Oleje do drewna – Ich rodzaje i zastosowanie

Oleje do drewna

Coraz bardziej uznanym preparatem do konserwacji drewna staje się olej. Ogólnie rzecz ujmując, ma on zabezpieczyć przed zbyt szybką eksploatacją tego materiału, a także uchronić go przed skutkami rozlania na niego płynów (np. wody). Tego typu oleje do drewna są bardzo ważnym zabezpieczeniem wszelkich powierzchni drewnianych.

Preparat jest wszechstronny: może służyć do mebli, drewnianej podłogi czy nawet drewnianych donic ogrodowych. Olej w pewnym stopniu wsiąka do drewna i chroni go przed wilgocią. Jednocześnie ułatwia osuszanie podłogi. Ważną informacją jest, że użycie tego typu preparatu pozostawia naturalny wygląd drewna, ponieważ nie zabarwia go (chyba, że zostanie użyty barwiący wosk).

Można znaleźć wiele ofert olejów do drewna (np. firmy OSMO). Popularne są oleje uniwersalne, lecz najrozsądniejszym wyborem będzie jednak zakup oleju do konkretnego rodzaju drewna. Należy również zorientować się czy dany olej do drewna jest wskazany do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. Oleje do użytku zewnętrznego są zwykle zaopatrzone w składniki chroniące przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i silniejszym promieniowaniem UV. 

Rodzaje olejów do drewna

Istnieje wiele rodzajów olejów do drewna. Najpopularniejszym i zarazem najprostszym podziałem jest jego kwalifikacja na olej utwardzalny, nietwardniejący i preparat woskowo-olejowy.

Utwardzalny

Nadaje się zarówno do rodzimego drewna, jak i bardziej egzotycznych odmian. Chroni drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV. Głównie używany jest do drewnianych podłóg. Bardzo łatwy w użyciu, szybkość schnięcia zależy od grubości położonej warstwy. Niestety, olej tego typu wydziela niezbyt przyjemny zapach, aż do momentu całkowitego jego wsiąknięcia w strukturę drewna. Jest to olej na bazie rozpuszczalników.

Nietwardniejący

Olej nie zawiera rozpuszczalników. W składzie znajdziemy m.in. olej słonecznikowy lub lniany. Przeznaczony jest głównie do zamieszkałych pomieszczeń, ponieważ nie zawiera składników nieprzyjaznych dla ludzkiego organizmu. Jednocześnie ten rodzaj oleju spełnia wymagane zadania: chroni przed wilgocią, promieniowaniem UV i zbyt szybkim eksploatowaniem drewna. Olej nietwardniejący nie jest jednak tak skuteczny jak powyższy, ponieważ nie zapewnia tak dużej ochrony drewna. Jego użycie zwykle wiąże się z zakupem wosku do drewna, który w parze z olejem zapewnia maksymalną możliwą ochronę. Olej nietwardniejący przeznaczony jest głównie do mebli i elementów nienarażonych na zbyt częste eksploatowanie, jak w przypadku parkietu.

Środki woskowo-olejowe

Jak sama nazwa wskazuje, preparat jest stworzony z połączenia wosku i oleju do drewna. Chroni drewniane elementy przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Olej służy jako impregnat, a zadaniem wosku jest utwardzenie preparatu na drewnianej powierzchni.

Zastosowanie olejów do drewna

Powierzchnię do konserwacji należy dokładnie oczyścić i wysuszyć. Przy użyciu oleju do drewna najwygodniej będzie skorzystać z pędzla. Ważne, by nanosić preparat zgodnie z układem słojów na drewnie.

Gdy pierwsza warstwa zostanie dokładnie naniesiona, należy odczekać, aby olej całkowicie wchłonął w powierzchnię drewna. Wymagany czas oczekiwania jest zazwyczaj podany przez producenta na opakowaniu preparatu. Następnie warto lekko przeczyścić drewno, używając szlifierki do tego typu robót. Po ponownym oczyszczeniu drewnianej powierzchni, należy nałożyć kolejną warstwę oleju. Po raz drugi trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu, a po całkowitym wyschnięciu preparatu można cieszyć się już z zabezpieczonego drewna i jego gotowości do eksploatowania.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat olejów do drewna, zapraszamy na stronę naszego partnera: Timber Market.