Jaki dobrać stół spawalniczy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiele osób odwiedzając internetowy sklep spawalniczy, szuka podstawowych sprzętów do swoich warsztatów, zapominając o akcesoriach takich jak stół spawalniczy. Ustawiony w garażu lub w zakładzie usprawnia pracę i zapewnia wygodę. Jednak, aby spełniał on swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany. Ważne są parametry techniczne stołu, wykorzystany materiał oraz sposób konstrukcji i forma. Wszystko to składa się na komfort użytkowania, a tym samym na jakość wykonywanych konstrukcji. Jaki stół spawalniczy wybrać?

Dobry stół spawalniczy, czyli ważne parametry

Właściwe dobrany stół spawalniczy przyspiesza pracę i umożliwia wykonywanie jednakowych konstrukcji. Ważne jednak, aby sprzęt był zrobiony z wytrzymałych materiałów. Dobry stół może wytrzymać nawet bardzo duże obciążenie oraz ma płaską i stabilną powierzchnię. Warto wybrać taki, który można wyposażyć według własnych potrzeb i umiejętności. To ogólne zalecenia, które warto mieć na uwadze podczas wybierania produktu do swojego warsztatu. Chcielibyśmy jednak rozwinąć nieco te słowa, aby nawet osoba bez dużego doświadczenia była świadoma swojego wyboru i mogła znaleźć pośród setki produktów ten najlepszy.

Stół spawalniczy – jaki materiał wykonania wybrać?

Dobrej jakości stoły spawalnicze, które ma w swojej ofercie sklep Allweld (https://allweld.pl/pl/c/Stoly-spawalnicze/161) , są wykonane ze stali S355J2+N. Blacha stalowa to materiał, który nie podlega obróbce cieplnej, nie jest on hartowany ani ozonowany. Choć wydawać by się mogło, że stosowanie dodatkowych powłok na powierzchni stołu może mieć duży wpływ na jego wytrzymałość, doświadczeni spawacze wskazują, że często celem takich rozwiązań jest jedynie zwiększenie ceny produktu. Kupując model zrobiony ze stali S355J2+N, trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio o niego dbać, stosując środki przeznaczone do ochrony przed odpryskami. Wybierając stół spawalniczy do pracy, warto także zwrócić uwagę na to, czy ma on wzmocnienia. Popularne jest stosowanie żeber, które wpływają na wytrzymałość całej konstrukcji. Inwestując w dobry stół spawalniczy, jest większa szansa na to, że dłużej będzie nam służył. Ważnym elementem są także otwory, w których montuje się narzędzia. Rozsądnym pomysłem jest wybór modelu, w którym to otwory są frezowane i fazowane (mają załamane krawędzie).

Funkcjonalność i wygoda użytkowania

Na rynku dostępne są stoły spawalnicze w systemie 16, 22 i 28. Pracę i montaż narzędzi ułatwia często stosowany system 28, wykorzystujący otwory o średnicy 28 mm wykonane w blacie stołu. Taki sposób mocowania umożliwia dobór sprzętów różnych producentów i dostosowanie modelu idealnie do potrzeb konkretnej osoby.

Chcąc zapewnić sobie wygodę podczas wykonywania prac spawalniczych, trzeba też sprawdzić, czy interesujący nas stół daje możliwość regulacji wysokości. Dzięki tej opcji wykonywanie zadań jest łatwiejsze. Każdy użytkownik może dostosować stół w zależności od swoich potrzeb i tego, czym się zajmuje. Na komfort pracy wpływa też możliwość łączenia stołów. Takie rozwiązanie pozwala w szybki sposób zwiększyć powierzchnię roboczą w danym warsztacie. Odpowiednio dobrane stoły spawalnicze można łączyć w różnych kierunkach i tak zaprojektować przestrzeń w miejscu pracy, aby każda osoba miała zapewnioną wygodę i bezpieczeństwo, a ponadto mogła zachować efektywność. Stoły modułowe pozwalają często na zwiększenie liczby miejsc do mocowania akcesoriów, bo mają szczeliny między płytami blatu. Również takie rozwiązania bardzo przydają się w codziennej pracy.

Dodatkowe akcesoria

Aby stół spawalniczy rzeczywiście spełniał swoje zadanie, musi być wyposażony w odpowiednie akcesoria. Jeśli są one dobrze dobrane, znacznie ułatwiają spawanie i pozwalają skutecznie uniknąć odkształceń. Wśród potrzebnych akcesoriów znajduje się: zestaw zacisków, kątomierz, stoper i trzpień szybkiego montażu. Dobrze, jeśli w komplecie jest też winkiel płaski, krążek, pryzma i łącznik. W sklepach oferujących sprzęty i artykuły spawalnicze można znaleźć różnego rodzaju akcesoria przydatne w tym zakresie.

Artykuł sponsorowany