Podłoga z łączonych materiałów – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Nowoczesne przestrzenie mieszkalne budowane są w systemach otwartych, np. salon płynnie przechodzi w kuchnię. Wraz ze wspomnianym trendem pojawiła się potrzeba na wykonywanie posadzek z różnych rodzajów materiałów. Z jednej strony optycznie dzielimy pomieszczenia, z drugiej podkreślamy ich charakter. Jak prawidłowo wybrać podłogę z łączonych materiałów?

Zastosowanie łączonych podłóg?

Wspomniane połączenie kuchni i salonu, to najpopularniejsze rozwiązanie w kwestii łączenia podłóg. Jednak to nie jedyna opcja i tak naprawdę ogranicza ją tylko ludzka kreatywność oraz finanse. Oczywiście dobrze, jeśli posadzka oprócz realizowania swoich funkcji, spełnia również pewne standardy estetyczne. Z łączeniem podłóg możemy spotkać się np. w korytarzach. Tam płytki z gresu często pojawiają się obok paneli podłogowych, a w salonach z kominkiem drewniana posadzka zestawiona jest z kamiennymi płytkami.

Łączenie dwóch różnych materiałów to zastosowanie do pomieszczeń wielofunkcyjnych. Część osób decyduje się na takie rozwiązanie w miejscach, gdzie sypialnia łączy się z łazienką. Jednak oprócz użyteczności, głównym zastosowaniem podłóg łączonych, są ich możliwości dekoracyjne, wpływające na charakter całego pomieszczenia. Decydując się na podłogę łączoną powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych elementach:

  • Plan na podłogę łączoną powinien być gotowy na etapie wylewki – projekt uwzględniający wymiary, materiały i ich wysokości, pozwoli znaleźć optymalne rozwiązanie na etapie łączeń. Różnice w wysokości wymuszają zastosowanie listew dylatacyjnych lub podkładów, które wpływają na estetykę projektu.
  • Projektując ogrzewanie podłogowe należy pamiętać o przewodnictwie poszczególnych materiałów i możliwości ich zastosowania do odpowiedniego typu ogrzewania (elektryczne, wodne). Innym elementem jest podatność materiału na odkształcenia i rozwarstwienia przy zmiennych warunkach temperaturowych i wilgotności.
  • Podłoga łączona ze względu na różnice wysokości i problemy z łączeniem, to zadanie dla fachowca zajmującego się posadzkami.

Jaki efekt można uzyskać?

Efekt końcowy i wartość wizualna zależy od dobranych materiałów i elementów, które chcemy podkreślić. Popularne rozwiązanie, to połączenie odpornej na wilgoć posadzki w łazience, z drewnem w pozostałej części powierzchni. Za pomocą dwóch rodzajów materiałów jesteśmy też w stanie optycznie podzielić pomieszczenie lub wyróżnić konkretne miejsce. Do tego celu wykorzystuje się tzw. dywanik – to zestawienie materiałów na zasadzie kontrastu (chłodne – ciepłe, miękkie – twarde), uwzględniając w tym wzór, strukturę oraz kolor. Wybór materiałów jest ogromny – panele, drewno, płytki, kamień, beton, wykładziny – to wszystko możemy dopasować wedle potrzeb.

  • Najlepsze efekty daje łączenie materiałów podkreślających swoje charakterystyczne cechy (np. drewno bogate w słoje łączymy z płytkami zamiast kamieniem dekoracyjnym).
  • Kolory powinny działać na zasadzie kontrastu (jasne ciemne oraz ciepłe-zimne) lub być pozostawione w jednej tonacji (wtedy rolę odgrywa faktura posadzki, np. chropowata i gładka oraz długość, np. długie panele i drobny gres).
  • Łączenie podłóg nie musi być statyczne, płytki mogą wchodzić z kuchni do przedpokoju, a panele z korytarza do salonu.
  • Należy unikać łączenia drewna z panelami. Dobrym rozwiązaniem za to będzie zestawienie paneli z płytkami z ceramiki lub kamienia.
  • Łącząc drewno z płytkami, najlepiej na początku ułożyć te drugie i odczekać aż podłoże wyschnie. Odstęp powinien być też większy niż w przypadku paneli, ponieważ drewno pracuje pod wpływem wilgoci i temperatury.
  • Rozwiązaniem pośrednim w łączeniu drewna z innym materiałem jest korek. To elastyczny materiał, który ma wielu zwolenników. W sklepach znajdziemy również profile elastyczne, do łączenia powierzchni w niestandardowych kształtach, z możliwością ich maskowania.

Podłogę łączoną możemy zaprojektować praktycznie w dowolnym miejscu naszego domu. Liczne materiały i technologie kładzenia pozwalają na bardzo dużą elastyczność w tym zakresie. Jedyne co nam pozostaje, to dobór odpowiedniego materiału do panujących warunków i podkreślenie charakteru miejsca, które tworzymy.