Lokalizacja przecieków w dachu – na czym polega?

Zacieki pojawiające się w górnej części ścian i na sufitach są oznaką, że przez dach przecieka woda. Nieszczelne pokrycie dachowe może doprowadzić do zawilgocenia całego domu. Lokalizacja przecieku powinna być wykonana jak najszybciej po zauważeniu pierwszych sygnałów, że dach jest nieszczelny. Na czym polega wykrywanie nieszczelności w dachu?

Jak przeprowadza się lokalizację przecieków w dachu?

Lokalizacja przecieków w dachu jest przeprowadzana w sposób prosty i mało inwazyjny. Wykonuje się ją w przypadku dachów płaskich, które są najbardziej narażone na przeciekanie. Próba szczelności powinna być wykonana w przypadku, gdy na ścianach lub suficie pojawią się ślady wody po intensywnych opadach deszczu. Jest to wyraźny sygnał, że dach jest nieszczelny i wymaga pilnej naprawy. 

Do lokalizacji przecieków na dachach płaskich wykorzystuje się metodę próby dymowej. Pod połać dachową wtłacza się specjalny gaz, który wydobywa się przez miejsca przecieków. Dzięki temu błyskawicznie lokalizuje się nieszczelności w poszyciu. Próba dymowa jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt, dlatego można ją przeprowadzić bez konieczności opuszczania budynku przez wszystkich mieszkańców. Jeżeli na ścianach i sufitach pojawiły się zacieki, a dach okaże się szczelny, źródła nieszczelności powinno się szukać w innym miejscu. Przeciek może pojawiać się np. w okolicy komina lub łączenia dachu z tarasem. 

Osuszanie ścian po zalaniu przez deszcz

Ze względu na zmiany klimatyczne ulewne deszcze występują w Polsce coraz częściej. W ciągu kilku minut w wielu miejscach w kraju suma opadów może przekroczyć średnią miesięczną, co jest równoznaczne z zalaniem miast i mniejszych miejscowości. Nawet gdy budynek nie zostanie zalany wodą płynącą ulicami i występującą z lokalnych rzek, woda może przedostać się do niego przez dach. W takim przypadku ściany i sufity wymagają osuszenia. Po zlokalizowaniu przecieku powinno się załatać poszycie dachowe, a następnie wykorzystać nagrzewnice do jak najszybszego usunięcia wody z budynku. Dzięki temu zalanie przez ulewne opady deszczu nie wpłynie negatywnie na stan domu i nie przyczyni się do pojawienia grzyba.

Jeśli ściany nadal będą zalewane, pomimo załatania dachu, powinno się szukać przecieku również w instalacji wodno-kanalizacyjnej i w okolicy rynien. Może się okazać, że nieszczelność jest trudniejsza do wykrycia, dlatego jej znalezienie będzie wymagało zastosowania bardziej zaawansowanych metod.

Artykuł sponsorowany