Jak wybrać dobre okna do domu? Kilka wskazówek

Jak wybrać dobre okna do domu

Cena, która mieści się w budżecie przeznaczonym na zakup okna. Oczywiście, jest ona ważna, ale nie może być najważniejsza. Liczą się jakość, funkcjonalność i parametry, które zadecydują o tym, czy okna będą należycie spełniały swoje role. Stolarka okienna to element, któremu należy poświęcić sporo uwagi nim zostanie dokonany zakup konkretnych produktów. Jak wybrać dobre okna do domu?

Materiały, z których wykonuje się okna

Największą popularnością cieszą się okna wykonane z PCV. Jest to związane z ich przystępnymi cenami, a przy tym jakością, która idzie w parze z trwałością i dobrym parametrami. Okna bazujące na PCV są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na warunki atmosferyczne, niepodatne na działanie czynników chemicznych. PCV wykazuje się ponadto bardzo dobrą izolacją, a odpowiednia konstrukcja takich okien chroni również przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Będący przy tym punkcie, warto wspomnieć, że jeżeli szukacie Państwo okien wykonanych z PVC w okazyjnej cenie, warto sprawdzić dostępną tutaj promocje na okna Domel.

Nieco gorsze parametry oferuje drewniane stolarka okienna. Jest wymagająca, droższa, ponadto konieczne są regularne zabiegi pielęgnacyjne – konserwacja i impregnacja. Atut to na pewno estetyka, która pasuje do tradycyjnej i klasycznej architektury domów. Najmniejszą zaś popularnością wyróżniają się okna aluminiowe, które są zdecydowanie droższe. Cechuje je jednak lekkość i wytrzymałość, a ponadto design wpisujący się w charakter nowoczesnych budynków.

Współczynniki przenikania ciepła i przepuszczalności światła

Jak wybrać okna mając informację o współczynnikach przenikania ciepła i przepuszczalności światła? Ten pierwszy z nich zadecyduje o rachunkach za ogrzewanie. Ma bowiem znaczenie względem ucieczki ciepła przez stolarkę okienną. Współczynnik przenikania ciepła (Uw) jest tym lepszy, im niższy, oznacza bowiem wtedy, że ryzyko ucieczki ciepła przez okna jest zminimalizowane.

Z kolei przepuszczalność światła (g) informuje o tym, jaka ilość promieni słonecznych dotrze do wnętrza przez okno. Tu jednak nie można kierować się zasadą, że im wyższy ten parametr tym lepiej. Jest on bowiem związany ze współczynnikiem przenikania ciepła. Oznacza to, że im lepiej izoluje okno, tym mniej jest w stanie przepuścić promieni słonecznych. Tutaj trzeba postawić na sprawdzone produkty markowych producentów, jak chociażby okna od Domel, które cechują się odpowiednią izolacyjnością cieplną przy jednoczesnym zachowaniu korzyści, jakie płyną z promieniowania słonecznego.

Bezpieczne okna

Jak wybrać okna, by mimo dużych przeszkleń mieć poczucie bezpieczeństwa? Do wyboru są różnego rodzaju mechanizmy zabezpieczające. W oknach od producenta Domel można znaleźć zaczepy antywłamaniowe, które są montowane na całym obwodzie okna. Do tego inne rozwiązania antywłamaniowe, aby uniemożliwić wyważenie skrzydła okiennego.

Spośród pozostałych dostępnych na rynku zabezpieczeń, stosuje się folie antywłamaniowe, specjalne rygle czy rolki. Z kolei detale, które mają zapewniać ochronę dzieciom, to dwa rodzaje klamek: na kluczyk lub z przyciskiem.

Koszty eksploatacji

Nie bez znaczenia są koszty eksploatacji. I tutaj ponownie warto pochylić się ku propozycji okien wykonanych z PCV. Nie wymagają one malowania, impregnacji czy konserwacji. Do mycia wystarczą standardowe środki czyszczące. To właściwie wszystko, z czym wiąże się ich użytkowanie. Jeśli są wysokiej jakości, trwałe i fachowo zamontowane, nie raczą właścicieli usterkami i uszkodzeniami, a zatem koszty użytkowania są znikome. Podobnie jest w przypadku okien aluminiowych, a najwięcej zachodu i finansów wiąże się z wyborem stolarki okiennej drewnianej.

Okna to nie tylko kształty i kolory, choć i estetyka nie pozostaje bez znaczenia. Jeśli mają spełniać należycie swoje funkcje, muszą oferować odpowiednie parametry, konstrukcje oraz zabezpieczenia. Te wszystkie elementy zadecydują o komforcie codziennego użytkowania, ochronie przed utratą ciepła i dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz, a także o wytrzymałości przez długie lata eksploatacji.