Surowe piękno górskich szczytów

fototapeta góry jesieñ

Niemal wszystkie krajobrazy pięknie prezentują się po przeniesieniu na duże ścienne dekoracje – takie jak fototapeta. Góry spośród różnych dostępnych opcji obdarzone są jednak szczególnym potencjałem. Na wielkoformatowych ozdobach wyglądają bowiem niezwykle majestatycznie, wzbudzając równocześnie nasz zachwyt, jak i respekt. Co więcej górskie pejzaże są motywem znacznie bardziej uniwersalnym niż mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Wynika to w dużej mierze z różnorodności tego typu wzorów. Dla osób, które chciałyby posiadać w domu taką dekorację, przygotowaliśmy kilka porad dotyczących łączenia ich z najpopularniejszymi, domowymi stylistykami.

Rustykalna fototapeta do sypialni: góry pośród motywów ludowych

Pragnąc w jak najbardziej efektowny sposób podkreślić piękno gór przeniesionych na fototapetę, powinniśmy umieścić taką dekorację w otoczeniu, które nie przytłoczy wizualnie zakupionego przez nas wzoru. Dobrym wyborem będą więc wnętrza urządzone w stylu rustykalnym. Od strony estetycznej znakomicie komponują się one z tematyką górską, stanowiąc jej spójne przedłużenie. Warto jednak pamiętać, iż zasada ta dotyczy przede wszystkim wzorów przedstawiających góry nieco niższe, porośnięte lasami lub inną roślinnością. Fototapety ukazujące niedostępne lodowce lub strzeliste, skalne turnie lepiej spiszą się w odmiennym otoczeniu. Rustykalną estetykę znacznie korzystniej jest połączyć ze spokojnymi, pogodnymi krajobrazami. Świetnym wyborem mogą być więc dekoracje przedstawiające góry jesienią, kiedy cała przyroda skąpana jest w ciepłych, żywych kolorach.

Minimalistyczna fototapeta: góry zimą

fototapeta góry salon klasyczny

https://myloview.pl/fototapety/wg-kategorii/krajobrazy/gory/

Wiele osób jest zgodnych w poglądzie, iż wysokie szczyty najpiękniej prezentują się przysypane śniegiem i skute lodem. Bez wątpienia zimowa szata sprawia, iż góry nabierają niezwykłego, unikatowego charakteru. Wzory wykorzystujące zdjęcia wykonane w tym okresie również są szczególne pod kątem dekoracyjnym. Choć nie posiadają tylu kolorów co fotografie zrobione jesienią lub wiosną, zachwycają za to mocno zarysowanymi liniami oraz wyrazistymi kontrastami. Ten fenomen możemy z powodzeniem wykorzystać w kilku rodzajach wnętrz. Bardzo ciekawe efekty uzyskamy na przykład łącząc zimowe, górskie fototapety z pomieszczeniami nowoczesnymi lub industrialnymi. Z ich estetyką w intrygujący sposób koresponduje bowiem surowy minimalizm tego typu krajobrazów. Warto także zauważyć, iż na podobnej zasadzie wykorzystać możemy wzory czarno-białe. One również oferują głębokie kontrasty oraz wyrazisty minimalizm.

Pastelowa fototapeta – góry w stylu skandynawskim

fototapeta góry abstrakcja

Prawdopodobnie żadna aranżacyjna estetyka nie łączy się tak dobrze z motywami zaczerpniętymi z natury, co styl skandynawski. Choć Norwegia i Finlandia kojarzą się raczej z typowymi dla tych terenów fiordami i lasami, to jednak znajdziemy tam również górskie szczyty. Proste, choć dzięki powszechnemu wykorzystaniu drewna, ciepłe oraz przytulne wnętrze skandynawskie możemy więc z powodzeniem uatrakcyjnić dużą, zajmującą całą ścianę fototapetą przedstawiającą majestatyczne pasmo górskie. W takim otoczeniu najlepiej prezentować się będą monochromatyczne ilustracje, w pastelowych kolorach. Świetnie uzupełniają one spokojną i stonowaną estetykę skandynawską, równocześnie nie przełamując jej podstawowych założeń. Fototapeta ukazująca nakładające się na siebie pasma górskie o łagodnych barwach idealnie pasować będzie klimatem do sypialni lub pokoju dziecięcego. Podobnie jak w przypadku innych wzorów, także te nie są ograniczone wyłącznie do jednego stylu pomieszczeń. Monochromatyczne fototapety z górami sprawdzą się więc również w nowoczesnych wnętrzach, opartych na aktualnie modnych kolorach (jak na przykład living coral).

Ulotne piękno górskiego zachodu słońca

fototapeta góry vintage

Pozornie wydawać by się mogło, iż do aranżacji klasycznych i vintage nie pasują nowoczesne dekoracje takie jak fototapety. Jest to jednak mylne wrażenie. Tego rodzaju połączenie może być w pełni spójnie – jedyne co musimy zrobić, to dobrać odpowiedni wzór. Do tego celu świetnie posłużą właśnie niektóre fototapety z górami. Warto skoncentrować się na tych, które oferują ciepłą kolorystykę, która znakomicie łączy się z meblami retro oraz barwami drewna. Przeglądając różne wzory zwróćmy więc uwagę na dekoracje ukazujące górskie zachody słońca. Operują one niezwykle interesującą kolorystyką, która rozjaśni i urozmaici estetycznie niemal każde wnętrze retro. Tego rodzaju ozdoby z powodzeniem wykorzystać możemy więc w tradycyjnych salonach, klasycznie urządzonych gabinetach oraz wszystkich innych pomieszczeniach operujących podobną estetyką. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrany przez nas wzór traktować jako dodatkową dekorację, która musi spójnie skomponować się z resztą otoczenia.

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl