Jakie okna wybrać do nowego domu? Radzimy

Nowoczesne okna

Stolarka okienna to jedna z najkosztowniejszych inwestycji w nowym domu. Trzeba o niej pomyśleć już na etapie projektowania, bo wybór pośród tak wielu produktów dostępnych na rynku, nie może być podyktowany tylko ceną i chęcią, by mieć ten zakup za sobą. Czym powinny cechować się okna do nowego domu?

Dopasowanie do potrzeb budynku oraz uwzględnienie oczekiwań przyszłych użytkowników, ma ogromne znaczenie. Okna muszą zapewniać ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Powinny być szczelne i ciepłe, by nie powodowały ryzyka ucieczki ciepła w sezonie grzewczym. Mają zapewniać komfort termiczny, przy możliwie minimalnym korzystaniu z ogrzewania. To kwestia oszczędności – niższych rachunków i ochrony środowiska. Gdy mniej intensywnie ogrzewamy dom, do środowiska trafia ograniczona ilość szkodliwych związków.

Okna powinny zapewniać także bezpieczeństwo, ciche wnętrza, do których nie przedostaje się hałas panujący na zewnątrz, oraz bezproblemową eksploatację. Na te wszystkie potrzeby są w stanie odpowiedzieć produkty firmy Domel, np. okna Quadro lub Vector. Energooszczędne, o doskonałej akustyce, wykonane z wysokiej jakości materiałów, które wpływają na ich trwałość i wytrzymałość. Ponadto zaskakujące pod względem estetyki, bo dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej.

Dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj pakietu szybowego. Nowy dom to okna z zasady mające posłużyć przez wiele lat, dlatego ich jakość i każdy, pozornie mało znaczący detal konstrukcyjny, mają tak naprawdę ogromne znaczenie. Dwuszybowe okna to standard, za to trzyszybowe są w stanie zaoferować lepsze parametry cieplne. Izolacyjność w tym wypadku wiąże się z pożądanym bilansem energetycznym uzyskiwanym w domu. Okna z pakietami trzyszybowymi osiągają współczynnik Uw na wymaganym poziomie.

Parametr oznaczony jako g, to współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Im jest on wyższy, tym tym więcej naturalnego światła przeniknie do wnętrz, poza tym pomieszczenia będą dodatkowo dogrzewane. Nowoczesne okna spełniające te wymogi, stają się inwestycją w stolarkę okienną nowego domu. Nadają się do zastosowania zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych.

Wybierając okna do nowego domu, koniecznością staje się zwrócenie uwagi na każdy parametr, konstrukcję i detale, które decydują nie tylko o ich estetyce, ale przede wszystkim funkcjonalności