4 kroki do własnego ogrodzenia panelowego

ogrodzenia panelowe

Ogrodzenie panelowe jest coraz popularniejsze w Polsce. Duże zainteresowanie nim wynika z wielu zalet takich konstrukcji. Wśród nich można wymienić łatwy montaż.

Ogrodzenie panelowe było wykorzystywane głównie do terenów przemysłowych jeszcze kilkanaście lat temu, natomiast dziś coraz częściej można je zobaczyć na prywatnych posesjach. Polacy szybko docenili zalety takiego ogrodzenia – niska cena, wysoka trwałość, łatwość transportu, a przede wszystkim łaty montaż. Co prawda niektórzy producenci nie tylko sprzedają ogrodzenia panelowe, ale także oferują ich profesjonalny montaż (np. Mati-Met), ale nie oznacza to, że nie można samemu pokusić się o postawienie ogrodzenia. Należy jednak od razu podkreślić, że ogrodzenie powinno zostać zamontowane poprawnie, jeśli ma służyć przez wiele, wiele lat. Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w tego rodzaju pracach, powinien jednak rozważyć skorzystanie z pomocy fachowca. Gdy jednak inwestor zdecyduje się na montaż we własnym zakresie, powinien skorzystać z naszych porad. Warto pamiętać, żeby sprawdzić, czy mamy wszystkie elementy ogrodzenia – czyli nie tylko słupki ogrodzeniowe i panele, ale także wszystkie akcesoria.

Od własnego ogrodzenia panelowego dzielą nas tak naprawdę 4 kroki, ale bardzo ważne:

Przygotowanie terenu

Zanim zaczniemy montować ogrodzenie, należy odpowiednio przygotować teren, gdzie rozpoczniemy pracę. Należy go wyrównać, usunąć kamienie i przeszkadzającą roślinność, a także wszystko, co może utrudniać montaż ogrodzenia.

Rozplanowanie ogrodzenia

Nie uda się właściwie zamontować ogrodzenia bez jego odpowiedniego rozplanowania. Trzeba wszystko wymierzyć, określić rozstawienie słupków ogrodzeniowych – najpierw skrajne i narożne, potem – pozostałe. Wszystko musi się zgadzać, ponieważ potem nie będzie już można przesunąć słupków.

Słupki ogrodzeniowe i ich montaż

W trzecim kroku rozpoczynamy właściwy montaż ogrodzenia. Najpierw kopiemy dołki pod słupki ogrodzeniowe – ich głębokość to co najmniej 60 cm. Jeśli będzie podmurówka prefabrykowana, trzeba też wykopać dla niej rowek. Potem osadzamy w dołkach słupki i zalewamy betonem. Niestety, teraz trzeba zaczekać, aż to wszystko zastygnie.

Montaż paneli

Ostatni etap to montaż paneli ogrodzeniowych do słupków za pomocą odpowiednich akcesoriów, które zostały dołączone do danego systemu ogrodzeniowego. Nie możemy zapomnieć oczywiście również o zamontowaniu w odpowiednim miejscu bramki.

Teraz już możemy cieszyć się nowoczesnym, trwałym i bezpiecznym ogrodzeniem. Co kilka lat warto go potem zakonserwować, inne prace nie są wymagane.