Jak odpowietrzyć kaloryfer ?

Jak odpowietrzyć kaloryfer

Czasami zdarza się tak że kaloryfer zaczyna słabo grzać, lub zupełnie przestaje. Wydobywa się z niego bulgotanie i inne dźwięki, które niepokoją domowników. Są to typowe oznaki zapowietrzenia kaloryfera.

Warto wiedzieć jak samemu usunąć to powietrze, ponieważ liczy się tutaj czas – może ono bowiem uszkodzić instalację grzewczą. Nie jest to trudna czynność, jednak trzeba wiedzieć na początek kilka rzeczy, żeby się do tego zabrać. Skąd się w ogóle bierze powietrze w kaloryferach ? Na czym polega odpowietrzanie?

Powietrze w kaloryferze – przyczyny

Pod tym zagadnieniem można wyróżnić dwie sytuacje – jedna ma miejsce zaraz po zamontowaniu nowego grzejnika, a druga może tak naprawdę zdarzyć się zawsze. Pierwsza ma miejsce wtedy, kiedy z nowego grzejnika chcemy wypchnąć znajdujące się tam powietrze, napełniając go wodą. Czasem zdarzy się tak, że zostanie ono usunięte nieprawidłowo i już po pierwszym użyciu najczęściej słychać, lub czuć pewne nieprawidłowości. Druga sytuacja natomiast może być spowodowana nieszczelnością rur, lub innych elementów instalacji.

Co należy zrobić przed usuwaniem powietrza ?

Na początku na pewno warto będzie sprawdzić jakie jest ciśnienie w instalacji i można je nieco zwiększyć. Następnie należy zakręcić grzejnik tak, aby nie nagrzewał się więcej – czyli nie dopuścimy tym samym do napływu nowej wody. Jeśli chodzi zaś o same narzędzia potrzebne do odpowietrzenia kaloryfera, to potrzebne będą kluczyk do odpowietrzania grzejników (bądź płaski śrubokręt) oraz miska na wodę. W przypadku kaloryferów żeliwnych będą potrzebne dwa płaskie klucze nastawne.

Jak odpowietrzyć kaloryfer ?

Proces odpowietrzania kaloryfera będzie zależał od tego, czy nasz egzemplarz będzie wyposażony w ręczny odpowietrznik. Obecnie większość grzejników go ma, jednak np. grzejniki żeliwne nie są niestety wyposażone w to wygodne rozwiązanie.

  • odpowietrzanie kaloryfera z ręcznym odpowietrznikiem : Na początku należy ustawić miskę, wiaderko, lub inny pojemnik na wodę pod odpowietrznikiem, z którego będzie spływała woda. Następnie delikatnie i powoli należy odkręcić go za pomocą specjalnego klucza, bądź śrubokrętu. Początkowo będzie się z niego wydobywać powietrze pod ciśnieniem, z niewielką ilością wody. Kiedy zacznie ona płynąć już swobodnie, delikatnym strumieniem, można z powrotem zakręcić odpowietrznik. Na koniec najlepiej jest odkręcić zawór termostatyczny i ustawić maksymalną temperaturę, aby sprawdzić, czy osiągnęliśmy właściwy rezultat – jeśli grzejnik równomiernie się nagrzewa i nie towarzyszą temu żadne odgłosy, możemy uznać, że pomyślnie usunęliśmy powietrze. Warto pamiętać, że podczas całej operacji w instalacji mogło spaść ciśnienie, więc w razie potrzeby należy je zwiększyć dopuszczając wodę.
  • odpowietrzanie kaloryfera bez ręcznego odpowietrznika: Są to przede wszystkim grzejniki żeliwne, które odpowietrza się, odkręcając za pomocą dwóch płaskich kluczy nastawnych tzw. śrubunek, znajdujący się obok zaworu grzejnego. Pod nim też należy ustawić pojemnik na wodę. Z tym typem kaloryfera trzeba wykonywać operację bardzo ostrożnie, gdyż jeśli za mocno odkręcimy śrubunek, woda może się wylać trudnym do opanowania strumieniem. Kiedy tylko słychać będzie głos uciekającego powietrza i zacznie wypływać woda, należy zakręcić śrubunek. Następnie tak jak w poprzednim przypadku, dobrze jest nastawić kaloryfer na maksymalne grzanie i sprawdzić skuteczność wykonanej czynności.

Jeśli pomimo przeprowadzonego odpowietrzania kaloryfera urządzenie nie będzie nagrzewało się równomiernie, lub będą z niego dochodzić bulgoczące odgłosy, należy skontaktować się z hydraulikiem, który powinien znaleźć przyczynę usterki. Warto pamiętać również, że większość obecnie montowanych grzejników jest wyposażona w automatyczne odpowietrzacze, więc ich użytkownicy nie muszą się martwić wykonywaniem powyższych czynności.