Uśmiechnięty profil rynny

galeco

Głębokość rynny to jeden z podstawowych czynników wpływających na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej z dachu naszego domu. Kolejną istotną cechą, która ma na to wpływ jest jej kształt. Wymiary oraz przekrój orynnowania to inaczej profil systemu rynnowego, który pozwala zróżnicować produkty pod względem wydajności odprowadzania deszczówki z połaci dachu.

Systemy rynnowe dostępne na polskim rynku są produkowane w różnych wielkościach i kształtach, dlatego warto rozeznać się wśród ofert producentów, by dobrać właściwe orynnowanie do naszego domu. W końcu rynny to inwestycja na lata. Jaki zatem wybrać profil? Głębokość rynny powinna odpowiadać powierzchni dachu natomiast kształt przekroju, który również ma wpływ na efektywność systemu, można dobrać do cech architektonicznych i konstrukcyjnych budynku.

Rozmiar ma znaczenie

Nie w każdym przypadku orynnowanie musi byc najgłębsze, a przekrój największy. Rozmiary rynien różnią się ze względu na specyfikę producenta oraz materiały, z których są wykonane. Typowe orynnowanie do odwadniania dachu domu jednorodzinnego to profil 130/80 w systemie rynnowym z PVC, gdzie wartość 130 oznacza średnią szerokość rynny, a 80 średnicę rury spustowej (dane w milimetrach). Tym parametrom odpowiada stalowa rynna o profilu 135/90 (wymiary według systemów rynnowych Galeco). Dla budynków o mniejszej powierzchni dachu lub do odwadniania garaży, wiat, tarasów czy balkonów zaleca się stosowanie profili 90/50 lub 110/80 w systemie PVC oraz 120/90 w systemie Stal. Powyższe profile stanowią uzupełnienie podstawowych systemów Galeco 130 i 135.

Skandynawski czy kontynentalny – głębokość profilu

Przeglądając oferty producentów możemy spotkać orynnowanie o profilu skandynawskim lub kontynentalnym. Co to oznacza? Warto zapamiętać tę zależność: profil kontynentalny jest pogłębioną wersją odpowiadających im rynien w profilu skandynawskim. Wymiary najlepiej porównać na przykładzie firmy Galeco, która oferuje systemy w profilach kontynentalnych. Profil 120 w systemie rynnowym Galeco Stal oraz profil 110 PVC odpowiadają profilowi skandynawskiemu 125 mm.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim – jak widać to na przykładzie – w stosunkowo mniejszej szerokości otrzymujemy rynnę o większej głębokości. To znów przekłada się na większą ilość wody, którą przyjmuje system orynnowania. Udowodnijmy to, podając głębokości rynien w powyższych przykładach odpowiadających sobie systemach rynnowych. Wynoszą one w profilu kontynentalnym (Galeco Stal 120/Galeco PVC 110) 62 mm w części przedniej i aż 68 mm w części tylnej (przy ścianie), natomiast w profilu skandynawskim (przy teoretycznie większym profilu 125) to zaledwie 61,5 mm z przodu i 62 mm przy tylnej krawędzi.

Oryginalny kształt

Dodatkowo, dzięki autorskiemu rozwiązaniu marki Galeco, rynny posiadają charakterystyczne wywinięcie przedniej krawędzi do wewnątrz. W przeciwieństwie do pozostałych systemów innych producentów, oferujących rynny z wywinięciem na zewnątrz, które tworzy opływową krawędź. Kształt rynny Galeco sprawia, że woda zatrzymuje się w pogłębionym profilu, nie przelewa się i nie wychlapuje podczas obfitych opadów deszczu. Zaokrąglona krawędź ułatwia montaż, zabezpiecza ostre zakończenie rynien oraz nadaje rynną odpowiednią sztywność. Wywinięcie jest sztandarowym rozwiązaniem dla prduktów Galeco, które zostało zobrazowane nawet w logo firmy – charakterystycznym uśmiechu.