Wygodna sofa – niezbędnik każdego domu

Wygodna sofa

Jaka sofa jest Ci przeznaczona? 

Aby dokonać wyboru odpowiedniej sofy, najpierw rozejrzyj się po swoim salonie, a dopiero potem sprawdź, co producent mebli ma Ci do zaoferowania. Zacznij od znalezienia miejsca, które będzie zaciszne i przytulne, aby wraz z sofą utworzyło ono idealny kąt do wieczornych biesiad, popołudniowych kaw lub seansów filmowych. Pamiętaj, że sofy to królowe salonu, więc powinny być usytułowane w samym ich sercu. Świetnie czują się w towarzystwie kawowych stolików, stojących lamp sączących na nie ciepłe światło, dekoracyjnych poduszek, koców i półek na książki. Wtedy najlepiej spełniają swoje funkcje. Nie pozwól, by coś je ograniczało. Nie utrudniaj dostępu do nich poprzez ustawienie nadmiaru mebli i innych przedmiotów wokół. Pozwól sofie być centrum Twojego małego wszechświata. Ubierz ją w śmiały kolor, który od dawna nastraja Cię najlepiej. Nie przejmuj się, jeśli będzie to odcień nie do końca pasujący do obecnych już w pokoju dodatków. Pamiętaj, że są to tylko „dodatki”, a więc łatwo je zmienić. Aby wkomponować nową sofę we wnętrze – udaj się do sklepu z zasłonami. Dobierz zasłony, które będą harmonizować z jej tonacją. Dokup też serwetki, fikuśny wazon, podstawki pod filiżanki lub obszerną ceramiczną misę na owoce. Podczas poszukiwań nie trać animuszu, daj się ponieść chwili i odruchom serca!

Długie nogi czy mocna podstawa blisko ziemi?

Wysokość nóg sofy to nie tylko aspekt praktyczno-porządkowy, ale również estetyczny. Jeśli dane wnętrze cechuje dynamizm, a w życiu domowników ciągle wiele się dzieje, to być może sofa również powinna nadążać za ich szybkim tempem? Do salonu, w którym jest wiele ruchu, przebywamy w nim raczej w ciągu dnia, a nie w porze wieczorowej lub sofa stanąć ma na przecięciu kilku kanałów komunikacyjnych – wówczas wysokie nogi dodadzą jej lekkości i gracji. Ponieważ podłoga pod sofą będzie częściowo widoczna (być może z dystansu widoczna będzie nawet w pełni), to doda to poczucia nieograniczonej meblem przestrzeni i pozwoli uniknąć optycznego pomniejszenia pokoju. 

Z drugiej strony, jeżeli w życiu najbardziej cenisz sobie spokój i relaks, a sofa będzie Twoim kompanem raczej podczas statycznych form odpoczynku, to mebel na niskich nóżkach sprawdzi się tu znakomicie. Takie sofy pięknie prezentują się ustawione blisko ściany, np. na tle chropowatgo, oświetlonego LEDami od dołu muru z cegły lub imitacji kamienia. Do tego suty koc o grubym, ozdobnym splocie, wielki kubek gorącej czekolady przy kojących dźwiękach winylowej płyty i antidotum na jesienną zawieruchę za oknem gotowe! 

Wygoda również w środku nocy

Przed zakupem jakiegokolwiek mebla najważniejsze jest uprzednie sporządzenie listy swoich potrzeb i oczekiwań. Aby być w pełni zadowolonym z nowej sofy, musisz najpierw określić, czego od niej chcesz. Jeśli jedną z jej funkcji ma być stanowienie wygodnego posłania w czasie nocnego snu, to przy podejmowaniu decyzji nie wystarczy kierować się tylko możliwością rozkładania. Przede wszystkim ważny jest rozmiar. Wybierz taką długość sofy, na której swobodnie rozłożysz nogi bez obawy uderzenia w podramiennik. Skoro już o nim mowa – podramiennik pod osłoną nocy może pełnić funkcję zagłówka. Takie ograniczenie krótszych krawędzi posłania jest bardzo praktyczne, a nawet konieczne. Jeśli nigdy nie miałeś okazji spać na łóżku bez zagłówka, to prawdopodobnie nie wiesz, jak traumatyzującym przeżyciem jest obudzenie się w środku nocy bez poduszki pod głową i poszukiwanie jej w ciemnościach po omacku na podłodze. 

Kolejną fundamentalną kwestią do poruszenia w przypadku poszukiwania sofy i łóżka w jednym wcieleniu jest solidne podłoże – czyli materac. Sofa ze sprężynami w materacu będzie bardziej trwała, jak również stanowić będzie pewną podporę dla kręgosłupa podczas snu. Warto też zwrócić uwagę na splot tkaniny obiciowej. Jeśli będzie on gruby, a do tego ze sztywnego włókna – niekoniecznie sprawi miłe doznania w czasie snu.

Solo czy w zespole?

Wygodna sofa to strzał w dziesiątkę. Ale sofa w towarzystwie dwóch komfortowych foteli to jak wygrana na loterii! Taki zestaw pozwoli na zamienienie salonu w wypoczynkową oazę dla całej rodziny lub zaproszonych gości. Pozwoli na usadzenie rozmawiających osób naprzeciw siebie i spojrzenie sobie prosto w oczy przy towarzyskich gawędach. Wtedy też każdy z domowników będzie mógł zarezerwować sobie swoje ulubione siedzisko, w którym odpoczywać będzie się mu jak nigdzie dotąd…

Artykuł sponsorowany