Impregnaty do betonu

Impregnaty do betonu

Aż trudno uwierzyć, ale beton ma już prawie 9000-letnią historię. Używany w starożytnej Asyrii, znany w Egipcie, powszechnie stosowany w Rzymie, swoje drugie życie zyskał w połowie dziewiętnastego wieku, kiedy nowoczesny beton został opatentowany po odkryciu cementu portlandzkiego. Przechodząc na przestrzeni ostatnich dziesiątków lat różne dzieje, w ostatnich latach znowu stał się modny. Używany jest nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz. W dodatku stał się materiałem poszukiwanym, wręcz ekskluzywnym. To duża zmiana, bo dotychczas był podłożem, które było dodatkowo wykańczane. Obecnie jego surowe piękno jest jakością samą w sobie. Nikt nie zamierza go ukrywać, przeciwnie – jest eksponowany i ceniony. Posadzki, ściany, schody, blaty, płytki na zewnątrz, ścieżki, ławki, kominki – tu wszędzie używany jest surowy beton. To jednocześnie zrodziło pewne problemy. Beton łatwo chłonie wilgoć i różne zanieczyszczenia, zdarza się, że ulega biologicznej korozji, a także łatwo go zaplamić. Na szczęście znaleziono sposób na to, by beton pozostał trwały i ładny. Tym sposobem jest impregnowanie.

Jaki jest cel impregnowania?

Proces impregnowania betonu przede wszystkim wzmacnia jego strukturę i zabezpiecza przed wchłanianiem płynów, głównie wody. Zdecydowanie poprawia wygląd, może nadawać kolor lub połysk. Likwiduje drobne rysy i pęknięcia, uławia czyszczenie ewentualnych zabrudzeń. Wzmacnia strukturę i zapobiega pyleniu. Powoduje, że praktyczny beton staje się materiałem dekoracyjnym.

Rodzaje impregnatów do betonu

Impregnaty do betonu można podzielić ze względu na zadania, do jakich są przeznaczone. Impregnaty penetrujące zabezpieczają przed wchłanianiem wody. Powłokowe chronią przed zabrudzeniami. Koloryzujące, nazywane inaczej farbą do betonu, można wykorzystywać w pomieszczeniach i na zewnątrz, Nie tylko nadają kolor, ale i zabezpieczają przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Istnieją impregnaty przeznaczone przede wszystkim do stosowania na zewnątrz. Zawierają w składzie substancje zwiększające odporność na działanie kwasów, olejów, tłuszczów; a co najistotniejsze – są mrozoodporne.

Beton – impregnat chroniący przed wilgocią

Podstawowym zadaniem preparatów impregnujących jest zabezpieczenie przed wilgocią. Beton chętnie wiąże wodę, więc warto go przed nią zabezpieczyć. Preparaty hydrofobizujące zawierają w swoim składzie krzemiany sodu lub polimery. Są oceniane przez fachowców jako bardzo skuteczne, gdyż w reakcji z betonem tworzą cząsteczki dokładnie wypełniające wolne miejsca i w ten sposób nie dające wniknąć wilgoci. Nie jest to jednak nieprzepuszczalna powłoka, a beton może nadal swobodnie „oddychać”.

Impregnat do betonowych podłóg

Betonowa posadzka? Czemu nie. I to nie tylko w mieszkaniach stylizowanych na industrialne. Aby jednak posadzka betonowa miała określoną jakość – powinna być odpowiednio zabezpieczona. Służą do tego m.in. impregnaty zawierające w swoim składzie polimery i woski. Jest to produkt wyspecjalizowany, którego położenie najlepiej zlecić firmie posiadającej odpowiednie doświadczenie. Impregnat tworzy na powierzchni betonu specjalną lśniącą powierzchnię. Beton nie traci nic ze swojej surowej estetyki, ale jest utwardzony i zabezpieczony przed zabrudzeniami. Istnieją preparaty, które można na betonową posadzkę aplikować samodzielnie, ale nie dają tak spektakularnego efektu.

Impregnaty zabezpieczające przed nanoszeniem napisów na betonie

Wielokrotnie to widzieliśmy: świeżo odnowiona ściana, mur i… nieestetyczny napis wykonany sprejem, nie mający nic wspólnego z artystycznym wyrazem wykonawcy. Na szczęście na rynku są dostępne impregnaty, które zabezpieczają beton przed malowaniem farbami akrylowymi i olejnymi, tuszami, markerami. Nawet jeśli ktoś wykona graffiti, bez problemu można go zmyć. Minusem jest, że dodatkowo zmywany jest impregnat i trzeba położyć go ponownie, ale przynajmniej betonowy mur pozostaje czysty.

Współczesne materiały budowlane i remontowe idą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Tak jest w przypadku betonu, który jest materiałem „na topie”. Impregnaty umożliwiają jego zabezpieczenie i ukazanie naturalnego piękna.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

Artykuł sponsorowany