Rolety – ich rodzaje oraz zastosowanie

Aranżacja wnętrza to kwestia indywidualnego podejścia i osobistych preferencji każdego z osobna. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku wyboru rolet do konkretnego wnętrza. Dodatkowym ułatwieniem takiej aranżacji jest fakt, iż asortyment dostępnych na rynku rolet jest tak szeroki, że każdy na pewno znajdzie coś na miarę swoich potrzeb.

Roleta to nic innego, jak zwijana zasłona, którą można zamontować zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Montowana jest najczęściej nad otworem okiennym, a mechanizm podnoszenia i opuszczania polega na nawijaniu jej na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silnika elektrycznego.

Rolety doskonale zastępują dość już archaiczne i niepraktyczne tradycyjne zasłony, nadając wnętrzom subtelności i niepowtarzalnego stylu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet, które różnią się między sobą zastosowaniem, a także sposobem montażu oraz metodą zwijania. Są to m.in.:

Rolety klasyczne – ten typ rolet to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych systemów stosowanych najczęściej do zasłaniania dużych płaszczyzn okiennych lub całych wnęk okiennych i montażu do ściany lub sufitu. Możliwe jest zastosowanie pełnej kasety chroniącej materiał rolety.

Rolety w kasecie – są zazwyczaj montowane na ramie okna przez zastosowanie metalowych wieszaków sprężystych lub klejone do ramy za pomocą piankowej taśmy dwustronnej. Kasety oraz prowadnice mogą być wykonane z PCV lub aluminium, w zależności od upodobań użytkownika. Rolety w kasecie mogą być umieszczone na ramie okna tak, że nie zasłaniają one światła szyby lub też mogą być instalowane na listwach przyszybowych, niżej niż wersja naokienna.

Rolety dzień-noc – to innowacyjne rozwiązania okienne z ciekawym sposobem zaciemnienia wnętrza, które sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Dzięki zastosowaniu podwójnego materiału można małym ruchem koralików wprowadzić lub zasłonić dostęp światła do pomieszczenia. Mechanizm regulacji daje podobny efekt, jak w przypadku tradycyjnych żaluzji.

Rolety plisowane (tzw. plisy) – to rodzaj eleganckiej i stylowej rolety, która pozwala uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne oraz daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach, w tym m.in. okręgów, trójkątów czy trapezów.

Na rynku dostępne są również:

Rolety tzw. rzymskie – ich mechanizm działania nie polega na nawijaniu materiału na rolkę, lecz za pomocą prostego systemu, który składa roletę falami po pociągnięciu za sznurek. Rolety rzymskie stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach mieszkalnych.

Rolety tzw. austriackie – wyglądem przypominają tradycyjne zasłony, przy czym uruchamiając mechanizm przy pomocy systemu sznurków podnoszą się one w sposób podobny do kurtyny, jaką stosuje się np. w teatrze.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.oknoart.pl.