Kredyt hipoteczny krok po kroku – sprawdź, jak wziąć kredyt?

Kredyt hipoteczny

Czy wiesz, że to właśnie kredyt hipoteczny cieszy się dzisiaj największą popularnością? Chociaż to tego rodzaju zobowiązanie bankowe obarczone jest największym ryzykiem kredytowym, zaciągane jest na dużą wartość i długi okres współpracy z bankiem, to jednak Polacy powszechnie podejmują decyzję o jego zaciągnięciu.

Na szczęście polskie społeczeństwo się wzbogaca, mamy też coraz lepszą zdolność kredytową, dlatego instytucje bankowe tak chętnie z nami współpracują. Sprawdź, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku wykorzystując porównywarkę https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne . Pamiętaj, że niektórzy potencjalni kredytobiorcy dosyć długo przygotowują się, zanim dostarczą wniosek o takie zobowiązanie do banku. Dowiedz się, czy i Ty masz szansę na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny krok po kroku – poznaj charakterystykę tego rodzaju zobowiązania bankowego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe, które zaciągane jest w celu nabycia nieruchomości. Jeśli chcesz poznać kredyt hipoteczny krok po kroku, musisz wiedzieć, że średnia wartość tego produktu bankowego to 350 tysięcy złotych, a średni czas jego spłaty to 13 lat. Widać więc wyraźnie, jak dobrą zdolność kredytową posiadają klienci instytucji bankowych. Co ciekawe, tylko połowa Polaków posiada w ogóle jakieś oszczędności, ale najczęściej nie są one większe aniżeli dwukrotność comiesięcznej pensji. To nadal zbyt mało, by można było kupić mieszkanie czy wybudować dom.

Kredyt hipoteczny można wziąć na mieszkanie na rynku pierwotnym albo wtórnym, jak również na dom wolnostojący. Kredyt mieszkaniowy tego rodzaju nadaje się także doskonale, by zdobyć środki finansowe w celu kupna działki budowlanej czy też lokalu usługowego.

Warto jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny charakteryzuje się wysokim ryzykiem kredytowym, a więc ryzykiem niewypłacalności kredytobiorcy. Właśnie dlatego banki skrupulatnie sprawdzają zdolność oraz historię kredytową oraz nakładają dodatkowe zabezpieczenia. Istotne jest również to, że kredyty hipoteczne oferowane przez banki komercyjne, jakie działają na terenie naszego kraju, muszą być zgodne nie tylko z przepisami polskiego prawa, ale także zgodne z normami unijnymi. By chronić banki, ale też ich klientów Unia Europejska stworzyła specjalną Rekomendację S, która wyznacza standardy takiej współpracy pomiędzy bankami a kredytobiorcą.

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Odpowiadając na pytanie, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku, należy mieć na uwadze, że potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg specjalnych warunków. Nie chodzi już tylko o standardową zdolność kredytową, jaka wyliczana jest na podstawie raportów BIK i KRD czy zaświadczeń o zarobkach. Chodzi również o dodatkowe zabezpieczenia dla banku, przede wszystkim konieczność wniesienia wkładu własnego. Zgodnie z Rekomendacją S banki żądają dzisiaj aż 20% wartości całego kredytu. Wkład własny może być wniesiony w formie gotówki, ale zabezpieczeniem może być także inna nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy czy zabezpieczenia na kontach oszczędnościowych, lokatach, IKE albo IKZE.

Pamiętajmy, że proces ubiegania się o kredyt hipoteczny może trwać nawet kilka miesięcy, to zobowiązanie, które jest weryfikowane naprawdę skrupulatnie, a analiza zdolności kredytowej przyszłego klienta znacznie różni się od tych w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego na dowolny cel.

Kredytobiorca powinien złożyć do wybranego banku wniosek o kredyt hipoteczny. W nim należy uwzględnić nie tylko preferowaną wartość kredytu czy dogodny czas spłaty, ale także szacowaną wartość nieruchomości oraz wnoszony wkład własny. Do wniosku należy dołączyć też dokumenty potwierdzające generowanie stałego dochodu o określonej wartości.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny krok po kroku?

Należy mieć na uwadze, że chociaż istnieją jasne wytyczne w zakresie udzielania kredytów hipotecznych, to tak naprawdę każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową i może udzielać kredyty mieszkaniowe na różnych warunkach. Właśnie dlatego przed złożeniem wniosku o konkretne zobowiązanie tego rodzaju warto porównać co najmniej kilka oferty. W tym celu doskonale sprawdzi się ranking kredytów hipotecznych. To zestawienie, które porównuje bieżące propozycje bankowe według kluczowych dla atrakcyjności oraz opłacalności czynników. Oczywiście są to jedynie wartości szacowane, natomiast z powodzeniem pozwalają zorientować się, jaka jest bieżąca sytuacja na rynku usług kredytowych.

Kolejnym skutecznym narzędziem jest kalkulator kredytowy. Ten wyliczy nie tylko całkowite koszty wybranego zobowiązania, ale pozwoli odpowiedzieć też na pytanie o odpowiednią zdolność kredytową potencjalnego klienta. Istotne jest przecież to, by uzyskać decyzję pozytywną w danym banku, bo ta negatywna tylko pogorszy historię kredytową, a śladem banku, który nie zgodził się na danie kredytu na mieszkanie, z dużym prawdopodobieństwem pójdą także inne instytucje bankowe. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Artykuł sponsorowany