Firanki do kuchni – 3 pomysły na aranżację kuchennego okna

eurofirany

Okno kuchenne to niemal okno na świat. Wyglądamy przez nie co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Podpowiadamy, jaką firankę powiesić w kuchennym oknie.

Duża kuchnia z dużym oknem

Taka kuchnia to zapewne marzenie niejednej pani domu. W dużej kuchni można zamontować więcej blatów, a duże okno zapewnia optymalny dopływ światła. To także szerokie pole do popisu przy aranżacji wnętrza, duże okno bowiem daje nieskończenie wiele możliwości.

W dużej kuchni z dużym oknem nie trzeba stawiać na minimalizm. Tu doskonale sprawdzą się firanki na taśmach marszczonych bądź przelotkach, które ułożą się w dekoracyjne fałdy. Innym, wartym uwagi rozwiązaniem są firanki do kuchni z falbanami, albo firanki flamenco – wycięte w dolnej części w symetryczny łuk wyglądają jak tańczące na wietrze.

Kolorystyka firanek powinna być spójna z pozostałym wystrojem kuchni. Można pokusić się np. o firanki w kolorze frontów szafek. W dużej kuchni z dużym oknem nawet ciemnoszare firanki będą miały szansę ładnie się zaprezentować. Jeśli kuchnia jest utrzymana w bieli, można dla kontrastu powiesić zieloną, niebieską lub żółtą firankę, akcentując w ten sposób miejsce okna – podpowiada  Elżbieta, dekoratorka marki Eurofirany z salonu w Galerii Echo w Kielcach, ul. Świętokrzyska 20

Du¿a kuchnia z du¿ym oknem

Kuchnia z małym oknem

Małe okno w kuchni nie pozostawia tak wiele możliwości, jak duże. Przede wszystkim warto pamiętać, że okno to źródło światła słonecznego i w przypadku małego okna trzeba tak dobrać firanki, by tego światła wpadało jak najwięcej. Dlatego na małym oknie najlepiej sprawdzą się firanki gładkie lub z małym wzorem i o rzadkim splocie. 

Jeśli chodzi o kolorystykę, to wbrew pozorom ciemne firanki nie odcinają całkowicie dopływu światła, ale dla lepszego efektu wizualnego lepiej powiesić firankę białą lub w odcieniu beżu. Na małym oknie raczej nie wiesza się firanek z falbanami, ale jeśli zależy nam na akcencie dekoracyjnym, można zasłonić karnisz falbaniastym lambrekinem. Ciekawym rozwiązaniem, o ile okno nie wychodzi na ulicę, jest przesłonięcie firanką tylko dolnej połowy okna.

Zobacz też: Czym kierować się wybierając firanki do małego mieszkania?

Kuchnia glamour

Kuchnia glamour

Co prawda styl glamour kojarzy się raczej z salonem lub sypialnią, ale bardzo często można go spotkać właśnie w kuchni. Błyszczące blaty i fronty szafek, dekoracyjne szkło, bogato zdobione żyrandole i kinkiety – to przecież nic innego jak kuchnia w stylu glamour! Do takiej kuchni trzeba koniecznie dobrać odpowiednie firanki.

Glamour uwielbia przepych, na pewno dobrze sprawdzą się tu firanki marszczone i z falbanami. Można je upiąć chwostami, jeśli zależy nam na stylowej ozdobie okna. Na pewno warto zadbać, by były to firanki, które ładnie odbijają światło, np. z dekoracyjną nicią lub srebrnym nadrukiem. W kuchni w stylu glamour doskonale sprawdzą się firanki z małymi kryształkami w górnej części tkaniny.

Eurofirany to firma założona ponad dwadzieścia osiem lat temu. Dostarcza klientom wysokogatunkowe tkaniny dekoracyjne i użytkowe oraz dekoracyjne dodatki do domu. Oferuje też szycie na wymiar firan, zasłon i rolet. Zamówienia należy składać przez kalkulator szycia firan i zasłon na stronie sklepu lub w salonie. W sklepie internetowym i wybranych salonach można płacić w ratach. Na stronie internetowej prowadzony jest blog o tematyce wnętrzarskiej z ciekawymi pomysłami na aranżacje domów. Można również znaleźć tam szczegóły programu Metamorfoza Twojego Wnętrza.