Lato 2020 w domu? Klimatyzator przenośny pomoże przetrwać upalne dni

klimatyzator przenośny

Choć jest dopiero kwiecień 2020 roku, za oknami mamy już w wielu miejscach w Polsce ok. 20 stopni Celsjusza. Obserwacje ostatnich lat pozwalają spodziewać się upalnego lata. Panująca pandemia koronawirusa zmusza zaś wiele osób do pozostania w domach. Jak przeżyć lato w betonowej dżungli? Pomocne w tym mogą okazać się klimatyzatory przenośne.

Orzeźwienie na wyciągniecie ręki

Analizy i raporty epidemiologów i naukowców z całego świata zapowiadają co najmniej kilkumiesięczną pandemię koronawirusa. Oznacza to prawdopodobne przedłużenie społecznej izolacji w wielu krajach, a co za tym idzie rezygnację z wielu atrakcji i dotychczasowych form spędzania czasu. Gdy w nowej rzeczywistości zamknięte okażą się plaże i kąpieliska, ukojenia należy szukać w domowym zaciszu. I choć żadne urządzenie nie jest w stanie zastąpić przyjemności z obcowania z naturą, klimatyzator jest tym, który może przyjemnie orzeźwić w upalne dni.

Największą zaletą klimatyzacji przenośnej jest jej szybki, samodzielny montaż oraz łatwa dostępność. Urządzenie dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, a od ich zakupu do instalacji mija jedynie kilka dni. To ważna różnica w porównaniu z klimatyzacją stacjonarną, w przypadku której należy liczyć się również z dodatkowymi kosztami i czasem potrzebnym na montaż.

Montaż klimatyzacji przenośnej sprowadza się do odpowiedniego ustawienia urządzenia w pomieszczeniu i podłączeniu do prądu. Najlepiej, aby klimatyzator stanął w pobliżu okna, gdyż konieczne będzie wyprowadzenie rury wyrzutowej poza budynek. Uchylone okno, przez które wychodzi rura klimatyzatora powoduje napływ nowych mas ciepłego powietrza z zewnątrz. Dlatego też niektórzy producenci, np. firma Fersk w klimatyzatorach przenośnych (www.fersk.pl) proponują specjalne uszczelki okienne, dostępne wraz z urządzeniem.

Przed montażem klimatyzacji stacjonarnej należy uzyskać zgodę zarządcy budynku. Narusza ona bowiem nie tylko elewację bloku, ale również generuje hałas dla innych mieszkańców. Dlatego też warto najpierw uzyskać aprobatę sąsiadów. Opis wyżej wymienionych kroków nie ma na celu zniechęcić potencjalnych użytkowników do klimatyzacji stacjonarnej, a jedynie uzmysłowić, iż czas od zakupu do montażu jest w tym przypadku dłuższy.

Zalety i wady klimatyzacji przenośnej

Zalety

 • Przyzwoita moc chłodnicza i grzewcza (często powyżej 3 kW)
 • Wielofunkcyjny charakter (tryb chłodzenia, suszenia, wentylacji i ogrzewania)
 • Bezproblemowy, samodzielny montaż
 • Łatwa dostępność produktów, krótki czas realizacji zamówienia
 • Atrakcyjna cena

Wady

 • Większy pobór prądu od stacjonarnej klimatyzacji
 • Głośność (przy intensywnej pracy sięgająca 60 dB)
 • Rura wyrzutowa przez okno – obniżenie estetyki

Klimatyzatory przenośne cenione są przede wszystkim za łatwość montażu, dostępność i mobilność. Urządzenia dostaniemy od ręki, nie wydając przy tym fortuny. Moc chłodnicza/grzewcza takich urządzeń jest również wystarczająca do skutecznej zmiany temperatury w warunkach domowych.

Jednocześnie należy pamiętać, iż urządzenia te mogą być stosunkowo głośne. Na szczęście użytkownicy mogą często regulować moc, z jaką klimatyzator pracuje. Ważnym urozmaiceniem jest również tzw. tryb nocny, charakteryzujący się nie tylko cichszą pracą, ale także niższym zużyciem prądu. 

Czy klimatyzator przenośny się opłaca?

Klimatyzator przenośny to urządzenie, którego koszt oscyluje w granicach 2000 zł. Jego cena jest więc podobna lub niższa od urządzeń stacjonarnych (w ich przypadku należy doliczyć jeszcze około 500-1000 zł za montaż w zależności od pory roku i skomplikowania montażu). Przykładowe urządzenie – Fersk Vind charakteryzuje się przyzwoitą mocą chłodniczą na poziomie 3,52 kW oraz przepływem powietrza ok. 400 m3/h. Pozwala to klimatyzatorowi skutecznie chłodzić pomieszczenia o wielkości do 40 m2. Pobór prądu w trybie chłodzenia to 1350 W, zaś w trybie ogrzewania 1500 W. Klasa energetyczna to odpowiednio A/A+. 

Dysponując danymi o maksymalnym poborze prądu, jesteśmy w stanie oszacować mniej więcej koszt energii zużywanej w ciągu dnia, a następnie miesiąca czy roku. Przyjmując, że urządzenie pracować będzie 3 godziny dziennie, w okresach chłodzenia i ogrzewania trwających odpowiednio po 6 miesięcy, roczny koszt eksploatacji przedstawia się następująco:

 • Dzienne zużycie prądu w trybie chłodzenia: 1,35 kW x 3h = 4,05 kWh
 • Koszt 1 kWh: 0,6 zł
 • Dzienny koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego w trybie chłodzenia: 4,05 kWh x 0,6 zł = 2,43 zł
 • Roczny koszt codziennego używania klimatyzatora przenośnego w trybie chłodzenia: 2,43 zł x 30 x 6 = 437,4 zł
 • Dzienne zużycie prądu w trybie ogrzewania: 1,5 kW x 3h = 4,5 kWh
 • koszt 1 kWh = 0,6 zł
 • Dzienny koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego w trybie ogrzewania: 4,5 kWh x 0,6 zł = 2,7 zł
 • Roczny koszt codziennego używania klimatyzatora przenośnego w trybie ogrzewania: 2,7zł x 30 x 6 = 486 zł
 • Całkowity koszt roczny = 437,4 zł + 486 zł = 923,4 

Roczny koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego to ok. 900-950 zł.

 Więcej o klimatyzatorach Fersk, jak i kosztach związanych z klimatyzacją przenośną przeczytać można w artykule: https://tech.wp.pl/klimatyzacja-nie-musi-kosztowac-fortuny-6408158529136769a.