Schody wewnętrzne – jakie wybrać?

Schody wewnętrzne

Schody mają przede wszystkim charakter użytkowy i na nim się koncentrujemy wybierając schody do domu. Oczywiście jest to rozsądne, warto jednak pomyśleć też o walorach estetycznych, bo schody mogą, a nawet powinny być wizytówką i ozdobą naszego domu. Przecież każdy z nas na pewno przypomni sobie filmy, w których bohaterka w przełomowych chwilach swojego życia schodzi w efektowny sposób po schodach. Przypomnę choćby kultową scenę z “Przeminęło z wiatrem”. Chyba jest to wystarczająca zachęta, by pomyśleć o wyborze odpowiedniego projektu.

O czym pamiętać wybierając schody?

Zanim zdecydujemy się na określony typ schodów, materiał z jakiego będą wykonane, ich kształt – musimy ustalić pewne parametry techniczne. Przede wszystkim stopnie schodów nie mogą być zbyt wysokie. Jeśli chcemy, by były wygodne, powinniśmy zdecydować się nie na wyższe niż 17 cm. W przypadku schodów na strych lub do piwnicy, wygoda nie jest tak istotna, więc stopnie mogą mieć nawet i 20 cm. Istotna jest też szerokość stopni. Przyjmuje się, że powinna wynosić od 25 do 30 cm. Inne ważne parametry to:

  • minimalna szerokość spocznika – 80 cm,
  • minimalna wysokość balustrad – 90 cm
  • prześwit balustrad – dowolny.

Gdzie umieszczać schody? W dawnych budynkach mieszkalnych znajdowały się one blisko wejścia. Tak było po prostu wygodniej. Obecnie ważna staje się i estetyka. Schody są budowane w głębi domu; zdarza się, że znajdują się na przykład w salonie, co z jednej strony umożliwia sprawną komunikację, zaś z drugiej jest trochę uciążliwe choćby dla osób przebywających w salonie (narażonych na dodatkowe hałasy).

Z jakiego materiału?

Wybór materiału, z jakiego schody będą zbudowane zależy w pewien sposób od charakteru wnętrz. Jeśli inwestor lubi styl industrialny, to raczej nie zdecyduje się na schody drewniane; w innym przypadku – jeśli urządza wnętrza rustykalnie, to nie wybierze schodów szklanych. Jakie jednak materiały są dostępne?

  • Schody żelbetonowe mają wiele zalet. Powstają już na etapie projektowania domu, co znacznie ułatwia komunikację między piętrami w czasie budowy. Są bardzo solidne, bezpieczne, odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ich przeciwnicy podkreślają surowość i pewien “chłód” utrudniający aranżację wnętrza. Nic bardziej mylnego. Obecnie beton jest powszechnie wykorzystywany jako materiał dekoracyjny, bo świetnie łączy się z metalem, szkłem, a nawet drewnem, dając niesamowite możliwości w urządzaniu wnętrz.
  • Schody drewniane są niezwykle popularne. Inwestorów przekonuje ich elegancki wygląd i charakter, który nadaje przytulności każdemu wnętrzu. W dodatku, do ich konstrukcji można użyć drewna o wielu odcieniach i w szerokiej barwie kolorystycznej. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się drewno egzotyczne, o oryginalnym, niebanalnym usłojeniu. Oczywiście niczego nie można odmówić pięknym gatunkom rodzimym jak dąb, jesion, grusza, klon. Doceniając zalety schodów drewnianych trzeba jednak zaznaczyć, że nie sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, no i niestety są dość drogie, a na realizację zamówień od sprawdzonych firm trzeba czekać nawet kilka tygodni.
  • Schody stalowe dawniej były stosowane głównie w budynkach przemysłowych, obecnie trafiają także do domów jednorodzinnych, ze względu na wytrzymałość materiału, łatwe utrzymanie i możliwość ciekawego zaaranżowania. Idealnie komponują się np. ze szkłem.

Schody są też wykonywane z marmuru, szkła, kamienia, paneli, płytek; mamy też schody ażurowe.

Typy konstrukcyjne schodów

W ostatnich latach architekci docenili element dekoracyjny schodów i dlatego tak wiele czasu poświęca się na ustalenie, jaki typ konstrukcyjny schodów pasuje do konkretnego wnętrza. Najoczywistszym i najprostszym rozwiązaniem są schody jednobiegowe. Są to schody proste bez żadnych spoczników, prowadzą stopień za stopniem. Są dość popularne ze względu na łatwość wykonania. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli są zbyt wysokie, nie zwyciężą w rankingu na wygodę i bezpieczeństwo. Jeśli w takich schodach wykona się łamanie, doda wspornik i poprowadzi drugi bieg – otrzymujemy schody dwubiegowe. Dość ciekawym rozwiązaniem są schody kręcone, które są wykorzystywane w niewielkich mieszkaniach lub domach lub schody wachlarzowe. Warto też wspomnieć o konstrukcji samonośnej, tj. o schodach nie potrzebujących dodatkowego wsparcia. Ich stabilność opiera się w dwóch punktach: podłoga i strop na piętrze.

Z balustradą czy bez?

Przepisy budowlane dość jednoznacznie mówią, że wszystkie schody, które pomagają pokonać wysokość wyższą niż 50 cm, powinny mieć balustrady. Co prawda spotykamy coraz więcej rozwiązań, które balustrad nie uznają, ale – dla bezpieczeństwa – takie należy zainstalować. Schody bez balustrad spotyka się często w pomieszczeniach industrialnych o charakterze przemysłowym. Ich zaletą jest oszczędność przestrzeni, lekkość i oryginalność.  Na pewno jednak o takich schodach musimy zapomnieć, jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze.

Najlepsze schody w domu są połączeniem komfortu, stylistyki i bezpieczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Zabudowa lodówki w starym meblu, czy to możliwe?