Czym jest basen kanadyjski?

basen kanadyjski

Publiczna pływalnia zamknięta na cztery spusty, jeziora i rzeki zanieczyszczone, a do morza daleko… W obliczu różnych przeciwności losu nawet osoby kochające wodę rezygnują z pływania na rzecz sportów, które można uprawiać w parku lub w domu. No właśnie – a gdyby tak mieć własny basen tuż pod nosem, bez karnetu i weekendowych tłumów?

Wciąż pokutuje przekonanie, że przydomowy basen to kłopotliwa i czasochłonna inwestycja, dla wielu osób nieosiągalna chociażby ze względu na niewielkie wymiary działki. Jednak marzenie o prywatnym kąpielisku można zrealizować w łatwiejszy sposób. Wystarczy, że zdecydujesz się na basen kanadyjski. 

Alternatywa dla tradycyjnego basenu

„Kanadyjczyk” ma niewiele wspólnego z klasycznym basenem z żelbetonu. Przede wszystkim nie wymaga robienia z ogrodu wielkiego placu budowy, ponieważ konstrukcję można postawić na deskach tarasowych czy podłożu z płyt betonowych. Nie trzeba też nic murować ani zatrudniać glazurnika! Basen kanadyjski składa się z arkuszy stalowej blachy połączonej profilami, a wnętrze wyłożone jest folią PCV. 

Czy basen kanadyjski nadaje się na polski klimat?

Wbrew pozorom, tego rodzaju basen może być bardzo wytrzymały. Blacha, z której powstaje obudowa, jest odpowiednio przygotowywana. Arkusze tłoczone są na zimno, a następnie cynkowane i fosforyzowane, dlatego basen kanadyjski może przetrwać nawet 15-20 lat. Ponadto blacha ma falistą strukturę, dzięki której obudowa jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne czy odkształcenia. 

Basen kanadyjski w ziemi czy wolnostojący?

Baseny kanadyjskie można wkopać częściowo w grunt lub postawić na stabilnym i wyrównanym podłożu. Jaki sposób wybrać? Basen wolnostojący nie wymaga kopania w ogródku, a jego montaż jest szybki i bezproblemowy. Po czasie możesz zdemontować basen i przenieść go w inne miejsce.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na basen kanadyjski w ziemi, zyskasz większe możliwości aranżacyjne i łatwo dopasujesz go do istniejącej architektury ogrodu. Poza tym, schodzenie do niecki zagłębionej w gruncie jest wygodniejsze niż wchodzenie do basenu po schodkach. 

Czy basen kanadyjski to rozwiązanie dla każdego?

Mimo wielu zalet baseny kanadyjskie mają również wady. Ich wnętrze wyścielone są folią, którą po jakimś czasie trzeba będzie wymienić. Jeżeli folia wcześniej się zniszczy, wówczas może dojść do uszkodzenia blachy. 

Pozostaje jeszcze kwestia estetyki. Wielu osobom nie przypadnie do gustu okrągła forma, jaką najczęściej przyjmuje basen kanadyjski. Prostokątny, nowoczesny kształt jest jednak rzadko spotykany i dotyczy zdecydowanie bardziej zaawansowanych konstrukcji. Poza tym, obudowa może wyglądać licho i mało realistycznie (zwykle pomalowana jest na kolor drewna), a taki basen z pewnością nie będzie prestiżową ozdobą ogrodu. 

Marzysz o prawdziwie ekskluzywnym basenie, który nie będzie wymagał czasochłonnych prac budowlanych? Baseny gotowe ze stalową obudową mogą również posiadać nieckę akrylową, która będzie wzmocniona włóknem szklanym i ocieplona. Takie baseny wyglądają solidnie i profesjonalnie, a przy tym mogą być wyposażone w zaawansowane funkcje, np. dysze do hydromasażu lub system przeciwprądu. 

Artykuł sponsorowany