Napraw ocieplenie poddasza bez konieczności demontażu płyt g-k

ocieplenie poddasza

Mieszkasz na poddaszu lub masz sypialnię na strychu i uwielbiasz klimat, który tam panuje, jednak często zimą doskwiera Ci tam chłód, a latem upał? Masz dość rosnących rachunków za ogrzewanie i klimatyzację? Zastanawiasz się, co może powodować utraty i napływ ciepła? Odpowiedź jest prosta: nieszczelności w ociepleniu poddasza. Dowiedz się, jak je naprawić izolację poddasza bez demontowania zabudowy g-k.

Współczynnik przenikania ciepła każdego domu powinien obecnie wynosić 0,2 W/m2K. Jednak trudno utrzymać takie parametry, gdy ocieplenie poddasza jest nieszczelne. Na szczęście można to naprawić.

Co powoduje nieszczelność izolacji poddasza?

Wzmożony napływ zimnego lub gorącego powietrza z zewnątrz do domu, gdy pragniesz utrzymać w nim stałą temperaturę, nie wpływa pozytywnie ani na Twoje rachunki, ani samopoczucie. Otulanie się kocami czy serwowanie zimnych napoi to nie są rozwiązania. Zamiast tego warto podjąć kroki w celu znalezienia źródła problemu. 

Nieszczelności w izolacji poddasza mogą być spowodowane:

  • nieprawidłowym wykonaniem ocieplenia lub położeniem zbyt cienkiej warstwy izolującej,
  • nieodpowiednim zabezpieczeniem miejsc, w których istniało prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych, czyli skosów, rogów, stropu czy więźby dachowej,
  • niewłaściwym obsadzeniem okien, zwłaszcza dachowych i drzwi balkonowych,
  • wizytą gryzoni, takich jak myszy czy kuny.

Zdarza się także, że izolacja przestaje spełniać swoją funkcję, bo uległa naturalnej degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych, np. wysokich temperatur. 

Jak zbadać stan ocieplenia poddasza?

Zastanawiasz się, przez jakie obszary „ucieka” najwięcej ciepła? Możesz to sprawdzić domowym sposobem np. stawiając w tamtym miejscu świeczkę lub zapalone kadzidełko. Ogień i dym skierują się w stronę miejsca, gdzie są największe nieszczelności. Jednak, żeby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki, zdecyduj się na badanie termowizyjne za pomocą specjalnej kamery emitującej promieniowanie podczerwone. Oferuje je wiele firm, np. Purizoler.pl 

Dzięki niej w bezinwazyjny i szybki sposób, a do tego niezwykle precyzyjnie ustalisz najchłodniejsze obszary w swoim domu, więc dobrze zaplanujesz pracę, dzięki czemu efekty będą zadowalające, a komfort termiczny szybko się poprawi. 

Badanie termowizyjne nie wymaga specjalnych przygotowań – wystarczy tylko wybrać odpowiedni dzień. Otóż kamera najlepiej działa, gdy różnica temperatur na zewnątrz a wewnątrz wynosi min. 15°C. Należy również zwrócić uwagę na pogodę – powinno być pochmurnie, sucho i bezwietrznie. Dzięki temu wyniki będą najbardziej wiarygodne, a Ty nie popełnisz żadnych pomyłek podczas naprawy izolacji.

Jak naprawić izolację poddasza bez demontażu zabudowy g-k?

Wiesz już, gdzie trzeba naprawić izolację, jednak chciałbyś zrobić to bez niszczenia zabudowy gipsowo-kartonowej? Jest to możliwe. Wystarczy tylko zrezygnować z przyklejania klasycznego styropianu czy układania wełny na rzecz wdmuchiwania granulatu. 

Jest to szybka metoda, która umożliwia uzupełnienie najdrobniejszych szczelin w izolacji, dzięki czemu można uzyskać wspaniałe parametry cieplne. Do naprawy ocieplenia poddasza używa się najczęściej wełny celulozowej, która wyróżnia się wśród innych materiałów, tym że:

  • jest niepalna i w pełni bezpieczna dla zdrowia, także alergików,
  • świetnie izoluje pomieszczenie od hałasów, więc np. dźwięki deszczu nie będą już tak uporczywe,
  • jest nasączona specjalnymi środkami odstraszającymi gryzonie – głównie kuny. Dodatkowo jest odporna na grzyby i pleśnie, więc nie trzeba obawiać się o stan izolacji po kilku latach,
  • jest niepalna, a więc w pełni bezpieczna przy zabudowie gipsowo-kartonowej,
  • nie zmienia swojej konsystencji ani właściwości mimo upływu lat. Dzięki temu to doskonała inwestycja!

Wdmuchanie wełny celulozowej jest bardzo proste. Aby to zrobić, wystarczy nawiercić w płycie niewielkie otwory co kilkadziesiąt centymetrów, a następnie wprowadzić w nie dyszę i uruchomić urządzenie. Po wprowadzeniu materiału do środka, w puste miejsca wkłada się krążki płyt g-k, szpachluje i maluje na nowo. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o to, że po wykonaniu prac trzeba będzie przeprowadzić także gruntowny remont poddasza. 

Cały proces może trwać od 1-2 dni, więc wszystko przebiega szybko i sprawnie, abyś Ty mógł z przyjemnością korzystać ze swoich pomieszczeń. 

Zdecyduj się na uzupełnienie izolacji w swoim domu i poczuj jak otula Cię ciepło, a rachunki za ogrzewanie magicznie spadają! 

artykuł sponsorowany