Jaki stół do warsztatu?

Jaki stół do warsztatu

Stół warsztatowy jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego miejsca, gdzie wykonuje się mniejsze lub większe naprawy i prace techniczne. Dobry stół warsztatowy potrzebny jest w pracy, mieszkaniu majsterkowicza, a także w garażu. Jaki wybrać, by praca była wykonywana efektywnie i bezpiecznie? Istotnych jest kilka aspektów.

Wielkość

Jeżeli chodzi o wysokość stołu warsztatowego, to uważa się, że powinien mieć około 90 cm. Prawda jednak jest i taka, że powinniśmy patrzeć na wygodę, czyli dostosowanie mebla do wzrostu użytkownika. Standardowe wyposażenie nie musi wszystkim odpowiadać. Przy takim stole spędza się bardzo dużo czasu, najczęściej w pozycji siedzącej. Najlepiej więc stół warsztatowy dobrać do naszego wzrostu. Mebel można zamówić albo kupić taki z regulowanymi nóżkami. Wtedy nie tylko zostanie dostosowany do wzrostu, ale i charakteru pracy: na stojąco lub siedząco. Jeśli siedzimy, nasze kolana nie powinny sięgać do ściany, przy której stół jest postawiony. Kręgosłup jest najważniejszy! Istotna jest szerokość stołu. Z reguły jest przeznaczony dla jednej osoby. Powinien być na tyle szeroki, by osoba pracująca mogła swobodnie położyć wszystkie potrzebne materiały, a jednocześnie miała dostęp do półek znajdujących się obok czy nad stołem. Za optymalną uważa się „szerokość na wyciągnięcie ręki”, czyli około 60 cm. Specjaliści podkreślają, że lepiej, by stół warsztatowy być węższy, ale głębszy. Jednym słowem wymiary powinny być dostosowane do konkretnej osoby i charakteru wykonywanej przez nią pracy. Oczywiście trzeba też patrzeć na wielkość pomieszczenia. Jeśli jest niewielkie, stół nie powinien go zdominować.

Z jakiego materiału stół warsztatowy?

Stół warsztatowy powinien posiadać też inne wyposażenie. Nie powinien to być tylko prosty blat. Warto zadbać o jego funkcjonalność. Przydadzą się szuflady i półki pod zasadniczym blatem, nadbudowa, listwa z przyłączami, lampy, imadła… Dodatkowe wyposażenie to takie, które pomaga porządkować, racjonalizować przestrzeń. Zawsze warto o to pytać, kiedy zamawiamy albo kupujemy stół do warsztatu. Istotnym aspektem jest rodzaj blatu. Pamiętajmy, że stół warsztatowy to nie delikatny mebel, na którym stawiamy serwis do herbaty, ale mebel stabilny, solidny przeznaczony do pracy intelektualnej i fizycznej. Z tego powodu warto zastanowić się nad rodzajem blatu. Najpopularniejszym i najtańszym materiałem na blat jest sklejka lakierowana, bardzo wytrzymała i trwała. Zapewnia nośność nawet do 1000 kg, a do tego jest estetyczna. Jego funkcjonalność można zwiększyć pokrywając cześć nośną gumą ryflowaną. Jeśli stół jest w miejscu narażającym go na kontakt z olejami i smarami, lepiej sprawdzi się guma, jeśli dodatkowo może być poddany ścieraniu, bardziej praktyczna będzie sklejka PCV, którą zawsze można wymienić. Jeśli stół warsztatowy jest stosowany do pracy z ostrymi przedmiotami, można na sklejkę nałożyć blachę kwasoodporną, wytrzymałą nie tylko na smary i kwasy, ale i uszkodzenia mechaniczne. Stół warsztatowy można również pokryć blachą ocynkowaną, która jest odporna na chemikalia, chłodziwa do wiertarek, smary. Nie jest przydatna, kiedy wykonywane są prace związane z cięciem. Nie wszystkie blaty stołów warsztatowych muszą być tak wytrzymałe. W przypadku prac lekkich sprawdzają pokrycia z płyty wiórowej laminowanej, które zasługują na uwagę ze względu na estetykę i szeroką gamę kolorystyczną. Można też zdecydować się dość luksusową opcję, jaką jest blat dębowy olejowany. Nośność takiego blatu,  o grubości 40 mm, wynosi nawet 1500 kg. Wytrzymały, trwały, stabilny, stosunkowo łatwy do odnowienia jest jednocześnie odporny na wysokie temperatury.

Rodzaje stołów warsztatowych

Na rynku są dostępne różne rodzaje stołów, które można dobrać w zależności od rodzaju wykonywanej w warsztacie pracy. Zasadniczo wyróżniamy:

  • Stół zaciskowy jest wykorzystywany w miejscach, gdzie dokonywane są cięcia, wiercenia, obrabiania. Wyposażony w magnesy i specjalne zaciski, pozwala na umocowanie obrabianego elementu.
  • Stół systemowy to dobre rozwiązanie dla warsztatów, gdzie pracuje większa liczba osób. Można go łączyć z innymi stołami i meblami, np. szafkami, regałami.
  • Stół z imadłem jest stanowi niezbędne wyposażenie warsztatów mechanicznych, stolarskich i ślusarskich. Może być też używany w warsztatach domowych, bo zastępuje dodatkowe wyposażenie.
  • Stół mobilny przydatny jest w miejscach, gdzie często trzeba przenosić narzędzia albo wykonywane elementy. Przydaje się też jako swoista szafka narzędziowa dla większej liczby pracowników, którzy nie pracują cały czas przy warsztacie, ale w pewnym momencie mogą potrzebować określonych narzędzi.

Możliwość wyboru stołu warsztatowego, jak pokazują powyższe przykłady, jest ogromna. Warto dobrze przemyśleć dostępne opcje, bo jest to inwestycja na długie lata.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. pixabay

Artykuł sponsorowany