Jak sprawić, by przeprowadzany remont nie był uciążliwy dla mieszkańców?

Mieszkańcy często skarżą się na wygląd swoich ulic, ale gdy przychodzi do remontu, traktowany jest on zawsze jak największe zło. Póki co nie da się przeprowadzić remontu tak, by w żaden sposób nie zakłócał on dziennego porządku. Skutki uboczne można jednak zminimalizować.

Za głośno, za brudno

Dla mieszkańców remontowanego budynku najbardziej uciążliwy jest hałas oraz bałagan na placu budowy. Z ciężkich maszyn zrezygnować się nie da, dlatego dla wygody mieszkańców powinno się z nich korzystać przede wszystkim w godzinach dziennych, kiedy większość ludzi jest poza domem. Maszyny budowlane nie mogą być za głośne, co regulują nowe przepisy dotyczące emisji hałasu (https://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/D2FD0F60-CF4B-44EC-95C7-74CE1D1208ED/55556/Informatorhalaswyd3.pdf). Jeśli zaś chodzi o bałagan, to współczesna technika pomaga skutecznie ochronić mieszkańców przed pyłem czy gruzem. Do rusztowania wystarczy przymocować siatkę przeciwpyłową, która ogranicza rozprzestrzenienie się zanieczyszczeń poza obręb rusztowania, chroniąc jednocześnie osoby przechodzące obok konstrukcji przed spadającym gruzem. Tkaniny rusztowaniowe są bardzo łatwe w montażu, lekkie i przepuszczające światło, dzięki czemu widok z okna w mieszkaniu nie jest całkowicie zasłonięty. Same rusztowania powinny być ustawione tak, by tylko w minimalnym stopniu przeszkadzały lokatorom (np. żeby nie blokowały wejścia do klatki schodowej). W tym celu warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która przygotuje projekt rusztowania w najmniejszym stopniu ingerującym w życie mieszkańców; ofertę projektu i montażu konstrukcji można znaleźć na stronie euro-rusztowania.pl.

Organizacja placu budowy

Przed podjęciem prac remontowych zawsze warto uprzedzić mieszkańców o utrudnieniach, z jakimi będą się borykać w najbliższych tygodniach. Podczas remontu elewacji ekipa powinna też zadbać o ochronę okien w mieszkaniach oraz zabezpieczenie balkonów. Systemy zsypowe najlepiej montować przy ścianach bez okien, a jeśli jest to niemożliwe, rura do usuwania gruzu powinna być przyczepiona nie bezpośrednio do muru, ale do rusztowania. Odpady muszą być gromadzone w jednym miejscu, należy też regularnie opróżniać śmietnik i pod żadnym pozorem nie wolno w pobliżu bloku mieszkalnego składować odpadów niebezpiecznych. Jeśli remont wiąże się z wykopami, trzeba przygotować kładki umożliwiające przejście i przejazd np. z wózkami dla dzieci.