Pilarki

Pilarki

Pilarki są uniwersalnymi urządzeniami wykorzystywanymi w przydomowym warsztacie, stolarni, na budowie i w ogrodzie. Są stosowane najczęściej do rozdrabniania większych kawałków drewna, przycinania gałęzi, przecinania powalonych drzew, przygotowywania drewna do kominka. Określone rodzaje pilarek poradzą sobie również z cięciem materiałów drewnopodobnych, dykty, sklejek, płytek ceramicznych, aluminium, a nawet betonu. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj pilarki wybierzemy. Decydując się na zakup, powinno wziąć się pod uwagę rodzaj i częstotliwość wykonywanej pracy, a także materiały, które najczęściej będą poddawane obróbce. Najistotniejsza jest moc silnika pilarki. Do trudnych zdań najlepiej wybrać pilarkę spalinową, która ma nawet 10 KM, przy lżejszych pracach sprawdzi się pilarka elektryczna, której parametry zaczynają się od 1,2 KM. Warto zwrócić uwagę również na wielkość, ciężar pilarki, a także dodatkowe uchwyty, które mogą odciążyć mięśnie w czasie długotrwałej pracy.

Podział pilarek

Pilarki dzielimy na akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które są wyposażone bardziej zaawansowane technicznie pilarki. Ułatwiają one pracę i zapewniają bezpieczeństwo. To, jaki rodzaj pilarki wybierzemy jest uzależnione również od obszaru zastosowania. Najważniejsi producenci ułatwiają wybór dzieląc urządzenia ze względu na zastosowanie. I tak mamy:

  • Pilarki profesjonalne – są to urządzenia o dużej mocy, przeznaczone do prac precyzyjnych, o ekstremalnym obciążeniu, użytkowane w zmiennych i trudnych warunkach atmosferycznych. Stosunkowo drogie, są testowane laboratoryjnie i w terenie, zapewniają komfortową i bezpieczną pracę.
  • Pilarki uniwersalne o wszechstronnym zastosowaniu.
  • Pilarki użytkowane w gospodarstwach domowych do prac remontowych, ogrodniczych, warsztatowych i hobbystycznych.
  • Pilarki do pielęgnacji drzew, wykorzystywane w pracach leśnych. Precyzyjne, lekkie, wytrzymałe, ergonomiczne, zapewniają bezpieczeństwo pracy  i ułatwiają wykonanie najtrudniejszych nawet zadań związanych z oczyszczaniem i wycinką drzew.
  • Pilarki stosowane w ratownictwie – wykorzystywane przez służby ratownicze i pożarnicze.

Czym pilarka jest zasilana?

Przy wyborze pilarki warto zwrócić uwagę, czym urządzenie jest zasilane. Jakie stosowane są zasilania?

Pilarki akumulatorowe są bardzo ciche, nie emitują spalin i można się z nimi swobodnie przemieszczać. Niestety sposób ładowania – akumulator, baterie – powoduje, że urządzenie jest cięższe i trzeba pamiętać o jego ładowaniu. Najczęściej pilarki akumulatorowe są wyposażone w akumulator litowo-jonowy, którego ładowanie trwa około półtorej godziny. Czas pracy urządzenia jest zależny od wydatku mocy.

Pilarki elektryczne również nie emitują spalin i są stosunkowo ciche. Dość proste w obsłudze, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet osoby nie posiadające wiedzy technicznej. Lekkie (do sześciu kg), poręczne, idealnie sprawdzają się w ogrodzie, np. do przycinania gałęzi, przy przygotowaniu drewna na opał. Dzięki specjalnym wysięgnikom można tego typu pilarkami przycinać wysoko umieszczone gałęzie. Moc silnika jest mniejsza niż w przypadku urządzeń spalinowych (od 1800 do 2000), więc nie nadają się do skomplikowanych i długotrwałych prac. Kolejnym ograniczeniem jest źródło zasilania. Pilarka elektryczna musi być podłączona do źródła prądu, więc pole jej działania jest takie, jak długość przewodu. Rozwiązaniem jest kupno przedłużacza.

Pilarki spalinowe

Są to urządzenia bardzo wytrzymałe, można je wykorzystywać w dowolnym miejscu, gdyż nie wymagają podłączenia do źródła zasilania. Doskonale sobie radzą z cięciem drewna o dużej średnicy. Mają oczywiście swoje wady. Przede wszystkim przy ich użytkowaniu należy pamiętać o właściwym dobraniu paliwa napędowego, czyli mieszanki benzyny i oleju. Z reguły producenci urządzenia zamieszczają szczegółową informację o właściwych proporcjach paliwa. Pilarki spalinowe są dość głośne i wydzielają spaliny. Przy długotrwałej pracy konieczne jest zaopatrzenie się w słuchawki wygłuszające.

O czym pamiętać kupując pilarkę?

Przede wszystkim trzeba ustalić do jakich prac będzie wykorzystywana. Istotne będzie sprawdzenie, jaką ma optymalną moc silnika, czy włącznik zapłonu i dźwignia ssania są w zasięgu naszych rąk, jak „leży” w dłoniach. Te wszystkie parametry ułatwią dobranie odpowiedniego narzędzia.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

fot. Pixabay

Artykuł redakcyjny