Szukasz domu lub mieszkania? Koniecznie skorzystaj z tych rad!

Znalezienie własnego, wymarzonego domu może stanowić wyzwanie. Na przeszkodzie stoją nie tylko kwestie finansowe, ale również prawne i budowlane. Nie bez znaczenia jest również dobra lokalizacja i dostępność do usług, takich jak szkoła czy sklepy. A na koniec, czasem po prostu warto zaufać swojej intuicji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby potem się nie rozczarować!

Zacznij od podstaw

Podstawową rzeczą, którą powinno się sprawdzić jeszcze przed nabyciem nieruchomości, jest stan prawny obiektu. Upewnij się więc, czy mieszkanie, jest wolne od obciążeń i praw osób trzecich. W przypadku zakupu domu, na uwagę zasługuje też stan prawny działki. Przyda się również wizyta w lokalnym urzędzie gminy lub miasta, aby zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Nikt nie chce przecież, aby obok wymarzonego domu nagle pojawiła się np. droga szybkiego ruchu. Dzięki temu, od strony prawnej, niewiele cię już zaskoczy.

Kolejny krok, to historia samego budynku. Dobrze podpytać sąsiadów albo samemu dobrze się przyjrzeć w kwestii ewentualnych wypadków, jakie mogły mieć miejsce w przeszłości. Zalane ściany, konieczność wymiany instalacji elektrycznej, a nawet rur — te informacje dobrze wiedzieć już na samym początku, aby realnie określić budżet.

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie

Wielu z nas marzy o domu z dala od kłótliwych sąsiadów, głośnych dróg i ogólnego hałasu. Jednak uroczy dom w leśnej głuszy może nie być dla wszystkich. Zbadanie okolicy pod kątem niezbędnych usług, takich jak sklepy, szkoły czy przedszkola, to podstawa. Kolejny aspekt to dostęp do komunikacji publicznej, parków i skwerów, gdzie będzie można odpocząć. Warto również samemu ocenić poziom hałasu, jaki generuje dana okolica, szczególnie w godzinach szczytu.

Jeżeli przedmiotem kupna ma być mieszkanie, jedną z kluczowych informacji są zasady, na jakich działa wspólnota mieszkaniowa. Ważne będą tu zarówno koszty administracyjne jak i ewentualne plany remontowe części wspólnych. Nie można zapominać również o dodatkowym parkingu i opłatach z tym związanych.

Oceń stan techniczny budynku

Nawet jeżeli nie jesteś w tej dziedzinie specjalistą, wiele rzeczy ocenisz już na pierwszy rzut oka. Koniecznie poproś o plany budynku, dzięki temu ocenisz jego wiek oraz pierwotne przeznaczenie. Stan techniczny to również elewacja, szczelność dachu, a także instalacja elektryczna i hydrauliczna. Kolejna ważna sprawa to energooszczędność i izolacja termiczna domu. Z pewnością dom ocieplony, z nowymi, potrójnymi oknami, będzie o wiele bardziej komfortowy, a jednocześnie tańszy w utrzymaniu.

Co zupełnie zrozumiałe, nie każdy z nas jest specjalistą w tej dziedzinie. Dobrym pomysłem jest wynajęcie osoby z zewnątrz, znającej się w tym temacie. Dokładna ekspertyza pozwala nie tylko zapoznać się ze stanem technicznym budynku, ale i w konsekwencji uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń już na etapie remontu lub po wprowadzeniu się.

Potencjał nieruchomości jest ważny!

Patrząc zdroworozsądkowo, potencjalna nieruchomość, czy to dom, czy mieszkanie, musi spełniać większość potrzeb osoby kupującej i jej najbliższej rodziny. Dlatego tak kluczowy jest układ samej przestrzeni. Czasem pojawiają się domy w idealnej lokalizacji, ale ze zbyt dużą albo zbyt małą ilością przestrzeni użytkowej. Bywa, że brakuje ogrodu, albo, że jest za bardzo wymagający uwagi.

Kluczowe są tu również możliwości rozwoju, a nawet sporej rozbudowy. Z wyprzedzeniem można również pomyśleć o wykupieniu działki graniczącej, aby wykluczyć pojawienie się ewentualnych sąsiadów. Jeżeli nową nieruchomość traktujesz jako inwestycje, określenie realnego potencjału nieruchomości to absolutna konieczność!

Mając te wszystkie informacje, można z większym spokojem podjąć realną decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości. Zestawienie jej z posiadanym budżetem, to kolejny krok do podjęcia właściwej decyzji. Czasem warto dłużej zastanowić się nad konkretną transakcją, niż kupować w pośpiechu. To rzadko wychodzi na dobre.

Agnieszka_wielosłów

Fot. Lisa Fotios, pexels.com