Jak zabrać się za budowę tarasu?

Nie spiesz się więc i dokonaj właściwych obliczeń.

Taras w ogrodzie
Taras w ogrodzie może pomóc w spełnieniu marzeń o raju na świeżym powietrzu. Kiedy rodzina gromadzi się w otoczeniu bujnego listowia, żywych, pachnących kwiatów, brzęczących owadów i śpiewu ptaków. Taras jest doskonałym dodatkiem do każdego stylu, umożliwiającym relaks na łonie natury bez wychodzenia z domu. Podczas budowy tarasu należy wziąć pod uwagę wiele czynników — wybrać odpowiednią lokalizację, płytki tarasowe oraz obliczyć wytrzymałość konstrukcji i fundamentów. Nie spiesz się więc i dokonaj właściwych obliczeń.

Co to jest taras?

Taras to obszar na starannie przygotowanym fundamencie (betonowym lub palowym), którego jedna strona przylega do domu. Poziom podłogi tarasu jest równy z poziomem parteru domu. Taras znajduje się przy drzwiach wejściowych i pełni jednocześnie funkcję przedpokoju, ganku i strefy relaksu.
Rośliny domowe i kwiaty jednoroczne dobrze rozwijają się na tarasie — dekorują przestrzeń i dodają energii domowi.

Taras można łatwo przekształcić w werandę. Weranda różni się od tarasu tylko tym, że jest obudowana ze wszystkich stron szkłem, drewnem, cegłami lub innymi materiałami. Werandy zawsze mają dach. Często nie ma ogrzewania, ale nawet to można rozwiązać, jeśli jest taka potrzeba.

Jak zabrać się za budowę tarasu?

Projektowanie tarasu

Idealnym rozwiązaniem jest, zaplanowanie tarasu już na etapie projektowania domu. W tym przypadku mniej problemów sprawia budowa oddzielnego fundamentu. Budując taras na tym samym fundamencie co dom, można mieć pewność, że nie będzie się on wypaczał, pękał i nie odłączy się od domu. Jeśli chcesz połączyć taras z istniejącym domem, lepiej skontaktować się ze specjalistami lub dokładnie zapoznać się z technologią.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu tarasu?

  1. Sprawdzić fundamenty domu i ścianę, która będzie przylegać do taras — czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń.
  2. Należy wziąć pod uwagę ogólny styl architektoniczny, konstrukcję dachu domu i dostosować się do podanych parametrów.
  3. Zanim zaczniesz rysować, wyobraź sobie w głowie swoje przyszłe patio. Dobrym pomysłem jest przejrzenie kilku czasopism poświęconych architekturze krajobrazu lub budownictwu, obejrzenie zdjęć i stron internetowych, a następnie dokonanie wyboru w celu znalezienia inspiracji.
  4. Przed przystąpieniem do projektowania tarasu należy wykonać niezbędne pomiary — wysokość ściany, szerokość i długość przyszłego tarasu.
  5. Wybrać potrzebne materiały, obliczyć ich ilość i sporządzić kosztorys. Gdy zna się każdy szczegół, o wiele łatwiej jest budować.
  6. Należy pamiętać o obliczeniu wytrzymałości konstrukcji z wybranych materiałów. Jeśli nie jesteś pewien, zasięgnij porady u osób znających się na rzeczy.

Materiał na tarasy

Nie trzeba używać tych samych materiałów do budowy tarasu, co do budowy domu. Stosując różne materiały, ale zgodnie ze stylem architektonicznym, można urozmaicić otoczenie. Jeśli główny dom jest murowany, balustrady na tarasie mogą być wykonane na przykład z kutego żelaza lub szkła, ale można też dodać kilka słupków z cegły.

Jeśli dom jest wykonany z drewna, najlepszym wyborem będzie drewno lub szkło. Płytki tarasowe, deski z drewna modrzewiowego lub płytki z kamienia naturalnego są często używane przy konstruowaniu podłogi. Konstrukcję nośną tarasu najlepiej wykonać przy użyciu konstrukcji stalowej, drewnianej, betonowej lub murowanej.

artykuł sponsorowany