Domy z kamienia – zalety, wady, możliwości

Domy z kamienia

Wracając z turystycznej wyprawy do Prowansji, Toskanii lub Bretanii jeszcze przez długi czas mamy przed oczami sielskie widoki kamiennych domów usytuowanych na tle idyllicznej przyrody. W głowach wielu osób rodzi się wtedy pytanie, czy możliwa jest budowa tego typu domów w Polsce. Od razu można powiedzieć, że tak, tylko wymaga to wielu starań, determinacji i przede wszystkim odpowiednich funduszy, bo nie jest to rozwiązanie tanie.

Trochę historii

W Polsce budynki z kamienia też powstawały, ale w odległych historycznie czasach. Kamień jest budulcem naturalnym i był wykorzystywany do budowy we wszystkich zakątkach świata już od wieków. W Polsce najwięcej budynków kamiennych powstało w średniowieczu. Od razu trzeba jednak powiedzieć, że kamień nie był najczęściej wykorzystywanym budulcem. Znacznie częściej korzystano z drewna, którego było u nas zawsze pod dostatkiem. Jeśli stawiano na kamień, to najczęściej przy budowie zamków obronnych, kościołów, czasami domów miejskich.

Kamień jako budulec

Myśląc o domu z kamienia naturalnego mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to zbudowanie domu z kamienia od fundamentów, drugi to wykorzystanie kamienia jedynie do poszczególnych elementów budynku. Od razu należy zauważyć, że pierwsza perspektywa jest mało realna. Przede wszystkim nie ma u nas odpowiedniej tradycji, a co za tym idzie jest niewiele projektów tego typu domów, a dodatkowo nie ma wiele firm, które potrafią dom w tej technologii zbudować. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy kamień jest użyty jedynie do części budowanego domu, np. elewacji. W tym przypadku możliwości jest więcej.

Jaki kamień do budowy?

Kamień jako element elewacji doskonale sprawdza się w projektach domów tradycyjnych i nowoczesnych. Musi być jedynie odpowiedni wkomponowany. Dobrze wygląda np. połączony z elementami drewnianymi. Powstaje pytanie, jakiego kamienia użyć? Najlepiej korzystać z produktów, które są charakterystyczne dla danego regionu. U nas najpowszechniej używa się do budowy:

  • kamienie polne – dawniej wykorzystywane był do budowy budynków gospodarczych, obecnie jest stosowany do wznoszenia ogrodzeń; w składach budowlanych bez problemu można kupić kamienie o różnych kształtach, wielkości i barwach,
  • kamień wapienny – to skała osadowa, dość powszechnie występująca w Polsce, łatwa w obróbce, interesująca pod względem faktury i barwy; obecnie produkuje się z wapienia materiały elewacyjne,
  • kamień łupany – dostępny w formie bloków o podobnej wielkości; płyty są przycinane z granitu, piaskowca, wapienia.

Jeśli inwestor planuje wykonanie z kamienia jedynie elewacji, oprócz przedstawionych propozycji, równie dobrze sprawdzą się: bazalt, kwarc, marmur, trawertyn.

Kamienny dom – projekt indywidualny

W katalogach domów gotowych rzadko są dostępne projekty domów kamiennych. Jeśli inwestor myśli o budowie domu z kamienia, powinien zdecydować się na projekt indywidualny, co zresztą jest dobrym pomysłem. W ten sposób otrzyma projekt dostosowany do oczekiwań i marzeń.

Koszty budowy domu

Podobnie, jak w przypadku domu tradycyjnego, wszystko zależy od użytego materiału, sposobu wykończenia, a także powierzchni. Do kosztów należy doliczyć oczywiście robociznę. Firm i fachowców zajmujących się budowaniem domów z kamienia jest mniej niż domów tradycyjnych. To naturalnie powoduje wzrost kosztów robocizny. Sam koszt zakupu kamienia naturalnego dochodzi nawet do 800 zł za tonę.

Ocieplenie domu kamiennego

Domy kamienne często były budowane w miejscach, gdzie temperatura jest dość wysoka. Było to mądre posunięcie, bo kamień jest materiałem, który bardzo długo się nagrzewa, ale potem równie długo utrzymuje właściwą temperaturę we wnętrzu. Efektem jest przyjemny chłód latem i stała temperatura zimą. Domy kamienne mimo to wymagają izolacji termicznej.

Budowa domu kamiennego jest trudna do realizacji w Polsce, chociaż nie niemożliwa. Jeśli jesteśmy admiratorami takiej estetyki można pomyśleć o domu tradycyjnym, którego elewację ozdobimy kamiennymi płytami. Zawsze jest to ciekawa alternatywa.

Artykuł sponsorowany