Kotły pelletowe – jak ogrzać dom w ekologiczny sposób

Kotły pelletowe

Kotły pelletowe stanowią ekologiczne źródło ogrzewania domów jednorodzinnych. W porównaniu z powszechnie wykorzystywanym węglem kamiennym spalanym w kotłach węglowych pellet podczas spalania wydziela znacznie mniej szkodliwego dwutlenku węgla oraz pozostawia niewielką ilość popiołu.

Kotły na pallet stanowią proekologiczne źródło ogrzewania domów jednorodzinnych, hal i magazynów. Mogą być również używane do ogrzewania pomieszczeń wielkogabarytowych, takich jak niewielkie bloki mieszkalne czy budynki biurowe. Spalanie pelletu generuje niewielką ilość szkodliwego dwutlenku węgla, co sprawia, że można go uznać za materiał ekologiczny.

Kotły na pellet – zasada działania

Kotły pelletowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla powszechnie wykorzystywanych kotłów węglowych. Ich działanie opiera się na połączeniu kotła z zasobnikiem. Paliwo (w postaci pelletu) jest transportowane z zasobnika do kotła za pomocą przenośnika ślimakowego. Zasobnik może być napełniany ręcznie bądź automatycznie za pomocą podajnika pneumatycznego. Zapłon następuje automatycznie dzięki dmuchawie gorącego powietrza. Spalanie odbywa się w misce palnika, gdzie jest kontrolowane przez czujnik pomiarowy oraz lambda-sondę, która w sposób nieprzerwany kontroluje temperaturę spalania, temperaturę spalin oraz zawartość tlenu resztkowego.

Pellet – ekologiczne paliwo

Pellet składa się z wysuszonych, naturalnie pozostawionych resztek drewna w postaci trocin ze strugania i cięcia oraz resztek drewna leśnego. Odpady te są miażdżone i prasowane pod dużym ciśnieniem bez udziału dodatków chemicznych. Kształtem przypominają cylindryczne granulki. Ze względu na dużo większą gęstość niż w przypadku zwykłego drewna potrzebują znacznie mniej miejsca do składowania. Kaloryczność pelletu jest uzależniona od składu paliwa oraz jego wilgotności. Najczęściej zawiera się w przedziale od 16 do 19 MJ/kg.

Zalety stosowania kotłów na pellet

Do zalet wykorzystania kotłów na pellet zalicza się przede wszystkim znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne w porównaniu z tradycyjnymi kotłami opalanymi węglem kamiennym lub brunatnym. Pellet jest naturalnym składnikiem pozbawionym sztucznych dodatków. Zastosowanie zautomatyzowanych kotłów przyczynia się do znacznie efektywniejszego spalania, podczas którego powstaje niewielka ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. Za dodatkowy atut można uznać brak emisji nieprzyjemnych zapachów. Popiół ze spalania pelletu może być wykorzystywany jako wartościowy nawóz stosowany w ogrodnictwie.