Kupno działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Kupno działki budowlanej

Zakup działki pod budowę domu to bardzo poważna decyzja inwestycyjna. Trzeba dokładnie przemyśleć kolejne kroki, by nie popełnić błędu. Pierwszy krok, to wcale nie wybór działki. Przede wszystkim musimy się zastanowić, jaki dom pragniemy wybudować: parterowy, piętrowy, z garażem, strychem, o małej powierzchni, a może większej? Czy planujemy podpiwniczenie, a może szczególnie duży taras? Co z dachem? Jakie mamy marzenia w związku z przyszłym domem? Wstępne przemyślenie decyzji, przejrzenie projektów, pomoże nam w wyszukaniu działki prawie idealnej. Prawie, bo już w trakcie inwestycji mogą pojawić się problemy, których nie przewidzieliśmy.

Najpierw plan domu, potem działka

Wielu inwestorów popełnia błąd zaczynając od kupna działki. Potem się okazuje, że projekt wymarzonego domu musimy dostosować do działki. A przecież powinno być odwrotnie. Warto usiąść z rodziną i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Jak typ domu chcemy wybudować: parterowy/wielokondygnacyjny/ze strychem?
  2. Czy planujemy podpiwniczenie?
  3. Jakie pomieszczenia planujemy? Jakie są potrzeby naszej rodziny? Ile przewidujemy pokoi? Ile będzie łazienek? Czy w domu ma być gabinet do pracy, sypialnia gościnna, garderoba, spiżarnia, pokój do ćwiczeń, domowa sauna?
  4. Jaki będzie układ domu? Czy kuchnia będzie połączona z salonem? Czy garderoba będzie połączona z sypialnią? A może trzeba pomyśleć o oddzielnej pralni i suszarni?
  5. Ile będzie wynosiła powierzchnia poszczególnych pokoi i pomieszczeń użytkowych?
  6. Jaki typ ogrzewania planujemy? Od tego zależy, czy potrzebne będzie miejsce na kotłownię.
  7. Czy planujemy garaż w na jeden samochód, czy na kilka? A może w ogóle garaż nie będzie połączony w jednej bryle z domem?

Tak szczegółowe pytania są potrzebne, bo tylko wtedy będziemy wiedzieli, jakiej działki trzeba poszukać. I najważniejsze. Oszacujmy nasz budżet, bo przecież czasami marzenia trzeba dostosować do możliwości finansowych.

Kształt i topografia

Kupując działkę, trzeba zwrócić uwagę na jej kształt. Jeśli jest nietypowy, może nam uniemożliwić postawienie wymarzonego domu. Unikajmy działek zbyt wąskich, bo może się okazać, że wybrany dom będzie stał zbyt blisko granic działki. Tak samo unikajmy działek zbyt płytkich, bo to generuje podobny problem. Na terenach miejskich trudno jest kupić funkcjonalną działkę pod dom jednorodzinny. Niestety, działki przeznaczone pod zabudowę w mieście są dość drogie albo mają niekorzystny kształt. Zazwyczaj są wąskie, jakby wciśnięte miedzy istniejące obiekty albo za obszerne pod tradycyjną inwestycję. Łatwiej jest kupić działki w mniejszych miejscowościach i na wsi. Kiedy kształt działki jest nietypowy, zawsze kierujmy się zasadą, by boki nie były krótsze niż 20 m długości. Na takiej działce można już dom tradycyjny zbudować. Poszukując działki, trzeba zwracać uwagę na topografię. Niekorzystne ukształtowanie, teren zalewowy, pochyły mogą znacznie utrudnić przyszłą inwestycję. Wiarygodne informacje o położeniu działki przyszły inwestor znajdzie w planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowe informacje możemy odnaleźć na Geoportalu, gdzie znajdują się dane dotyczące rzeźby terenu, informacje o podziemnym uzbrojeniu, zdjęcia lotnicze. Ich analiza pomoże podjąć ostateczną decyzję.

Uzbrojenie działki

Działka budowlana powinna posiadać wszystkie media: prąd, wodę, kanalizację, gaz. Oczywiście te wszystkie media podwyższają cenę działki, ale trudno sobie wyobrazić budowę domu bez prądu lub wody. O ile jeszcze przyłącze gazu może być zrealizowane w późniejszym terminie, to działka powinna mieć możliwość przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, inwestor musi mieć umowy o przyłącza. A te można uzyskać składając wnioski do poszczególnych dystrybutorów.

Kwestie prawne

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich elementów zakupu działki, trzeba przejść do kwestii prawnych. Niezbędne jest sprawdzenie księgi wieczystej, co pozwoli nam uniknąć wielu problemów. Konieczne jest posiadanie wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranej działki. Dobrze jest też posiadać wypis z rejestru gruntów, w którym będzie zawarta informacja o rodzaju gruntów działki. Drobiazgowe przeanalizowanie kwestii prawnych przy zakupie działki, pozwoli nam uniknąć błędów mających wpływ na przyszłą inwestycję.

artykuł sponsorowany