Polskie kolektory słoneczne na Targach OZE w Raciborzu

Płaskie kolektory słoneczne produkowane w Polsce są lepsze od importowanych kolektorów próżniowych, kotły c.o. opalane węglem mogą być w pełni ekologiczne, a odpowiednio zamontowane dobrej jakości okno pozwoli zaoszczędzić energię – przekonują przedstawiciele firm biorących udział w Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej w Raciborzu. Specjaliści radzą jak mądrze inwestować w energię, a przy okazji rozprawiają się z nieprawdziwymi poglądami na temat OZE.
ENSOL_Kolektor p�aski ES1V 2.0

„Zielona energia” w praktyce.
Przekonaj się czy wiesz o niej wystarczająco dużo

Diabeł tkwi w szczegółach. Pamiętaj o tym zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zakupu kolektora słonecznego, energooszczędnych okien lub ekologicznego kotła c.o.

Próżniowe kolektory słoneczne
Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy kolektorów słonecznych: płaskie i próżniowe.
W próżniowych izolację cieplną stanowi próżnia otaczająca absorber (stąd nazwa). W powszechnej opinii ten typ kolektora jest lepszy od płaskiego. Jego skomplikowana budowa, dzięki której próżniowy kolektor powinien wykazywać się większą sprawnością, może być jednak dla inwestorów przyczyną wielu problemów.
Płaskie kolektory wyprodukowane w Polsce są lepsze od proponowanych na rynku, importowanych kolektorów próżniowych. Kolektory próżniowe nie są produkowane w naszym kraju – importuje się je głównie z Chin, często są to produkty bardzo słabej jakości – podkreśla mgr inż. Krzysztof Sadlok, specjalista ds. technicznych w firmie Energetyka Solarna ENSOL produkującej kolektory słoneczne.- Niskiej jakości solary są próżniowe wyłącznie z nazwy, gdyż w krótkim czasie dochodzi do ich rozszczelnienia, przez co szybko tracą swoje parametry jakościowe. W przypadku kolektorów próżniowych marnej jakości źródłem problemów może być również niehartowane szkło rur solarnych, które jest mniej wytrzymałe na gradobicia – wyjaśnia K. Sadlok.
Czym kierować się kupując kolektor słoneczny? Przedstawiciel firmy ENSOL podkreśla, że za dobry kolektor próżniowy trzeba zapłacić dwa razy więcej, niż za dobry kolektor płaski. Niestety, sama cena produktu nie zawsze wynika wprost z jego wysokiej jakości.
W Polsce powstało wiele nieuczciwych firm, dla których wyznacznikiem zakupu jest wyłącznie niska cena, dzięki której można uzyskać jak najwyższą prowizję. Takie przedsiębiorstwa nie przykładają uwagi do jakości sprzedawanych kolektorów próżniowych – przestrzega Krzysztof Sadlok.

Dokonując jakiejkolwiek inwestycji najlepiej współpracować ze sprawdzonymi partnerami. Zakup kolektorów to kolejny przykład potwierdzający tę tezę.
Inną nieuczciwą praktyką stosowaną przez nierzetelne firmy jest dobór kolektorów próżniowych po powierzchni brutto zamiast powierzchni czynnej, a to właśnie ona daje efekt w postaci ciepłej wody. Tymczasem, przy jednakowej powierzchni brutto kolektorów płaskich i próżniowych, w kolektorach płaskich powierzchnia czynna jest dwa razy większa – dodaje K. Sadlok.

Energooszczędne okna
Salon sprzedaży okien powinien proponować kompleksowe rozwiązania: poza oknami, także akcesoria do montażu oraz listę sprawdzonych montażystów. Pomiar (zwykle bezpłatny) musi być wykonywany przez przedstawiciela firmy. To podstawowe kryteria wyboru odpowiedniego punktu sprzedaży. Czym się kierować decydując się na zakup okien energooszczędnych, o co zapytać sprzedawcę?
Sprawdźmy wartość wskaźnika izolacyjności cieplnej okna (skrót Uw). Im jest ona niższa, tym okno będzie miało lepszą izolację cieplną – wartość zależy od materiału oraz wielkości okna. Zwróćmy uwagę, czy wskaźnik obejmuje właściwości całego okna (skrót Uw), czy jedynie szybę (współczynnik przenikania ciepła dla szyby określa się skrótem Ug) lub ramę (Uf). Wartość Uw nowego okna od 1 stycznia 2014 r. powinna być mniejsza niż 1,3 W/m2K, zgodnie z Rozporządzeniem dot. Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki – wyjaśnia specjalista ds. jakości Zygmunt Zdziech z firmy Eko-Okna, która jest jednym z czołowych polskich producentów stolarki okienno-drzwiowej.
Z kolei, współczynnik przenikania ciepła okna pasywnego, które cechuje się bardzo wysokimi parametrami izolacyjnymi, powinien być niższy od 0,8 W/m2K. W domach energooszczędnych stosuje się tzw. ciepły montaż, polegający na osadzeniu okna w warstwie ocieplenia budynku, mur pozostaje „ciepły” – dodaje Łukasz Kucharczyk,Product Manager firmy Eko-Okna.

– Szyby ciepłochronne w domach energooszczędnych mają ciepłą ramkę – jest to element widoczny pomiędzy szybą wewnętrzną, a zewnętrzną wykonany z materiału będącego bardzo dobrym izolatorem. Stosowanie ciepłej ramki poprawia izolację termiczną Uw okna; maleje też ryzyko zaparowania szyby wewnętrznej (eliminacja mostka termicznego na połączeniu szyb). Przed wilgocią w mieszkaniu chronią nawiewniki montowane w oknach, zapewniając przepływ świeżego powietrza które „wypycha” zużyte i wilgotne powietrze. Straty ciepła pomoże wyeliminować montaż zgodny z „Instrukcją montażu” dołączaną do każdego zamówienia. Ważne, by dokładnie uszczelnić miejsce osadzenia okna w murze, a na piankę montażową od zewnątrz powinna być założona izolacja paroprzepuszczalna, która chroni warstwę pianki przed czynnikami atmosferycznymi oraz warstwa paroszczelnej izolacji wewnętrznej, która ochroni przed wilgocią z mieszkania – wyjaśnia przedstawiciel firmy Eko-Okna.

Ekologiczny kocioł na węgiel
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest stwierdzenie, że kocioł c.o. opalany węglem zawsze będzie szkodził środowisku. Fałszywości tego poglądu dowodzą nowoczesne piece posiadające świadectwo badań na „Znak bezpieczeństwa ekologicznego” wydawane przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (ICHPW) z Zabrza. Organizacja przyznaje świadectwa kotłom różnego typu, również opalanym węglem kamiennym (Groszek, Miał, Orzech) i brunatnym. Jednym z producentów kotłów centralnego ogrzewania posiadających świadectwo ICHPW jest Zakład Kotlarsko-Ślusarski Ryszard Wojciechowski ze Sławkowa (woj. śląskie). Zestawienie wszystkich kotłów spełniających wymogi instytutu jest dostępne na stronie internetowej organizacji.

Posiadanie kotła ze Znakiem bezpieczeństwa ekologicznego” to oczywista korzyść zarówno dla środowiska, jak i samego inwestora, gdyż wyposażone w automatyczne podajniki kotły są bardzo wygodne w obsłudze. ENSOL_Kolektor p�aski EM2V 2,0
Dekadę temu, tzw. ekogroszek był tańszy od zwykłego węgla, obecnie jest odwrotnie. Między innymi właśnie wysokie koszty paliwa do ekologicznych kotłów zniechęcają do inwestowania w tego typu urządzenia. Jak uniknąć wysokich opłat za paliwo?
Przede wszystkim należy kupić kocioł ze „Znakiem bezpieczeństwa ekologicznego”. Wybierajmy produkty renomowanych firm od lat obecnych na rynku, które oferują kotły wysokiej jakości (na rynku nie brak małych wytwórców proponujących pseudo-ekologiczne, mało wydajne urządzenia). Nie należy ograniczać się tylko jednego rodzaju paliwa (np. popularnego ekogroszku). Postawmy na urządzenia pozwalające spalać różne surowce. Dla przykładu: kocioł, który zamiast ślimaka jest wyposażony w tłok podający paliwo, pozwala spalać także miał węglowy.
Targi OZE w Raciborzu
Wszyscy zainteresowani praktycznymi informacjami na temat zielonej energii powinni 13 i 14 czerwca odwiedzić Racibórz (woj. śląskie) i wziąć udział w Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej. W trakcie tego wydarzenia będzie możnapoznać ofertę ponad 50 wystawców z Polski i Czech, a przede wszystkim – porozmawiać ze specjalistami (zajmującymi się m.in. techniką solarną i fotowoltaiczną, energooszczędnym budownictwem, przetwórstwem biomasy, rekuperacją oraz automatyką przemysłową) i uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Wstęp na targi jest bezpłatny, hala wystawiennicza – ARENA RAFAKO przy ul. Łąkowej 31- będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 10:00.
Uczestnicy wydarzenia odniosą podwójne korzyści – zyskają cenną wiedzę, a przy tym szansę zdobycia wartościowych nagród, takich jak kolektor słoneczny firmy ENSOL, energooszczędne okno marki Eko-Okna czy zestaw pompowy do kotłów c.o. Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego Ryszard Wojciechowski.

* * *
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, Racibórz 13-14.06.2014
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.