Kominy dwuścienne

Kominy dwuścienne

W budynkach mieszkalnych komin jest niezbędny nie tylko do usuwania spalin z kotła i odprowadzania innych produktów spalania, ale też, w budynkach z wentylacją grawitacyjną, do usuwania zanieczyszczonego powietrza. Komin musi być tak zaprojektowany i wykonany, by spełniał normy określone w PN-B-10425:1989 oraz był zgodny z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie. Po zakończeniu budowy komin powinien być odebrany przez kominiarza posiadającego stosowne uprawnienia. W końcu chodzi o bezpieczeństwo samej inwestycji, ale przede wszystkim ludzi zamieszkujących dany budynek. Coraz częściej rezygnuje się z budowy tradycyjnych kominów, by korzystać z gotowych systemów kominowych.

Gdzie sprawdzi się komin dwuścienny?

Komin dwuścienny może być wykorzystany w nowych budynkach, ale i tych starszych, poddawanych modernizacji. Sprawdza się w miejscach, gdzie system tradycyjny nie zapewni prawidłowej pracy urządzenia grzewczego, a więc:

  • kiedy dostępne przewody kominowe są zajęte, a ma być podłączone kolejne urządzenie nieprzewidziane podczas projektowania;
  • brakuje tradycyjnych kominów;
  • w mieszkaniu nie można zbudować tradycyjnego systemu lub jego przygotowanie jest nieopłacalne;
  • przy adaptacjach i renowacji starych budynków;
  • przy wymianie starego kotła centralnego ogrzewania.

Komin dwuścienny nadaje się do wszystkich systemów ogrzewania, zaczynając od tradycyjnych kuchni opalanych drewnem i węglem, poprzez piece typu koza wolnostojąca, kominki, piece do sauny i kotły centralnego ogrzewania.

Budowa kominów dwuściennych

Kominy dwuścienne nie wymagają dodatkowej osłony, co spowodowane jest ich budową. Składają z dwóch rur. Pierwsza to wewnętrzna rura spalinowa, druga to rura z aluminium i stali nierdzewnej. Rura wewnętrzna jest zbudowana z wytrzymałego materiału o grubości 0,5-1,0 mm. Dodatkowym elementem jest izolacja, która jest położona między dwoma ściankami kanału. Zabezpiecza konstrukcję przed wysoką temperaturą, a jednocześnie chroni przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Stalowa obudowa komina jest na tyle atrakcyjna architektoniczne, że jest ozdobą komina zewnętrznego, ale może też być wkomponowana w aranżację wewnętrzną pomieszczenia. Komin dwuścienny opiera się na konsoli wspornej, ułatwiającej montaż poziomych podpór. Do ścian jest mocowany za pomocą obejm zaciskowych. Na górze komina znajduje się ustnik, który powinien być zakryty daszkiem albo nasadką obrotową. Obie chronią przed deszczem, a nasadka dodatkowo poprawia ciąg kominowy. Istnieją też kominy dwuścienne, które nie tylko odprowadzają spaliny, ale i dostarczają powietrze niezbędne do funkcjonowania kotłów kondensacyjnych oraz z zamkniętą komorą spalania.

Zalety kominów dwuściennych

Wszystkie systemy kominów dwuściennych są zbudowane warstwowo. To dzięki temu wzrastają ich walory użytkowe. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do budowy tego typu kominów jest stal. Stal (warstwa wewnętrzna) jest wytrzymała na rozciąganie i ściskanie, wysoką temperaturę oraz działanie kwasów.

Warstwa zewnętrzna to najczęściej blacha stalowa (ocynkowana) pokryta substancją zabezpieczającą przed korozją. Między dwoma warstwami znajduje się warstwa termiczna. Tu najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, powstrzymującą uciekanie ciepła. Rola izolacji jest dwukierunkowa. Przede wszystkim zabezpiecza komin przed wychłodzeniem, z drugiej strony sprawia, że elementy wewnętrzne nie rozgrzewają się.

Instalacja kominów dwuściennych

Kominy dwuścienne są stosunkowo lekkie. Nie muszą więc opierać się na solidnych fundamentach. Całą konstrukcję łatwo zmontować, bez używania specjalistycznych narzędzi i przymocować do ścian zewnętrznych. Komin dwuścienny można przeprowadzić tak, by przechodził przez pokrycie dachowe, ale rurę można przepuścić też przez ścianę zewnętrzną.

Zaletą tego typu systemów kominowych jest fakt, że można je zainstalować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz – w zależności od potrzeb i wymagań technicznych budynku. Bardzo ciekawy jest też nowoczesny industrialny wygląd kominów dwuściennych. Pasuje on wyglądem zwłaszcza do nowoczesnych budynków, ale sprawdzi się też w budynkach starszych. Jest to na pewno rozwiązanie, które warto rozważyć.

Tekst: Bogusława Pierzchanowska

fot. Tecnovis Schornsteinsysteme

Domy we Wrocławiu – na co zwracać uwagę przy zakupie?