Jak zaprojektować ogród przed domem?

Jak zaprojektować ogród przed domem

Czy samodzielny ogrodnik może zaprojektować ogród marzeń przed swoim domem? Oczywiście, że tak. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że może mu to zająć dużo czasu. Taką usługę możemy skonsultować także z firmą ogrodniczą, która zrealizowała już setki takich projektów. Jedną z nich jest Polski Ogród, która swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem stworzy niesamowity charakter ogrodu, pasujący do jego właściciela. Jak zaprojektować przydomową przestrzeń?

Projekt ogrodu – duża czy mała przestrzeń?

Na sam początek powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie przeznaczenie będzie miał nasz ogród. Jeżeli chcielibyśmy spędzać w nim dużo czasu, to w celu zachowania prywatności, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie ogrodzenie. Mały ogród często wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań, mających na celu podkreślenie jego charakteru. Wiedzą to w szczególności właściciele ogrodów w blokach na parterze, którzy stworzyli swój przytulny kącik rekreacyjny w środku miasta. Przy takim projekcie sprawdzi się wydzielenie specjalnych stref, które będą służyły do grillowania i uprawiania roślin. Dobrym pomysłem będzie malutki taras ogrodowy z paneli, na których znajdzie się wyposażenie składające się z kanapy oraz krzeseł.

Osobna strefa będzie należała do roślinności. W zależności od powierzchni ogrodu, urządzenie małego ogrodu będzie wymagało od nas zmysłu przestrzennego i specjalnego planowania. Pożądane rośliny w mały, przydomowym ogrodzie, powinny charakteryzować się niezbyt dużą objętością w fazie kwitnienia. Na rynku do wyboru mamy żywopłoty, które będą stanowiły barierę granicy naszej działki, a także niewysokie krzewy. Wszystko to możemy otoczyć kompaktowymi roślinami, m.in. klon palmowy oraz lawenda. Dla miłośników uprawy własnych warzyw, polecane jest stworzenie małego poletka i przygotowanie gleby, gdzie będziemy mogli uprawiać własne warzywa typu cebulę, cukinię, rzodkiewkę czy pomidory.

Projektowanie ogrodów w różnych stylach

Popularnym stylem wśród ogrodów jest styl angielski. Cechuje się on przytulnym i funkcjonalnym miejscem oraz przestrzenią tętniącą życiem. W ten sposób podkreśla on naturalność krajobrazu, służącą do spędzania romantycznych wieczorów we dwoje w bogactwie roślin i ich różnorodności. Ze względu na kompozycje ogrodu, wyróżnić należy jeszcze styl japoński, francuski, rustykalny oraz śródziemnomorski.

 Jeśli szukasz sprawdzonej firmy ogrodniczej w projektowaniu ogrodów i terenów zieleni, skorzystaj z usług Polskiego Ogrodu, który świadczy usługi w tworzeniu pięknych aranżacji, dopasowanych do upodobań Klientów.