Kominek powietrzny i wodny – czym się różnią?

Kominek powietrzny i wodny

Kominek wprowadza do mieszkania ciepłą atmosferę pełniąc rolę charakterystycznego elementu wyposażenia wnętrza. Pod względem sposobu ogrzewania pomieszczeń kominki  można sklasyfikować jako gazowe, powietrzne i wodne. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą kominki powietrzne.

 Jak działa kominek powietrzny?

Powietrzny wkład kominkowy ogrzewa powietrze, a następnie rozprowadza ciepłe powietrze w pomieszczeniu wykorzystując siłę grawitacji lub specjalnego systemu nadmuchowego (tzw. dystrybucja gorącego powietrza, DGP). Powietrze jest ogrzewane kiedy w kominku pali się ogień. Naturalne siły wyporu pozwalają na ogrzanie pomieszczeń do wysokości 3 metrów. W przypadku większych oczekiwań w tym zakresie konieczne jest zastosowanie specjalnego wentylatora. Sam wkład także ogrzewa pomieszczenie, głównie przez przemieszczenia się ciepłego powietrza od ścianek wkładu (tzw. konwekcja). System dystrybucji gorącego powietrza nie powinien być nadmiernie rozbudowany, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernych strat ciepła. Kanały zwykle umieszcza się nad sufitem  w obudowach wykonanych z płyt gipsowo – kartonowych, żeby były niewidoczne. Zarówno przewody, jak i kratki oraz anemostaty muszą być wykonane z metalu, który jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Czasami wentylator to konieczność

Problem w tym, że ilość ciepła transportowanego do innych pomieszczeń jest niewielka, jeżeli nie zastosuje się specjalnej turbiny. Wentylator umożliwia też regulowanie temperatury w pomieszczeniach, ogrzewanie większej przestrzeni i zastosowanie filtra powietrza, który zapobiega przenikaniu do pomieszczeń spalonych cząsteczek kurzu, które mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych. Omówione pokrótce rozwiązanie jednak wiąże się z wyższym kosztem i dodatkowo zużywa energię elektryczną.

Kominek z płaszczem wodnym

Z kolei tzw. kominek wodny, jest bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Kominek ze specjalnym wkładem zawierającym wymienniki ciepła podgrzewające wodę. System podgrzewa wodę krążącą w instalacji oraz rozgrzewa grzejniki w pomieszczeniach. Kominek z płaszczem wodnym może być wykorzystywany także do podgrzewania wody użytkowej. Użytkownicy, którzy korzystają z takiego rozwiązania mogą bardziej precyzyjnie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Różnice między kominkiem powietrznym a kominkiem wodnym

Powietrzne wkłady kominkowe nie umożliwiają ogrzewania wody użytkowej, ani też nie dają możliwości dokładnego regulowania temperatury w pomieszczeniach. Dystrybucja gorącego powietrza jest siecią kanałów, przez które trwa rozprowadzanie gorącego powietrza, ogrzewanego przez wkład kominkowy. Kominki wodne posiadają wymienniki ciepła, które umożliwiają ogrzewanie przepływającej przez nie wody przy użyciu gorących spalin. W odróżnieniu od kominka powietrznego, mogą one współpracować z instalacją centralnego ogrzewania. Kominek wodny zapewnia możliwość precyzyjnego regulowania temperatury w pomieszczeniach, utrzymywanie temperatury przez znacznie dłuższy czas po zgaśnięciu ognia (w porównaniu z kominkiem powietrznym) oraz pozwala na podgrzewanie wody użytkowej.

Wadą kominka z płaszczem wodnym jest natomiast konieczność wyposażenia go w te same urządzenia zabezpieczające i regulacyjne, które trzeba wykorzystać w przypadku kotła grzewczego na paliwo stałe. Konieczne jest zabezpieczenie hydrauliczne płaszcza wodnego przed podwyższonym ciśnieniem, powstającym w wyniku podgrzewania wody. Do standardowych rozwiązań w tym zakresie należą wykonanie instalacji w układzie z otwartym naczyniem zbiorczym, albo zastosowanie układu z zamkniętym przeponowym naczyniem zbiorczym). Zabezpieczenie musi być zgodne z wymaganiami producenta wybranego kominka wodnego.

Bez względu na rodzaj wkładu kominkowego, należy zwrócić uwagę na jego moc, której optymalna wielkość wynosi w granicach 100 – 150 W na 1 metr kwadratowy. Moc kominka powinna być dostosowana do technologii budowy domu i jego termoizolacji. Przy wyborze rodzaju kominka, należy pamiętać, że kominek powietrzny ogrzewa pomieszczenia na zupełnie innej zasadzie niż kominek z płaszczem wodnym. Choć drugie z rozwiązań jest bardziej funkcjonalne, wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Kominek powietrzny występuje w dwóch wariantach – w przypadku wariantu z wentylatorem jego funkcjonalność jest wyższa, ale wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, w tym także kosztów eksploatacji obejmujących zużycie energii elektrycznej. Przed zakupem warto nie tylko oszacować koszty każdej z opcji, ale dodatkowo także upewnić się, że wykonanie instalacji będzie technicznie możliwe.