Jak układać kostkę brukową – kolejne etapy budowy

Jak układać kostkę brukową

Kostka brukowa jest materiałem, który często jest układany wokół domu, na tarasach, podjazdach, chodnikach, a także w przestrzeni publicznej. Prawidłowo ułożona spełnia nie tylko funkcje praktyczne, ale dodaje uroku i splendoru. Jak układać kostkę brukową, by przez lata pozostawała w niezmiennym stanie i cieszyła oko, ale także utwardzała powierzchnię, po której najczęściej się poruszamy? Oto kilka porad.

Jak układać kostkę brukową – planowanie, zakup materiału, wytyczenie terenu

Kostka brukowa to materiał uniwersalny, który prawidłowo ułożony, może przetrwać nawet 50 lat. Technologia wytwarzania kostki jest na tyle nieskomplikowana, że zajmuje się tym wiele wyspecjalizowanych firm. Maszyna miesza, zagęszcza i wibroprasuje masę składającą się z betonu i kruszywa. Kolor kostki kojarzy się najczęściej z szarością; tymczasem powstaje ona w całej palecie kolorów, by najbardziej nawet wymagający inwestor mógł wybrać najciekawszą dla siebie opcję. Układanie kostki należy rozpocząć od wyznaczenia terenu, gdzie kostka będzie położona. Następnie powinien być stworzony projekt, dostosowany do miejsca i oczekiwań klienta. Potem kupujemy kostkę i przystępujemy do prac.

Jak układać kostkę brukową – przed rozpoczęciem prac

Kostka brukowa występuje nie tylko w różnych kolorach, ale i kształtach. Oprócz wyłożenia kostką ścieżek, tarasów, podjazdów, może być wykorzystywana do budowy murków ogrodowych, obrzeży lub elementów małej architektury (oczko wodne, fontanna, altana). Wiedza, jak układać kostkę brukową, nie jest skomplikowana, ale jeśli się na tym zupełnie nie znamy, lepiej wynająć specjalistyczną firmę, zwłaszcza, jeśli planujemy przygotowanie podjazdu lub ścieżek spacerowych. Firmy mają nie tylko doświadczenie, ale i odpowiedni sprzęt, dzięki którym prace będą przebiegać szybko i sprawnie, a nam pozostanie cieszyć się z efektów. Kostkę brukową warto zakupić z tej samej partii produkcyjnej, a przy jej układaniu – mieszać materiał z trzech różnych palet, To nam zagwarantuję podobną kolorystykę, bo kostki betonowe mogą się nieznacznie różnić od siebie odcieniem. Ilość zakupionej kostki zawsze powinna być nieco większa niż ta zaplanowana, by potem nie szukać materiału w razie jakiś braków.

Kolejne kroki przy układaniu kostki brukowej

Zanim przystąpi się do układania kostki, trzeba wytyczyć powierzchnię, na której będzie układana i wyznaczyć tzw. ławy drutowe. Potem z wytyczonego obszaru wybieramy około 30-35 cm ziemi. Taką ziemię można później wykorzystać do prac ogrodniczych lub prac budowlanych. Już na tym etapie powinniśmy wyprofilować powierzchnię tak, by nie stała w niej woda w razie opadów – spadek to około 3-4%, Następnie powinna być położona warstwa odsączająca (najlepiej mieszanka piaskowo-żwirowa). Kolejne warstwy to: górna warstwa podbudowy, najlepiej żwir z piaskiem i podsypka. Podbudowa ma kolosalne znaczenie dla trwałości nawierzchni i jej późniejszej eksploatacji. Nie może być barierą dla przepływu wody i nie powinna zatrzymywać wilgoci. Jej grubość zależy od rodzaju gruntu. Jeśli grunt jest podmokły, podbudowa musi być grubsza. Zadający sobie pytanie jak układać kostkę brukową, powinni wiedzieć, że warstwa nośna pod kostkę powinna mieć około 15 cm grubości. Najlepiej wykonać ją z betonu o konsystencji wilgotnej. Odpowiednia konsystencja da się łatwiej ubić, a także charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Układanie kostki brukowej na podsypce

Jak układać kostkę brukową na tak wykonanej podbudowie? Według przygotowanego projektu. Jest to czynność dość prosta nawet dla laika, o ile jest cierpliwy. Kostkę układa się jedną przy drugiej i delikatnie „dobija” gumowym młotkiem. To pozwala na mocne osadzenie w podłożu. Oczywiście, jeśli wzór jest bardziej skomplikowany, albo kostkę układa się po łuku, lepiej jest najpierw kostkę ułożyć w całości, a dopiero potem dociążyć młotkiem. A jakie mogą być wzory? Najpopularniejszy jest wzór prostokątny, polegający na układaniu prostokątnych kostek w kwadrat. Inne wzory to: jodełkowy, liniowy, łukowy, kolisty, w plecionkę. Bardzo ważnym elementem jest spoinowanie, czyli zachowanie między poszczególnymi kostkami odpowiednich odległości, co wpływa na trwałość konstrukcji.

Jak układać kostkę brukową – ostatni etap

Utwardzanie kostki najlepiej wykonać przy użyciu zagęszczarki, a jeśli nie ma takiego narzędzia można wykorzystać ręczną ubijarkę brukarską. Na koniec wykonywane jest piaskowanie, czyli wsypywanie piasku w szczeliny między kostkami. To bardzo ważny etap wpływający na stabilność konstrukcji. Wykonana prawidłowo kostka brukowa posłuży nam długie lata, jeśli dodatkowo zadbamy o jej konserwację.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. anaterate, pixabay