Budowa sufitu samonośnego – najważniejsze informacje

sufit samonośny

Sufit samonośny z płyt gipsowo-kartonowych różni się od popularnych sufitów podwieszanych z tego samego materiału. Nazywany jest bezwieszakowym lub przęsłowym.

Sufit samonośny z płyt gipsowo-kartonowych różni się od popularnych sufitów podwieszanych z tego samego materiału. Nazywany jest bezwieszakowym lub przęsłowym. Stosuje się go w pomieszczeniach, w których inwestorowi zależy na suficie podwieszanym ale bez konieczności obniżenia wysokości pomieszczenia.

Na czym polega budowa sufitu samonośnego?

Konstrukcja sufitu samonośnego składa się z profili UW, które są przymocowane na obwodzie pomieszczenia. W nich umieszczone są profile poprzeczne CW. W tym typie konstrukcji nie stosuje się wieszaków.

Taka konstrukcja jest często stosowana w nowoczesnych budynkach, ponieważ pozwala na dużą swobodę w aranżacji wnętrza i jest stosunkowo łatwa w montażu. Więcej informacji na temat montażu szukaj w poradniku na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/286061/jak-wykonac-sufit-samonosny/.

Jak wykonać sufit samonośny krok po kroku?

Chcesz zamontować sufit samonośny? Aby to zrobić należy przygotować odpowiednią konstrukcję nośną, która będzie służyć jako podstawa dla płyt sufitowych. Konstrukcja składa się z obwodowych profili UW i poprzecznych CW. Te ostatnie montowane są w parach. Profile CW tworzące parę należy ze sobą skręcić. Odległość między parami profili to 50 cm. Ostatni krok to przynitowanie profili CW do profili obwodowych zamontowanych na ścianie. Tak przygotowana konstrukcja jest już gotowa do płytowania, ale przed tym nie można zapomnieć o podklejeniu paroizolacji.

Następnie należy przygotować płyty sufitowe, które będą montowane na konstrukcji nośnej. Warto użyć odpowiednio przycięte płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe.

Po zamontowaniu płyt należy wypełnić fugi między nimi specjalnym szpachlowym masą wyrównawczą, a następnie wygładzić powierzchnię sufitu i pokryć ją warstwą gładzi szpachlowej. Na końcu można pomalować sufit na dowolny kolor lub pokryć go tapetą lub innym materiałem wykończeniowym.

Materiał partnera

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*