Szkło polimerowe w nowoczesnej kuchni

Raz na jakiś czas dochodzimy do wniosku, że umeblowanie naszej kuchni jest przestarzałe i niemodne, co prowadzi nas do konkluzji, że koniecznie trzeba przeprowadzić remont. Jak trudne jest to zadanie na pewno wiedzą ci wszyscy, którzy zdecydowali się na taki krok. Zacząć należy oczywiście od poszukiwania inspiracji i nowoczesnych materiałów, które naszą kuchnię odmienią. Wydaje się, że bardzo ciekawym materiałem, który może naszą kuchnię unowocześnić jest szkło polimerowe.

Co to jest szkło polimerowe?

Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się materiał, który przypomina prawdziwe szkło, lecz jest znacznie od niego wytrzymalszy i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jest to swoista imitacja szkła o bardzo wysokich parametrach. Zanim stało się materiałem wykorzystywany w urządzeniu wnętrz, miało zastosowanie praktyczne jako szkło kuloodporne (wozy opancerzone) i zabezpieczenie ekranów dotykowych. Jego zalety dostrzegli dekoratorzy wnętrz, którzy wybierali ten materiał do urządzenia wnętrz komfortowych hoteli, centrów konferencyjnych i sportowych. Obecnie jest coraz częściej spotykany w prywatnych domach, zwłaszcza tych urządzonych minimalistycznie i zarazem efektownie. Wykorzystywane jest w postaci frontów i blatów mebli, jako okładzina ścian lub pojedynczy element dekoracyjny.

W jaki sposób powstaje szkło polimerowe?

Szkło polimerowe jest kompozytem, a to oznacza, że jest zbudowane z kilku warstw, co znacząco podnosi jego wytrzymałość. Na rynku dostępne są dwa rodzaje szkła polimerowego. Pierwszy powstaje, kiedy na podstawową warstwę, płytę nośną, nakładana jest tafla polimerowa o grubości około 2 mm, nadająca całości szklany połysk i kolor. Drugi rodzaj szkła nie potrzebuje podstawy w postaci płyty nośnej, bo jest nakładany bezpośrednio na ścianę. Ten typ szkła polimerowego jest grubszy, ma ok. 4 mm.

Zalety szkła polimerowego

Szkło polimerowe ma wiele zalet, które należy podkreślić. Przede wszystkim:

  • jest odporne na pęknięcia, ścieranie, zarysowania, działanie promieni UV,
  • idealnie gładka powierzchnia sprawia, że ułatwia utrzymanie czystości,
  • jest lekkie i łatwo poddaje się obróbce,
  • występuje w pełnej palecie barw,
  • doskonale imituje powierzchnie szklaną, ale jest od niej kilkakrotnie wytrzymalsze,
  • nie odkształca się i nie wygina,
  • doskonale komponuje się z innymi materiałami, zarówno z naturalnymi jak i tworzywami sztucznymi.

Jak mocować szkło polimerowe?

Szkło polimerowe, które ma być elementem wykończeniowym ściany, można montować na trzy różne sposoby. Jeśli wybierzemy śruby z metalowymi nakładkami, to musimy mieć świadomość, że będzie to element widoczny. Oczywiście wnętrze można tak zaaranżować, że będzie to element dekoracyjny, co ciekawie wygląda w kuchni o charakterze industrialnym. Jeśli jednak tafla szkła ma stanowić niczym nie zakłóconą powierzchnię, to lepiej zdecydować się na bezpośrednie klejenie szkła polimerowego na ścianę. Warunkiem jest jednak, by ściana była idealnie gładka. Klej jest przezroczysty, o zwartej konsystencji i bardzo mocny. Innym sposobem montowania szkła jest zamocowanie go na specjalnych szynach przytwierdzonych do ścian.

Szkło polimerowe – podstawa nowoczesnej aranżacji

Kuchnia musi być jednocześnie elegancka i praktyczna. Są to szczególnie istotne elementy w aranżacji współczesnej kuchni, która jest bardzo często otwarta na salon. W takiej przestrzeni musi być zapewniony porządek, a przecież jest to miejsce, w którym ciągle coś się dzieje. Użycie szkła polimerowego w takiej aranżacji jest świetnym pomysłem, Przede wszystkim jest to rozwiązanie optymalne. Bez względu na to, czy szkło polimerowe jest użyte jako fronty szafek, blaty czy element dekoracyjny na ścianie – zawsze wprowadza do wnętrza porządek i elegancką prostotę. Jego wygląd narzuca kuchni określony styl: industrialny, minimalistyczny, a jednocześnie praktyczny. Nie ma tam miejsca na zbędne gadżety i nieporządek. Plusem jest, że szkło można szybko i bezproblemowo wyczyścić. Nowoczesne kuchnie wymagają zastosowania innowacyjnych materiałów. Szkło polimerowe jest odpowiedzią na taką potrzebę.

Artykuł sponsorowany