Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę akumulatorową? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Poradnik

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa to bardzo przydatne narzędzia, jeżeli mamy w planach zająć się pracami budowlanymi lub remontowymi. Może ona skutecznie ułatwić wiele wykonywanych prac, jednak zanim ją kupimy, warto zastanowić się, która wiertarko-wkrętarka będzie najlepszym wyborem?

Wybór wiertarko-wkrętarki nie będzie jednak zadaniem łatwym. Na rynku czeka na nas ogrom różnorodnych modeli, które pochodzą od różnych producentów, mają różne ceny, są przeznaczone do innych zadań czy w końcu oferują inne rozwiązania technologiczne. Oto poradnik, jak w tym gąszczu wybrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

Dopasowanie do użytkowania

Najważniejsze podczas wyboru wiertarko-wkrętarki jest to, jak będzie ona przez nas użytkowana. Jeżeli będziemy używać jej jednie okazjonalnie, najczęściej do domowego majsterkowania czy wybiórczych, nieregularnych prac remontowych, najlepiej zdecydować się na tanie urządzenie o stosunkowo niewielkim napięciu, wynoszącym do 10V.

Taka wiertarko-wkrętarka idealnie sprawdzi się jako wkrętarka, ale również pomoże nam w wierceniu, o ile będziemy wiercić w miękkich materiałach, najlepiej z użyciem wierteł o małej średnicy.

Jeżeli jednak wiertarko-wkrętarka będzie używana częściej i bardziej profesjonalnie, lub jej zadaniem częściej będzie wiercenie samo w sobie, warto zdecydować się na bardziej profesjonalne, ale i droższe rozwiązania. Decydując się na model o napięciu do 14V, wybierzemy rozwiązanie, które nie będzie miało problemów z wierceniem nawet w twardszych materiałach, a my jako właściciele nie będziemy musieli martwić się o szybką awarię sprzętu.

Ostatnim przypadkiem jest zawodowe i profesjonalne wykorzystanie wiertarko-wkrętarki. Jeżeli będzie ona cały czas wykorzystywana np. na budowie, warto wybrać model o napięciu wynoszącym przynajmniej 18V. Dodatkowo, są one często wyposażane w udar, dlatego wiercenie nawet w bardzo twardym materiale nie będzie tutaj problemem.

Opinie, jakość, marka – nie wygląd

Gdy kupujemy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową, nie powinniśmy zbytnio przejmować się jej wyglądem. Oczywiście, dobrze jest, gdy sprzęt wygląda profesjonalnie, lecz często jest on zmyłką, na którą się łapiemy.

Znacznie lepiej sprawdzić opinie w sieci o danym modelu, poszukać idealnych rozwiązań i rankingów narzędzi w wybranej przez nas cenie, sprawdzić opinie o marce czy np. samej jakości wykonania i parametrów. Może się bowiem okazać, że wiertarko-wkrętarka wygląda naprawdę dobrze, lecz szybko zorientujemy się, że nie nadaje się ona do wykonywanych przy nas zadań.

Komfort pracy – waga i akumulator

Bez wątpienia jednym z kluczowych aspektów będzie komfort pracy danym narzędziem. Dlatego, ważne jest, aby upewnić się, jak wiertarko-wkrętarka leży w dłoni oraz jak jest ciężka. Może się bowiem okazać, że kluczowe dla nas będzie wybranie modelu lekkiego, bowiem tylko nim pracuje się nam naprawdę dobrze.

Dodatkowo, na pewno kluczowy będzie również akumulator – sprawdźmy, jaki jest pojemny i poszukajmy informacji o tym, ile czasu pracy wytrzymuje. To jednak nie wszystko – długi czas pracy nie będzie tak istotny, gdy akumulator będzie ładował się bardzo długo, a dodatkowy będzie kosztował krocie. Dlatego, też, warto sprawdzić, ile trwa czas lądowania oraz ile kosztuje dodatkowy akumulator, który niemal na pewno będzie nam potrzebny.

Awaria, gwarancja, naprawa i serwis

Wszystko znów zależy od tego, jak będziemy dany sprzęt wykorzystywać. Jeżeli będzie to jedynie okazjonalne użytkowanie, można zaryzykować i skupić sprzęt mniej sprawdzonego i zapewne tańszego producenta. Jeżeli jednak kupujemy urządzenie do ciągłej pracy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jaką opinię posiada dana marka, czy posiada ona serwis w danym mieście (lub kraju) lub ile trwa gwarancja na dany sprzęt.

Może się okazać, że niektórzy producenci zaoferują dłuższy okres gwarancyjny, np. 36 miesięcy, co jest olbrzymim plusem, gdy poszukujemy urządzenia do pracy na lata – istnieje bowiem spora szansa, że przy intensywny eksploatowaniu wiertarko-wkrętarka uszkodzi się w tym czasie – warto być więc zabezpieczanym gwarancją lub rękojmią.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Mateomarket.pl.