Czym się kierować przy wynajmowaniu pomp? Eksperci doradzają

Pompy to urządzenia o szerokim zastosowaniu przemysłowym, budowlanym i nie tylko. W poszczególnych obszarach wykorzystuje się nieco odmienny sprzęt. Właśnie dlatego kwestia wynajmu pomp wcale nie musi być łatwa. Podpowiadamy, czym się kierować, by urządzenie w pełni spełniło nasze oczekiwania!

Pompa do wyciągania mułu czy wody?

Różnorodność pomp jest naprawdę ogromna. Po pierwsze, różnią się one mechanizmem działania. W dużej mierze determinuje on zastosowanie sprzętu. Jednak o tym, do czego można wykorzystać to urządzenie, decydują też inne czynniki.

Chodzi tutaj przede wszystkim o odporność na działanie zanieczyszczeń. Otóż niektóre pompy sprawdzają się jedynie w pompowaniu czystej cieczy – wykorzystuje się je na przykład do usuwania wody ze studni. Nie są one zbyt odporne na działanie zanieczyszczeń. Sprzęt ten wykonuje się z materiałów, które po dłuższym kontakcie ze ściekami czy mułem mogą ulec uszkodzeniu. Poza tym sam mechanizm nie wytrzymuje konfrontacji z brudem i gęstymi substancjami.

Natomiast pompa do wyciągania mułu to urządzenie wykonane w taki sposób, aby zanieczyszczenia nie były w stanie zakłócić jego pracy. W praktyce niemal wyklucza to ryzyko uszkodzenia produktu. Dobry sprzęt tego typu posiada wirnik odśrodkowy, który się nie zatyka.

Do odprowadzania ścieków często wykorzystuje się modele zatapialne, które z powodzeniem można umieścić w odprowadzanych zanieczyszczeniach. Zatem decydując się na wynajem pomp, warto mieć świadomość, że każda z nich ma swoje (zwykle dokładnie określone przez producenta) przeznaczenie.

Wydajność pompowania

Każda pompa do wyciągania mułu, jak i urządzenie służące pompowaniu wody, mają swoją określoną wydajność. Najczęściej przedstawia się ją jako ilość cieczy lub innej substancji, odprowadzaną w jednostce czasu. Pompy bardzo różnią się pod względem tego parametru. Jest on uzależniony przede wszystkim od mocy silnika.

Duże znaczenie mają też wymiary sprzętu. Dobra wypożyczalnia pomp posiada w ofercie urządzenia o różnorodnej wydajności. Wszystko z tego względu, że nie zawsze wymagana jest maksymalnie wysoka wartość tego wskaźnika.

Wynajem pomp wysokiej jakości

Kiedy chcesz wypożyczyć maszynę pompującą, pamiętaj, że poszczególne urządzenia różni też jakość. Kiepski sprzęt, od niesprawdzonego producenta, może szybko ulec awarii. Istnieje również ryzyko, że będzie pracował wolno, często się zacinając. Natomiast wynajem pomp uznanej marki, w sprawdzonej wypożyczalni, to w zasadzie gwarancja zadowolenia.

Wypożyczalnia pomp z usługą doradztwa

Zastanawiasz się może, kto oferuje wynajem pomp? Otóż są to wypożyczalnie, posiadające na stanie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu takich urządzeń. Firm tego typu jest całkiem sporo, jednak tylko nieliczne pracują na wysokim poziomie. Mamy tu na myśli wypożyczalnie, które nie tylko wynajmują urządzenia, ale też służą doradztwem i profesjonalnym wsparciem, jak Drial oferujący wynajem pomp.

W wielu sytuacjach fachowa porada jest potrzebna już na etapie wynajmu. Rzecz w tym, iż w różnych modelach sprzętu można się pogubić. Fachowiec, po zapoznaniu się z danym projektem, doradzi, czy lepsza będzie pompa szlamowa, drenażowa, czy może wysokociśnieniowa. Powie też, czy w danej sytuacji konieczny jest wynajem igłofiltrów, czy też nie.

Niewątpliwie wynajem urządzenia do pompowania cieczy i zanieczyszczeń może być prosty. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, które wymieniliśmy powyżej. Najważniejsze, to nawiązać współpracę z profesjonalną wypożyczalnią tego typu sprzętu. Wtedy wszystko powinno pójść zgodnie z planem, a realizacja projektu nie powinna sprawić nam nawet najmniejszych trudności!

Artykuł sponsorowany

Grafika: freepik.com