Przeprowadzka – jak ją przeżyć bez stresu?

Przeprowadzka
Happy young woman moving to new home – having fun

Czeka Cię przeprowadzka do nowego mieszkania? Wiemy, jak bardzo stresujące może być to doświadczenie. Nigdy nie wiesz, czy w trakcie procesu coś Cię nie zaskoczy i zostaniesz na lodzie! Nie martw się na zapas. Z naszym poradnikiem na pewno wszystko pójdzie jak z płatka! Polecamy przeczytać do końca.

Wprowadź się na gotowe!

Na pewno kojarzysz opowieści znajomych, którzy nie rozpakowali pudeł z przeprowadzki przez kolejne pół roku i żyli na kartonach przez długie miesiące. To nie wydaje się być komfortowym doświadczeniem… Jeszcze gorzej bywa, gdy musisz wprowadzić się do mieszkania, które jest w trakcie remontu i koczować w jednym z pomieszczeń, podczas gdy reszta jest jeszcze w totalnej rozsypce. Aby uniknąć takiego stanu, warto zainwestować w opcję, którą dostarcza obecnie dużo pracowni wnętrz, czyli kompleksowe wykończenia wnętrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu wprowadzisz się na gotowe i unikniesz niepotrzebnego zamieszania. Można by pomyśleć, że remont wręcz zrobi się sam! Gdy dotrzesz do wspaniale zaaranżowanego i wykończonego mieszkania, z chęcią weźmiesz się za rozpakowanie pudeł i nie będziesz mógł się doczekać efektu końcowego. Nowe mieszkanie będzie wyglądać przecież olśniewająco!

Logistyka przeprowadzki

Przeprowadzka zawsze wymaga dobrego rozplanowania.

Zastanów się, czy będziesz mieć do dyspozycji swój  samochód, czy musisz wynająć firmę transportową? Pamiętaj, że nie każdy mebel da się rozkręcić i nie zawsze zmieścisz wszystko w bagażniku auta. Być może skorzystasz z samochodów na szybki wynajem? – takie usługi są zwykle dostępne w największych miastach. 

Kolejna kwestia do przemyślenia to, czy możesz liczyć na pomoc w noszeniu rzeczy? Oczywiście w tej kwestii również możesz liczyć na pomoc firm, specjalizujących się w przeprowadzkach, ale dobrym pomysłem może być zwołanie znajomych i połączenie noszenia pudeł z prowizoryczną „parapetówką”. Nagrodź pomocników dobrą pizzą i napojami, a na pewno chętnie Cię wesprą.

Jeśli ustalisz takie sprawy zawczasu, będziesz wiedzieć, na czym stoisz i żadna trudność Cię nie zaskoczy. Takie postępowanie pomoże też w oszacowaniu budżetu całego przedsięwzięcia. 

Pakowanie, czyli wszystkie ręce na pokład

Pakowanie rzeczy bywa bardzo czasochłonne, szczególnie jeśli nie żyjemy w duchu minimalizmu.  Najlepiej sprawdza się gromadzenie rzeczy według pomieszczeń – zajmij się po kolei salonem, sypialnią, kuchnią i łazienką.

Rzeczy, które można łatwo zniszczyć, opakuj dokładnie w folię bąbelkową lub ręczniki i odstaw do oddzielnej sekcji (np. elektronika, szkło, porcelana). Upewnij się, że nie zgubisz ważnych dokumentów i pamiątek rodzinnych, je również warto odstawić do pudła, które będziesz mieć cały czas na oku 

Pamiętaj też, aby na kilka tygodni przed przeprowadzką postarać się zużyć maksymalną ilość produktów codziennego użytku i nie kupować produktów żywieniowych czy chemii domowej na zapas – w końcu kto chciałby przeprowadzać się z wielkim pudłem proszku do prania albo zapasem papieru toaletowego?

Świetną praktyką jest również zaplanowanie małego bagażu podręcznego, dokładnie tak, jakbyś pakował się na krótki wyjazd na wakacje. Zbierz do walizki bieliznę, kilka ubrań na przebranie i podstawowe kosmetyki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której utkniesz w domu z powodu niemożności odnalezienia ubrań wśród licznych pudeł.