Glebogryzarki – typy, użyteczność, ceny

Glebogryzarki

Glebogryzarki to poręczne narzędzia pozwalające szybko i bez wysiłku spulchnić glebę. Dobry plon zależy nie tylko od odpowiedniego materiału siewnego, sprzyjających warunków atmosferycznych, wytężonej pracy, ale w dużym stopniu od jakości gleby. Gleba ciężka, skawalona sprawia, że warunki do rozwoju roślin są nieodpowiednie.

Oczywiście można temu zapobiec, stosując odpowiednie maszyny spulchniające glebę. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim kawałkiem ziemi, można to zrobić za pomocą wideł lub szpadla. Przy większym areale jest to niemożliwe i wtedy do pracy wkracza glebogryzarka. Jest to maszyna zbudowana z noży, które są umieszczone na obracającym się podczas pracy wale. Wykorzystywana jest do prac polowych i ogrodowych. W ostatnich latach zyskuje popularność jako urządzenie niezbędne na działce lub w dużym ogrodzie. Niektóre modele mogą być przydatne przy rozprowadzaniu kompostu. Obsługa nie jest skomplikowana, przypomina trochę pracę z kosiarką.

Na co zwrócić uwagę kupując glebogryzarkę?

Kupując glebogryzarkę trzeba zwrócić uwagę na wielkość terenu i rodzaj gleby, na której maszyna będzie pracować. Modele glebogryzarek różnią się wielkością, rodzajem silnika, dodatkowym funkcjami, które mogą wykonywać. W dużych ogrodach zaleca się stosowanie urządzenia z mocnym silnikiem, dodatkowo wyposażoną w biegi (przód i tył) o dużej szerokości pracy.

Bieg wsteczny idealnie sprawdza się w momentach, kiedy maszyna zakleszczy się w gęstwinie zieleni. W niewielkich ogrodach wystarczy glebogryzarka elektryczna bez napędu. Maszyny bardziej zaawansowane są dodatkowo wyposażone w odpowiedni sprzęt, np. krawędziarkę, bronę pazurową, pozwalając na wykorzystanie glebogryzarki do innych prac. Dobrze, by mogła ona współpracować z innymi urządzeniami (kultywator, pług), bo wtedy będzie przydatna przez cały rok.

Jakie są podstawowe typy glebogryzarek?

Glebogryzarka spalinowa

Ten typ urządzenia jest napędzany paliwem. Doskonale sobie radzi na twardym, zachwaszczonym i zarośniętym terenie. Sprawdza się na glebie gliniastej, z którą mają problem inne tego typu urządzenia. Za wadę można uznać głośny typ pracy silnika.

Glebogryzarka mechaniczna

Jest dostosowana do pracy w ogrodach niewielkich. Jej szerokość pracy wynosi około 50 cm, dzięki czemu łatwiej jest ją pchać. Wymaga mniej wysiłku niż praca za pomocą szpadla, ale przy pracy na większej działce może być dość problematyczna. Istnieją też glebogryzarki mechaniczne przeznaczone do większych powierzchni. Muszą być jednak wtedy podłączone do ciągnika. Urządzenie podłączone do ciągnika może działać na dużym areale. Jest wykorzystywane przy uprawie pól. Moc jest uzależniona od mocy silnika urządzenia prowadzącego.

Glebogryzarka separacyjna

Jest to urządzenie, które oprócz spulchniania i napowietrzania gleby, separuje ją i wyrównuje. Podczas pracy urządzenia ziemia przechodzi przez zestaw prętów. W czasie tego procesu pręty separują patyki, kamienie, zbite grudy ziemi, starą darń. Moc glebogryzarki separacyjnej jest bardzo duża, dlatego może być podłączona do ciągnika z silnikiem dużej mocy. To specjalistyczne urządzenie sprawdza przy urządzaniu dużych terenów zielonych, upraw specjalnych albo trawników usytuowanych na trudnej powierzchni.

Glebogryzarka elektryczna

Wykorzystywana w przypadku ogrodu małego i dużego. Wszystko zależy od mocy silnika. W niewielkim ogrodzie, przydomowej działce wystarczy silnik o mocy 200-500 W, na terenie większym trzeba zdecydować się na sprzęt o mocy powyżej 600 W. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest cichy tryb pracy i łatwość pracy. Wadą jest konieczność rozwijania i zwijania kabli.

Glebogryzarki profesjonalne

Glebogryzarki profesjonalne nie są przeznaczone do ogrodu lub na działkę – ich zadaniem jest pracować na polach uprawnych o dużej powierzchni. Nic więc dziwnego, że są to potężne urządzenia wyposażone w silniki o mocy nawet i 3,9 kW. Łatwe do prowadzenia, posiadają dodatkowo noże przeciwbieżne (doskonale spulchniające glebę) i mokry filtr powietrza. W przypadku tych urządzeń gleba może być spulchniona nawet na głębokość 40 centymetrów.

Ceny glebogryzarek

Ceny glebogryzarek zaczynają się od kilkuset złotych. Jeśli chodzi o najprostsze urządzenie ogrodowe, to można je kupić już za 300 – 350 złotych. Koszt zakupu urządzenia bardziej profesjonalnego oscyluje w granicach nawet i 3000 tysięcy złotych. Glebogryzarki elektryczne są dostępne za 300 – 800 złotych. Za modele o większej mocy zapłacimy 1500 zł. Zakup glebogryzarki spalinowej o zaawansowanej technologii zmieści się w przedziale 2500 – 3000 zł. Najdroższe są glebogryzarki profesjonalne, których cena zaczyna się od 7000 tys., a może dochodzić nawet do 18 000 tys. Jest to jednak sprzęt profesjonalny,  użytkowany tylko w gospodarstwach rolnych.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

fot. Pixabay

Artykuł redakcyjny