Jaką skrzynkę na listy kupić? Czy jest obowiązkowa? Wszystko, co musisz wiedzieć

Skrzynki na listy

W Polsce od kilku lat obowiązuje znowelizowana ustawa Prawa pocztowego. Według nowych przepisów prawnych, każdy właściciel nieruchomości powinien posiadać skrzynkę pocztową na listy. W przeciwnym razie może być ukarany wysokim mandatem. Jaka skrzynka na listy spełnia wszystkie wymogi i zabezpiecza przesyłki przed zniszczeniem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Jaka kara za brak skrzynki na listy? Czy jest obowiązkowa?

Każdy osoba, która nie umieści skrzynki pocztowej w widocznym miejscu może być ukarana mandatem w wysokości od 50 do 10 tysięcy złotych. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i współwłaścicielach budynków mieszkalnych. Aby zapobiec karze pieniężnej, warto pomyśleć o odpowiednim modelu spełniającym wymogi Unii Europejskiej. Jaki rozmiar skrzynki na listy jest odpowiedni? Odpowiedni model powinien pomieścić przesyłkę o formacie C4.

Gdzie powiesić skrzynkę na listy?

Pamiętajmy, by zamontować taki przedmiot w miejscu o łatwym dostępie zarówno dla listonosza, jak i odbiorcy. Na ogrodzonej działce skrzynkę pocztową warto zawiesić na ogrodzeniu na wysokości minimum 70 cm od ziemi oraz maksymalnie 160 cm. Istotne jest również zamocowanie na stałe takiego elementu jak skrzynka pocztowa. Gdzie powiesić wybrany model w przypadku, gdy elewacja budynku graniczy z ulicą? Możemy przytwierdzić w pobliżu drzwi wejściowych lub bezpośrednio na nich.

Jaki rozmiar skrzynki na listy wybrać?

Mamy do wyboru kilka wariantów. Jeśli poszukujemy modelu na duże koperty, przyda się C4 skrzynka na listy. Jakie wymiary posiada taki format? Może on pomieścić przesyłki o grubości do 6 cm i ma 324 × 229 cm. Dużym zainteresowaniem cieszą się także skrzynki pocztowe na koperty B5 czy B6, C5 i C6. Otwór wlotowy powinien mieć od 30-40 cm, jeśli przesyłki są umieszczane dłuższą krawędzią. Listom wrzucanym w odwrotny sposób wystarczy otwór mniejszy niż 23 cm, ale nie większy niż 28 cm.

Ile kosztuje skrzynka na listy?

Oferta rynkowa jest dość bogata i zróżnicowana cenowo. Wszystko zależy od producenta, materiału z jakiego została wykonana skrzynka pocztowa, jej rozmiaru czy wielkości otworu do wrzucania listów. Nowoczesne modele spełniają wymagania określone w rozporządzeniu dotyczącym prawa pocztowego. Stabilne konstrukcje lokatorskie nadają się do budynków wielorodzinnych, a ich cena waha się pomiędzy 100-400 zł. Na metalową skrzynkę pocztową na koperty C4 trzeba przeznaczyć około 200 złotych.

Gdzie kupić skrzynkę na listy? Jaką skrzynkę na listy wybrać? Polecane modele

W domach jednorodzinnych najczęściej wystarcza jednoskrytkowa skrzynka na listy. Gdzie kupić model, który nadaje się do zawieszenia lub wmurowania? W asortymencie marketów budowlanych znajdują się zarówno skrzynki metalowe, jak i plastikowe. Nie wszystkie konstrukcje są jednak stabilne czy wytrzymałe. Warto zainwestować w skrzynki pocztowe, które cechuje wysoka jakość wykonania oraz oryginalny design. Renomowanym producentem jest na przykład firma Metalkas, posiadająca w ofercie produkty wykonane ze stali nierdzewnej lub trwałej blachy, wyposażone w zamek cylindryczny i malowane proszkowo farbą ekologiczną. Skrzynki na listy od Metalkas posiadają otwór wrzutowy, który utrudnia wyjęcie zawartości niepowołanym osobom.

Podsumowanie

W domach wielorodzinnych przyda się wieloskrytkowa skrzynka na listy. Jaka nadaje się do zamocowania na ścianach zewnętrznych lub wewnętrznych budynku i pomieści koperty typu C4? Wyroby, które posiadają wiele komór oraz spełniające wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Produkty tego typu mają zazwyczaj drzwiczki zawieszone na zawiasie pionowym i są otwierane z prawej strony. Podsumujmy, gdzie powinna być skrzynka na listy? Właściciele domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych muszą zamontować taki przedmiot w miejscu, do którego dostęp jest nieograniczony. Najlepiej umieścić skrzynkę pocztową na ogrodzeniu posesji, drzwiach lub ścianie budynku.

Artykuł sponsorowany