraz jej intensywność, jednak ważne jest, aby zadbać o regularny ruch. Spróbuj znaleźć formę aktywności, którą uprawiać będziesz regularnie, i to nawet kilka razy w tygodniu. Aby poczuć się lepiej nie trzeba biegać maratonów, wystarczy nawet orzeźwiający spacer na świeżym powietrzu.

  1. Korzystaj z dobrodziejstw ziół

Może zaskoczy Cię ta informacja, ale ziołowa herbatka potrafi skutecznie zniwelować stres. Badania z roku 2004 mówią, że określone zioła potrafią łagodzić stany lękowe i stres, a jednocześnie, w przeciwieństwie do leków dostępnych w aptece, nie powodują uzależnień. W sytuacjach stresowych pomoże napar z ziół takich jak kocimiętka, rumianek, kozłek lekarski, melisa lub męczennica lekarska. Pomoc oferuje nam nawet klasyczna zielona herbata – najlepiej jednak sięgnąć po tę sypaną, wysokiej jakości.

  1. Wykonaj masaż dłoni

Z masażem dłoni poradzi sobie każdy – aby zredukować stres wystraczy wystarczy nawet kilka minut. Według naukowców z Instytutu Badań Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Miami nawet pięciominutowy masaż dłoni redukuje stres, depresje i lęki. Jak się za to zabrać? Pocieraj jedną dłonią o drugą aby je rozgrzać i pobudzić krążenie krwi. Później z pomocą kciuków uciskaj dłonie i na chwilę mocno ściśnij kciuk z palcem wskazującym.

Szukasz przeglądarki mebli i dekoracji do wnętrz? To właśnie FAVI! FAVI to międzynarodowa internetowa przeglądarka asortymentu do wnętrz i ogrodu. FAVI gromadzi ponad 2 000 sklepów nie tylko w Polsce, ale także na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Misją FAVI jest oszczędzanie Twojego czasu i dostarczanie codziennej dawki inspiracji dla Twojego domu.