Które mieszkania nie tracą na wartości?

Trudno jednoznacznie wskazać, które nieruchomości na pewno nie stracą na wartości, ponieważ ostatnie lata pokazały, że ceny te są bardzo płynne. Górka cenowa, która miała miejsce mniej więcej 8 lat temu, zaowocowała obecnie w spadkach w niektórych segmentach rynku nieruchomości. Mocne obniżki dotknęły w szczególności starszych mieszkań w wielkiej płycie, chociaż te w dobrych lokalizacjach nadal w wielu przypadkach utrzymują swoją wartość.

Czy w związku z tym istnieją jakieś pewniaki? Trudno powiedzieć, ale warto wskazać, że istnieje szereg czynników, które powodują, że mieszkanie atrakcyjne obecnie będzie również atrakcyjne dla inwestorów w przyszłości i tym samym nie straci na swojej wartości. Na pewno należy do nich zaliczyć nowe mieszkania w Warszawie, przede wszystkim te w prestiżowych lokalizacjach, ponieważ to właśnie umiejscowienie nieruchomości w dużej mierze wpływa na jego cenę. Generalnie im bliżej jest ono centrum lub innych atrakcyjnych urbanistycznie terenów, na przykład przy galeriach handlowych czy popularnych arteriach komunikacyjnych, tym jego cena jest wyższa.

Dobrze trzymają się także apartamenty, ale w tym przypadku mowa już o nieruchomościach z górnej półki, które wielokrotnie przewyższają ceny zwykłych mieszkań, dlatego też nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek.

Warto też wspomnieć o metrażu mieszkania, który również ma tutaj pewne znaczenie – najbardziej odporne na wahania cen są przede wszystkim mieszkania o mniejszym i średnim metrażu, które mają też zwykle większa stawkę za metr kwadratowy w momencie zakupu od dewelopera. W związku z tym łatwiej będzie sprzedać mieszkanie mniejsze niż to mające ponad 60 metrów kwadratowych.

Zatem przy selekcjonowaniu własnego mieszkania, pamiętaj o tym, by wziąć pod uwagę również jego wartość i spojrzeć w przyszłość, by przy jego sprzedaży za kilka czy kilkanaście lat nie uzyskać wtedy znacznie mniej.