Piec gazowy czy olejowy

piec gazowy czy olejowy

Na rynku można spotkać wiele rodzajów pieców, często różniących się bardzo cenowo. Inwestorzy budując dom, lub wykonując renowację zastanawiają się czy wybrać piec gazowy, czy olejowy, gdyż te dwa są najpopularniejsze. Przy tej decyzji należy brać pod uwagę nie tylko początkowe koszty wiążące się z zakupem urządzenia, ale także opłaty związane z późniejszą eksploatacją. Czym więc różni się piec olejowy od gazowego i w który opłaca się bardziej zainwestować ?

Piec olejowy – wady i zalety

Jest to urządzenie, które z pewnością na pierwszy rzut oka wydaje się być duże. Niestety nie tylko sam kocioł olejowy zajmuje dużo miejsca, ale i materiał opałowy, jakim jest olej, wymaga specjalnie przeznaczonego do tego celu miejsca. Oba te elementy muszą mieć pomieszczenie ogrzewane, aby temperatura w nim nie spadła poniżej 10 stopni Celsujsza. Najlepiej jest na ten cel przeznaczyć miejsce w piwnicy, lecz nie każdy ją posiada i nie każdy ma w planach zagospodarować jej część w ten sposób. Ponadto ceny oleju są dość wysokie, tak samo z resztą jak i sam piec olejowy – koszt zakupu takiego kotła wynosi około 8-20 tysięcy. Koszty eksploatacyjne inaczej się mają w przypadku odmiany tego pieca, jakim jest piec olejowy kondensacyjny. Ten bowiem potrafi zamienić energię powstałą z kondensacji pary wodnej (będącej składnikiem spalin) w ciepło i wykorzystać je, co zmniejsza nieco zapotrzebowanie na samo spalanie oleju.

Kocioł olejowy posiada jednak nie tylko wady, ale i całkiem sporo zalet. Należą do nich jest bezobsługowość, bezpieczeństwo i kompatybilność z tradycyjną instalacją grzewczą z grzejnikami. Dodatkowym czynnikiem, który przemawia na korzyść rozwiązania, jakim są kotły olejowe, jest ich duży wybór, umożliwiający dobranie takiego, który najbardziej wydajnie poradzi sobie z zapotrzebowaniem energetycznym danego domu. Ponadto ceny oleju także mocno się wahają i można znaleźć takiego dostawcę, który zaoferuje atrakcyjne stawki.

Piec gazowy – czy jest tańszym rozwiązaniem ?

Piec gazowy obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych instalacji grzewczych. Decyduje o tym z pewnością wygoda użytkowania – tak jak i kocioł olejowy, jest bezobsługowy i bezpieczny. Wystarczy raz go włączyć i ustawić temperaturę, a będzie sam ją kontrolował. Ma też zaletę, która niewątpliwie stawia go w lepszym świetle niż piec olejowy, a jest to rozmiar – zajmuje naprawdę mało miejsca i można go z powodzeniem umieścić na przykład w łazience, lub kuchni. Niestety nie dotyczy to sytuacji, kiedy trzeba korzystać z gazu płynnego (np. kiedy dom nie jest podłączony do sieci gazowej i nie ma dostępu do gazu ziemnego). Do gazu płynnego bowiem trzeba mieć specjalny zbiornik umieszczony na działce i istnieją dość ścisłe wymogi określające, w którym dokładnie miejscu powinien się znaleźć. Do zalet można zaliczyć jeszcze cenę gazu ziemnego, która jest z reguły niższa niż oleju opałowego, co zapewnia niższe koszty eksploatacji.

Niestety wciąż wiele osób budujących domy spotyka się z sytuacją, kiedy podłączenie do gazu ziemnego jest w dalekich planach, a samodzielne wykonanie przedłużenia instalacji wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. W takim przypadku trzeba szukać alternatywy, którą może być użycie właśnie gazu płynnego jako tymczasowego rozwiązania, lub zdecydowanie się na zupełnie inny typ kotła. W takiej sytuacji pytanie czy nadal wybrać piec gazowy, czy olejowy jest jak najbardziej zasadne.

Podsumowując – które rozwiązanie się bardziej opłaca ?

Biorąc pod uwagę standardowy piec gazowy i standardowy piec olejowy, korzystniej cenowo wypada kocioł gazowy. Póki co, ceny gazu są niższe niż oleju opałowego. Jeśli jednak weźmiemy jeszcze pod uwagę kotły olejowe kondensacyjne, odpowiedź na pytanie czy wybrać piec gazowy, czy olejowy, nie jest już oczywista i musimy wziąć pod uwagę przedstawione wyżej wady i zalety dotyczące wygody użytkowania tych urządzeń.