Jak układać przewody elektryczne?

Układanie przewodów elektrycznych należy powierzyć fachowcowi, sprawdzonej firmie. Instalacja powinna być przede wszystkim bezpieczna. Publikowane badania jednoznacznie wskazują, że przyczyną 60% pożarów powstających w mieszkaniach i domach jest wadliwa instalacja elektryczna. Na pierwszym miejscu należy więc postawić bezpieczeństwo. Kolejne, to bezawaryjność. W końcu nikt nie chce, po krótkim czasie użytkowania domu, przeprowadzać remontu, by naprawić nieprawidłowo położone przewody elektryczne. Istotne jest też, by instalacja była dobrze ukryta, w końcu nie jest to element dekoracyjny w domu. 

Zanim przystąpimy do układania instalacji 

Bezpieczna instalacja elektryczna powinna być starannie przemyślana i układana w oparciu o projekt, który uwzględnia liczbę odbiorników prądu, dokładne ich rozmieszczenie oraz specyfikę montażu. Najczęściej projekt instalacji jest dołączony do projektu budynku. Zdarza się jednak, że inwestor chce dokonać zmian lub instalację prowadzona jest w starym mieszkaniu. Za każdym zmiany powinny być uzgadniane z projektantem, posiadającym certyfikat. Wtedy mamy pewność, że projektant przygotuje dokumentacje w oparciu o obowiązujące normy, a dodatkowo dostosuje go do potrzeb inwestora, uwzględniających specyfikę zasilania budynku lub mieszkania, liczbę użytkowników, rodzaj sprzętu RTV i urządzeń gospodarstwa domowego. 

Jakie dobrać przewody 

W mieszkaniach i domach mamy do czynienia z coraz większą ilością sprzętu zasilanego elektryczne, często też inwestujemy w inteligentne domy. To powoduje, że tradycyjnie stosowane przewody miedziane o przekrojach 3×1,5 mmi 3×2,5 mmsą niewystarczające. Nowe rozwiązania powinny być dostosowane do planowanego obciążenia instalacji elektrycznej. Jeśli planujemy płyty indukcyjne w kuchni lub kotły grzewcze – przewody powinny mieć powyżej 4mm2. Przewody mające zbyt mały przekrój mogą doprowadzić do przegrzania instalacji i jej ewentualnego wyłączenia. Specjaliści zwracają uwagę, że przewody o grubszej izolacji są odporniejsze na uszkodzenia.  

Zasady układania przewodów 

Przewody jednożyłowe mogą być układane pod tynkiem lub na tynku w odpowiednich rurkach lub korytkach. W przypadku przewodów wielożyłowych, które dla bezpieczeństwa pokryte są polwinitową powłoką, zalecane jest kładzenie bezpośrednio pod tynkiem lub na tynku, bez dodatkowych zabezpieczeń. Istotny jest sposób układania przewodów. W domach, gdzie są stare instalacje mamy poważne problemy podczas remontów, wieszania szafek i obrazów. Nigdy nie wiemy, gdzie przewód był umieszczony i czy przypadkiem, podczas wiercenia ścian, nie natkniemy się na niego w najmniej spodziewanym miejscu. Oczywiście pomocą są detektory, ale złe rozmieszczenie instalacji uniemożliwia swobodne montowanie elementów, wyposażenie lokali, w miejscach dla nas optymalnych. Rygorystyczna, obecnie obowiązująca norma zaleca układanie przewodów w pionie lub poziomie między gniazdami, puszkami i włącznikami. W przypadku naściennych puszek przyłączeniowych przewody powinny być zakładane poziomo – w stosunku do sufitu, od odległości około 30 centymetrów. Jeśli przewody są rozmieszczane od gniazda do gniazda, to również należy zachować odległość ok. 30 cm, ale od krawędzi podłogi. W przypadku okien i drzwi – przewody umieszcza się o ok. 15 cm od ich krawędzi. 

W tynku, czy pod tynkiem 

Przewody można umieszczać pod warstwą tynku, w tynku lub na tynku. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, W przypadku mieszkań i budynków nowych najlepiej sprawdza się instalacja wtynkowa. W budynkach starszych większym powodzeniem cieszy się instalacja natynkowa, gdyż jest łatwiejsza do rozbudowania i w razie awarii szybciej można zlokalizować problem. Jej minusem jest niska estetyka. 

Uwaga na bezpieczeństwo 

Nieprawidłowo układanie przewodów (zbyt luźne, na skos, prowadzenie po najkrótszym odcinku) może przyczynić np. do uszkodzenia instalacji podczas remontu. Natomiast zbyt małe przekroje przewodów często prowadzą do przeciążenia instalacji, a bezpieczeństwo w naszym domu powinno być priorytetem 

Artykuł redakcyjny