Rozdzielnice do instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja elektryczna nawet taka, która została prawidłowo zaprojektowana i zamontowana jest narażona na awarie, związane z czynnikami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi. Mogą to być na przykład zakłócenia sieci elektroenergetycznej czy wyładowania atmosferyczne. Również instalacje fotowoltaiczne nie pozostają wolne od niebezpieczeństw związanych z różnorodnymi czynnikami. Właśnie dlatego w czasie montażu instalacji fotowoltaicznych montuje się również system zabezpieczeń do fotowoltaiki, które uchronią ją przed uszkodzeniem.

Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Na zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej składają się zawsze 2 rozdzielnie, które powinny znajdować się w odpowiednich miejscach obwodu elektrycznego, dzięki czemu rozdzielnie chronią część stałoprądową DC, która pochodzi od paneli fotowoltaicznych. Z kolei część zmiennoprądowa AC pochodzi bezpośrednio od strony przyłącza domowego. Inwerter powinien znajdować się zawsze pomiędzy rozdzielnią chroniącą instalacje od strony DC i rozdzielnią chroniącą od strony AC. Dodatkowo inwerter też posiada własne zabezpieczenia, które chronią nietanią instalację fotowoltaiczną. Rozdzielnie do fotowoltaiki zarówno DC jak i AC powinny być woodoszczelne i pyłoszczelne, dlatego przeważnie montuje się je w zamkniętych obudowach o wysokim stopniu IP. Obudowy o IP65 powinny być odpowiednie.

Często zamykane są one na kluczyk patentowy, dzięki czemu nikt nie powołany nie zajrzy do środka. Zabezpieczenia znajdujące się w środku rozdzielni dobierane są w zależności od mocy instalacji i mppt. W rozdzielnicy PV, której zadaniem jest chronienie instalacji fotowoltaicznej od strony DC znajdziemy ogranicznik przepięć PV Typu 2-ego oraz rozłączniki bezpiecznikowy. Rozdzielnice PV od strony DC mogą posiadać wbudowane złącza MC4. Nie muszą ich mieć wtedy dedykowane są instalatorom którzy wchodzą przewodami poprzez korytka lub rurki instalacyjne i sami sznurują wnętrze. Zarówno w ogranicznikach jak i rozłącznikach wkłady są przeważnie wymienne, dlatego ich ewentualna wymiana nie sprawia problemów. Jeżeli chodzi o rozdzielnice, których zadaniem jest ochrona od strony prądu zmiennego czyli AC to znajdziemy w niej przeważnie ograniczniki przepięć oraz wyłączniki nadprądowe.

Jeżeli nie wiesz, jakie zabezpieczenia powinny znaleźć się w rozdzielni fotowoltaicznej, aby spełniała normy bezpieczeństwa, zwróć się z pomocą do osoby kompetentnej. Może być to elektryk z uprawnieniami instalatora fotowoltaicznego bądź sklep, który sprzedaje tego typu zabezpieczenia. W sklepach takich jak np. Doktorwolt często można znaleźć gotowe rozwiązania, a ich pracownicy zawsze służą radą i pomocą w doborze odpowiedniej rozdzielni budowlanej.