Tapicerstwo – meble tapicerowane

Znudziło nam się stare obicie naszych mebli? Mamy dość patrzenia na nieestetyczne, źle wyglądające, brudne czy podarte obicia? Świetnym rozwiązaniem jest tutaj zmiana tapicerki naszych mebli.

Zadanie to możemy zlecić profesjonalnej firmie jednak jeżeli posiadamy choć niewielki talent manualny, dysponujemy czasem i ochotą możemy podjąć się wykonania tegoż zadania samodzielnie. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze oraz miło spędzimy czas. Dla niektórych może okazać się to ciekawym hobby.

Zaczynając naszą przygodę z tapicerowaniem możemy się zająć fotelem. Takowy fotel tapicerowany samodzielnie da nam wiele satysfakcji oraz na pewno będzie się pięknie prezentował przez kolejne lata. Co nam będzie potrzebne? Otóż na początek musimy dobrać odpowiedni materiał pod względem kolorystyki i wytrzymałości. Upewnijmy się także, że posiadamy odpowiednią jego ilość, aby pokryć mebel w całości. Potrzebne nam również będą gwoździe, młotek, gąbka, śrubokręt. Przydatnym może okazać się także klej. Gdy zdobędziemy już to wszystko przystępujemy do dzieła.

Najpierw trzeba pozbyć się starego obicia i trzeba to zrobić dość ostrożnie, aby nie uszkodzić mebli. Później odmierzamy odpowiednią ilość materiału na każdy element pamiętając, aby zostawić sobie niewielką jego ilość na zakładkę. Materiał powinien być dobrze spasowany, a w miejsca wygniecione lub przetarte podkładamy gąbkę. Starych gwoździ pozbywamy się śrubokrętem lub kombinerkami a nowe przybijamy zaczynając od niewidocznego miejsca, stopniowo naciągając materiał. W ten sposób fotel tapicerowany będzie estetycznie wyglądał i cieszył nas tym, że został wykonany samodzielnie. Stanie się ozdobą i powodem do dumy w każdym pokoju, przy czym urozmaici wnętrze.

Troszkę trudniejszym zadaniem będzie kanapa tapicerowana chociażby ze względu na swoje gabaryty. Na pewno będziemy potrzebowali większej ilości materiału oraz przydałby się ktoś do pomocy, aby prawidłowo naciągnąć materiał. Kanapa tapicerowana powinna być według tych samych zasad co fotel czyli najpierw pozbywamy się starego obicia usuwając jednocześnie wszystkie gwoździe. Po czym zakładamy nowe. Tu też miejsca bardziej zniszczone można wypełnić gąbką, a niesforne elementy przykleić od spodu w sposób niewidoczny klejem.

Największą trudność może nam sprawić narożnik tapicerowany, którego konstrukcja i budowa nie należą do najłatwiejszych. Wymiana obicia w tym meblu może nam przysporzyć wielu problemów ze względu na nietypową budowę. Również gabarytowo narożniki nie są wcale małe więc tu też przydałaby się pomoc kogoś z zewnątrz. Podejmując się tego zadania warto by było mieć już jakieś doświadczenie w podobnym temacie. Narożnik tapicerowany domowo na pewno przyciągnie wzrok odwiedzających nas gości więc warto podjąć próbę zmiany obicia. Zasady są takie same jak poprzednio, gdy będziemy mieli jakieś wątpliwości jak się do tego zabrać albo pojawi się problem na którymkolwiek etapie pracy zawsze można zajrzeć do nieocenionego internetu i znaleźć poradę.

Myślę, że mimo wszystko gra jest warta zachodu. Może i zajęcie jest czasochłonne i dla niektórych wydaje się skomplikowane ale satysfakcja z osiągniętego celu jest ogromna. Polecam ten sposób na hobby.