Podłogi z drewna egzotycznego

Podłogi z drewna egzotycznego

Podłogi w domu to bardzo istotny element aranżacji wnętrz. Na jakie podłogi się zdecydować? Na szybkie w montażu, względnie tanie, panele, trwałą terakotę, a może tradycyjną drewnianą podłogę? Wielbiciele trwałości, solidności i ponadczasowości zazwyczaj decydują się na podłogę drewnianą, która sprawdzała się przez pokolenia i zawsze była synonimem elegancji, długowieczności i dobrego smaku. W dawnych dworach szlacheckich królowały podłogi z dębu, jesionu i buka. Trwały przez pokolenie, starannie utrzymywane i dopieszczane. Była świadkami wzlotów i upadków rodów szlacheckich, świadkami historii. W dzisiejszych współczesnych wnętrzach również doskonale się sprawdzają, chociaż mają coraz większą konkurencję w podłogach z drewna egzotycznego.

Zalety podłogi z drewna egzotycznego

Często jako najważniejszą zaletę podłogi z drewna egzotycznego, podaje się jej trwałość. Owszem takie podłogi są trwałe, ale wtedy, kiedy wybierzemy odpowiedni gatunek. Do takich gatunków zalicza się: doussie, iroko, kempas, massaranduba, merbau, wenge, przewyższające pod względem technicznym rodzime gatunki. Jakość powoduje, że są odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Podłogi z drewna egzotycznego zachwycają kolorystyką i usłojeniem. Idealnie sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, kiedy mają szansę zaprezentować szeroką paletę barw. Dobrze współgrają z wystrojem wnętrz w stylu klasycznym lub kolonialnym. Możemy wybrać lekko pomarańczowy doussie, kakaowy teak, miodowe iroko, lub czekoladowe, nakrapiane wenge. Zresztą paleta kolorystyczna drewna egzotycznego jest dość szeroka i można ją swobodnie dopasować do wystroju wnętrza. Drewno nie uczula, szczególnie egzotyczne. W przypadku alergików warto zwrócić uwagę na pokrycie podłogi. Zdecydowanie korzystniejsze jest naturalne olejowanie. Podłoga z drewna egzotycznego tłumi dźwięki, jest odporna na zmiany temperatury, intensywne nasłonecznienie. Wyjątkiem są: bankirai, itauba i massarandba, które nie są polecane na posadzki, gdyż silnie reagują na zmiany wilgotności i nasłonecznienia.

Najpopularniejsze gatunki drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne jest najczęściej do Polski sprowadzane z Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a nawet Australii. Różnorodność dostępnych w sklepach gatunków przyprawia o zawrót głowy. Jednak nie wszystkie egzotyczne gatunki mają równie wysokie parametry techniczne. Warto poznać te szczególnie poszukiwane przez klientów. Należą do nich:

  • Merbau – bardzo cenione ze względu na swoją odporność na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, działanie kwasów. Te właściwości merbau powodują, że jest chętnie wykorzystywane w produkcji podłóg, mebli, ale nawet… podkładów kolejowych. Ponieważ nie wchłania wilgoci idealnie nadaje się do miejsc najbardziej wymagających w mieszkaniu, czyli kuchni i łazienki. Inwestorzy szczególnie cenią wachlarz kolorystyczny drewna, zaczynający się od ciemnego brązu ze złocistymi refleksami, na bursztynowych żółciach skończywszy.
  • Palisander – drewno o barwach ciemno-czekoladowych, brunatnych, a nawet głęboko fioletowych, niezwykle eleganckie i ekskluzywne. Szczególnie poszukiwane jest drewno z drzew palisandru pochodzącego z Indii Zachodnich. Wydziela charakterystyczny różany zapach, utrzymujący się długo po wysuszeniu. Nuty zapachu zatrzymują się w pomieszczeniu, gdzie położone są podłogi palisandrowe. Dość drogi, niebywale trwały i wytrzymały jest w Europie Zachodniej synonimem luksusu i dobrobytu.
  • Wenge – drewno tropikalne pochodzące z drzew rosnących naturalnie w Afryce, o charakterystycznym usłojeniu przypominjącym upierzenie kuropatwy. Bardzo twarde, odporne na zmienne temperatury. Idealnie sprawdza się w dużych, otwartych i słonecznych pomieszczeniach. Ponieważ nie przebarwia się pod wpływem promieni słonecznych, jest chętnie wykorzystywane na tarasach i patiach.

Jak pielęgnować podłogę z drewna egzotycznego?

Podłoga z drewna egzotycznego, tak samo jak z rodzimego, wymaga starannej pielęgnacji. W przypadku podłogi pokrytej lakierem, stosuje się środki pielęgnacyjne zawierające wosk. Jeśli podłoga jest olejowana, przez pierwszy miesiąc użytkowania należy nakładać na nią środek woskowo-olejowy. Do codziennej pielęgnacji używa się specjalnie dedykowanych środków dyspersyjnych. Odpowiednio zadbana podłoga jest inwestycją na pokolenia.

Artykuł redakcyjny